Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  V Charkově byl obnoven provoz metra, to doposud sloužilo jako protiletecký kryt

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Ve východoukrajinském Charkově dnes po téměř tříměsíční pauze vynucené ruskými útoky obnovilo provoz metro. Jeho stanice během ruské ofenzivy sloužily jako protiletecký kryt. Informovala o tom agentura AFP.

  Vedení města požádalo lidi, kteří se od začátku invaze uchýlili do stanic, aby do neděle odešli. Nabídlo jim dočasné ubytování. Mnohé domy ve městě byly zničeny nebo stojí v oblastech, kde stále není bezpečno. V zavřených stanicích zůstává ještě asi sto lidí. Obyvatelé Charkova mohou metro nadále používat jako kryt v době leteckých poplachů, zdůraznila místní média.

  „Metro jsme se rozhodli uvést do provozu, protože musíme nastartovat ekonomiku,“ řekl novinářům starosta města Ihor Terechov.

  „Je to zvláštní pocit. Lidi tady tři měsíce žili a teď to člověku připadá jako normální den, kdy jede do práce jako obvykle,“ shrnul své pocity 28letý Artemij Zelenskyj, pracovník autoservisu, který dnes jel metrem v prvních hodinách po jeho znovuotevření.

  Vlakové soupravy charkovského metra projíždějí stanicemi na všech třech linkách zatím jen každých dvacet nebo třicet minut, intervaly se mají ale v nadcházejících dnech zkrátit. Zavřené zůstávají tři stanice v severovýchodní části města, která podle AFP stále čelí útokům dělostřelectva. V příštích dvou týdnech budou moci lidé jezdit metrem zadarmo.

  Ruská invaze, která začala před třemi měsíci, se tvrdě podepsala na charkovské tramvajové dopravě. Ruské bombardování a ostřelování zničilo tratě, zastávky, depa i samotné tramvajové soupravy. Válku podle agentury Unian zřejmě nepřežila ani jediná tramvaj. Tramvajovou dopravu z velké části zajišťovaly české vozy, které město kupovalo od pražského dopravního podniku (DPP). Praha s dopravním podnikem již dříve uvedly, že ukrajinským městům provozuschopné vyřazené tramvaje daruje nebo poskytne za sníženou cenu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS