ZprávyV domově útočníka na Macrona našli Hitlerovu knihu a zbraně

V domově útočníka na Macrona našli Hitlerovu knihu a zbraně

U jednoho ze dvou mužů, které zadržela policie poté, co francouzský prezident Emanuel Macron dostal na mítinku facku, našli vyšetřovatelé několik zbraní a knihu Mein Kampf, jejímž autorem byl Adolf Hitler. Informuje o tom BBC.

Macron dostal facku na setkání s veřejností v Jižní Francii, když se přiblížil k bariéře, která jej dělila od davu. Policie poté zadržela dva muže ve věku 28 let. Jeden z mužů si zřejmě celý incident natáčel, a právě u něj policie nalezla Hitlerův antisemitský spisek Mein Kampf a několik zbraní: dýku, meč a sběratelskou pušku, kterou držel legálně. Není zřejmé, jestli zbraně byly funkční.

Ve chvíli, kdy Macron dostal facku, byli po jeho boku dva bodyguardi a další dva v jeho zádech. Jeho mluvčí Gabriel Attal později odmítl spekulace, že by prezidenta ochranka varovala, aby se k lidem nepřibližoval. „Prezident republiky bude i nadále udržovat přímý kontakt s občany, stejně jako ostatní členové vlády,“ řekl. Sám Macron incident později označil za „ojedinělou událost“. „Násilníkům by nemělo být dovoleno uchvátit veřejnou debatu,“ řekl.

Muž, který Macrona udeřil, má zřejmě v oblibě historické postavy ze středověku, ale také z krajní pravice a může mít blízko k monarchistům. Na svém instagramovém profilu o sobě píše, že je součástí národní federace historických evropských bojových umění. Zveřejnil na něm také své fotografie, na nichž je oblečený ve středověkém kostýmu a drží dlouhý meč.

Jeden z jeho přátel jej ale označil za apolitického a facka, kterou prezidentovi uštědřil, byl u něj údajně velmi netypický čin. Podle zdroje vyšetřování jiný zdroj mluvil o agresorových politických názorech jako o „ideologickém zmatku“.

Milovník filmu Návštěvníci

Podezřelý také zřejmě křičel „Pryč s macronismem“ a „Montjoie et Saint-Denis!„, což je bojový pokřik a motto středověkého Francouzského království. Někteří komentátoři ale vyjádřili názor, že muž napodoboval komickou postavu ze známého francouzského sci-fi filmu Návštěvníci z roku 1993.

Krátce před incidentem stál vedle dvou mužů, se kterými zrovna dělala rozhovor televizní stanice. Jeden z nich řekl: „Je pár věcí, které bychom panu Macronovi rádi řekli, ale bohužel nemůžeme. Například o úpadku Francie„. Také druhý z podezřelých je zřejmě fanoušek středověkých bitev, píše BBC.

Deník Le Figaro napsal, že fackování hlavy státu je znakem „dezintegrace“ Francie, britské noviny The Times píší o „extrémním násilí, které otravuje francouzskou politiku„. Komentátor BBC Hugh Schofield má ale rezervovanější přístup. „Ve skutečnosti to takové drama není. Byla to jen dlaň, ne nůž nebo pistole. Ano, zejména v malých francouzských městech jsou lidé, co Macrona opravdu nenávidí. To jsme ale věděli už dávno. Nezapomeňme, že na jeho předchůdce Jacquese Chiraca před dvaceti lety dokonce stříleli,“ píše Schofield ve sloupku.

Doporučujeme

Syfilis a kapavka jsou v Evropě na rekordním vzestupu

Evropa čelí výraznému nárůstu pohlavně přenosných infekcí, prim hrají zejména syfilis a kapavka. Podle nejnovějších údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) dosáhly případy kapavky a syfilisu v roce 2024 nejvyšších hodnot za více než deset let.

Muskova SpaceX v prvním čtvrtletí vykázala ztrátu 4,3 miliardy dolarů

Americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard Kč). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Uvedla to v dokumentu, který předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) kvůli plánovanému vstupu na burzu. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.

Lotyšsko opět hlásí průnik dronu do svého vzdušného prostoru

Vzdušný prostor Lotyšska narušil nejméně jeden dron, uvedla dnes dopoledne lotyšská armáda. Jde o další z řady bezpilotních letounů, které v posledních dnech a týdnech vzbudily obavy v pobaltských státech, jež v některých případech přisuzují vinu za jejich přelety Ukrajině. Polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz vyzval Ukrajinu, aby byla přesnější při využívání dronů, jimiž v reakci na ruskou agresi útočí na ruské cíle.

Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie

Německý kancléř Friedrich Merz navrhl, aby se Ukrajina stala přidruženým členem Evropské unie. Učinil to v dopise zaslaném do Bruselu, o kterém dnes informovala agentura DPA. Reagoval přitom na žádost Ukrajiny o rychlé přijetí do evropského bloku. Plné členství a hlasovací práva v unii by Kyjev zatím podle Merzova návrhu dostat neměl.

Dva mrtvé si vyžádal dronový útok na ruskou Syzraň

Dva mrtvé a několik raněných si v noci na dnešek vyžádal dronový útok na město Syzraň v ruské Samarské oblasti. Oznámil to na platformě Telegram gubernátor oblasti Vjačeslav Fedoriščev. Ve městě je podle agentury Reuters velká rafinerie na zpracování ropy. Naopak na Ukrajině byli v noci na dnešek zabiti dva lidé při ruských útocích.

Samsung se na poslední chvíli vyhnul stávce. Ve hře byl globální trh s čipy

Odbory pozastavily stávku naplánovanou na čtvrtek po dosažení předběžné dohody se společností Samsung. Koncem května proběhne hlasování o jejím přijetí. Jihokorejští představitelé měli obavy z dopadů stávky na polovodičový trh. Jednání mezi odbory a Samsungem vedl ministr práce a zaměstnanosti Kim Young-hoon.

Napětí mezi Netanjahuem a Trumpem roste. Přou se o další postup proti Íránu

Americký prezident Donald Trump měl v úterý napjatý telefonát s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem o budoucnosti války s Íránem. Zatímco Trump chce zjistit, zda lze dohody dosáhnout diplomacií, Netanjahu prosazuje agresivnější přístup. Íránský prezident Masúd Pezeškijan upozornil, že urovnání je možné dosáhnout pouze diplomatickou cestou.

Angelina Jolie se vrací s nejosobnějším filmem své kariéry

Angelina Jolie představila trailer k novému filmu Couture, který ji vrací do hlavní role po delší pauze. Drama z prostředí pařížského týdne módy ale nesází jen na luxusní kulisy a romantiku. Herečka v něm otevírá i téma, které se jí bolestivě dotklo v osobním životě.

Vrah pákistánské influencerky Sany Yousaf dostal trest smrti

Pákistánský soud odsoudil k trestu smrti třiadvacetiletého Umara Hayata za vraždu sedmnáctileté influencerky Sany Yousaf. Případ, který loni otřásl zemí, vyvolal rozsáhlou veřejnou debatu o bezpečnosti žen a nenávisti vůči tvůrkyním obsahu na sociálních sítích.

Billy Joel kritizuje připravovaný životopisný film o svých začátcích

O Billym Joelovi vzniká nový film, jenže slavný hudebník se od něj veřejně distancuje. Projekt Billy & Me má nabídnout pohled na jeho začátky, ale vzniká bez souhlasu samotného zpěváka. Joel teď tvůrce veřejně kritizoval a upozornil, že film nemá práva na jeho hudbu ani životní příběh.

Včely drží krajinu pohromadě, ne jen výrobu medu

Na Den Země a Světový den včel se znovu objevují hesla o tom, že bez včel lidstvo nepřežije. Realita je složitější, ale o to zajímavější. Včely totiž nehrají klíčovou roli jen v zemědělství. Udržují také pestrost krajiny, fungování ekosystémů a velkou část rostlin, na kterých závisí další druhy. Největší problém přitom nemají včely medonosné, ale divocí opylovači.

Arsenal po 22 letech ovládl Premier League

Arsenal je po dvaadvaceti letech znovu mistrem Anglie. O titulu rozhodla remíza Manchesteru City 1:1 na hřišti Bournemouthu, která přišla jen den po výhře londýnského klubu 1:0 nad Burnley. Tým Mikela Artety tak získal titul už kolo před koncem sezony.

KOMENTÁŘ: Výnos na dluhopisech USA je nejvyšší od roku 2007. Co to znamená pro ekonomiku?

Když rostou výnosy na investicích, je to přece dobrá zpráva, že? U dluhopisů to úplně neplatí. Výnosy na amerických státních dluhopisech s 30letou splatností jsou teď nejvyšší od roku 2007, kdy svět zažíval úsvit globální krize. Proč to může být problém?

Ukrajina uvedla, že zasáhla rafinerii v ruské Nižegorodské oblasti

Ukrajinská armáda uvedla, že zasáhla rafinerii v Kstovu v ruské Nižegorodské oblasti. Ruské úřady hlásí požár v průmyslových objektech, který podle nich způsobil pád trosek dronů. Podle ruského ministerstva obrany zasáhly poslední ukrajinské útoky opět většinu západního a středního Ruska.

Rusko zveřejnilo záběry z nácviku odpalu jaderné hlavice

Rusko dnes zveřejnilo záběry, které podle něj zachycují vojáky při přepravě jaderné hlavice k taktickým raketovým systémům Iskander-M, jejich nakládání a přesun na odpalovací pozice. Jde o součást rozsáhlého cvičení ruských jaderných sil, informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama