Reklama

Francouzský prezident Macron dostal facku. Policie po incidentu zadržela dva lidi

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Emmanuel Macron v úterý během setkání s veřejností v jižní Francii dostal od jednoho z přihlížejících facku. Francouzský prezident později prohlásil, že se o svou bezpečnost nebál a v práci ho nic nezastaví, informovala agentura Reuters a stanice BBC.

Muž také vykřikoval „Montjoie Saint Denis“, bitevní pokřik francouzské armády z dob, kdy země ještě byla monarchií.

Agresora vzápětí zpacifikovala Macronova ochranka. Další video zveřejněné na Twitteru ukázalo, že prezident se o několik sekund později vrátil k řadě přihlížejících a dále si s nimi potřásal rukou.

Záběry na začátku úterního incidentu ukázaly, jak francouzský prezident běžel k bariéře, kde čekali diváci, přičemž členové ochranky se s ním snažili držet krok. Když Macron dostal facku, dva z nich byli po jeho boku, ale další dva lidé z bezpečnostních služeb teprve dobíhali na místo.

Místní starosta Xavier Angeli řekl rádiu France Info, že Macron na příslušníky ochranky naléhal: „Nechte ho, nechte ho,“ když pachatele drželi na zemi.

Podle policie byli v souvislosti incidentem zadrženi dva lidé. Motiv muže, který dal Macronovi facku, je zatím nejasný.

Politoložka Fiametta Venner, která studuje francouzský extremismus, pro televizi BFMTV uvedla, že hesla, která muž vykřikoval, v posledních letech přejímají monarchisté a lidé z krajní pravice.

Macron byl na návštěvě departmentu Drôme, aby se setkal s restauratéry a studenty. Hovořil s nimi o návratu do normálního života po pandemii covidu-19. Jednalo se o jednu z řady návštěv, na kterých si chce před prezidentskými volbami v příštím roce takzvaně sáhnout na puls národa. Francouzská hlava státu později pokračovala v turné v regionu.

Macrona útok nezastrašil

V rozhovoru pro list Le Dauphiné libéré po útoku Macron řekl: „Nemůžete dovolit násilí ani nenávist, ať už v řeči, nebo v činech. Jinak je ohrožena samotná demokracie.“

„Nedovolme, aby izolované události, násilničtí jednotlivci… převzali veřejnou debatu. Nezaslouží si to,“ prohlásil francouzský prezident. Macron řekl, že o svou bezpečnost strach neměl. „Pokračoval jsem a budu pokračovat. Nic mě nezastaví,“ dodal v rozhovoru.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Dvojnásobná vražda vyhnala Španěly do ulic
Ve Španělsku lidé demonstrují proti násilí páchanému na dětech. Lidé vyšli do ulic kvůli hrůznému činu: otec zřejmě zavraždil své dvě malé dcery (6 let, 1 rok), aby se pomstil matce. Tělo starší dcery se už našlo, po mladší se stále pátrá.
Rudé náměstí po protestu Pavla Kriseviče
Ruský soud v neděli nařídil, aby byl opoziční aktivista Pavel Krisevič poslán na dva měsíce do vazby pro podezření z výtržnictví. Krisevič byl zatčen na Rudém náměstí, kde předstíral protestní sebevraždu.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama