Kolumbie po řadě neúspěšných pokusů prosadila zákaz stále kontroverznějších býčích zápasů. Jedná se o velké vítězství ochránců zvířat a porážku zastánců tradic. Zákon vejde v platnost za tři roky, býčí zápasy tak budou v zemi ilegální od roku 2028. Návrh legislativy ještě čeká na podpis prezidenta a zarytého odpůrce této brutální zábavy Gustava Petra. Informují o tom CNN a ABC.
Ochránci zvířat v Kolumbii se dočkali. Tamní parlament totiž většinově prosadil návrh zákona zakazující býčí zápasy. Text získal celkem 93 hlasů, proti hlasovali jen tři kongresmani. Nyní ho už musí podepsat jen hlava státu.
Lze očekávat, že tak učiní. Levicový prezident je silným odpůrcem býčích zápasů. Vítězství podle televize CNN oslavil komentářem na sociální síti X, dříve známé jako Twitter: „Gratuluji těm, co zařídili, aby už smrt nebyla zábavou.“
Colombia's congress votes to ban bullfights, dealing a blow to the centuries-old tradition https://t.co/FLmRV37T8V
— The Associated Press (@AP) May 29, 2024
„Nemyslím si, že projev mučení a barbarství lze považovat za kulturní,“ uvedl zákonodárce Juan Carlos Losada. Legislativa vejde v platnost za tři roky, což znamená, že budou býčí zápasy v zemi ilegální od roku 2028.
Býčí zápasy pocházejí z Pyrenejského poloostrova. Do dnešních dnů jsou legální v zemích, jako je Španělsko, Francie, Portugalsko, Peru, Mexiko a Ekvádor. V Kolumbii se konají od koloniálních dob a hluboce se tam zakořenily jako kulturní tradice.
Právo na důstojnost
Parlament se ji snažil zase „vykořenit“ několik let, narážel však na určité politické a sociální skupiny, podle nichž se jedná o důležitou kulturní tradici, kterou je třeba zachovat. Kdysi populární zábava se i přesto stávala stále kontroverznější.
Pohled lidí se postupně měnil a stále mění. Mnozí považují za pobuřující, aby zvířata trpěla pro lidskou zábavu. „Zákaz je obrovským vítězstvím pro organizace odmítající násilí na zvířatech,“ řekl podle televize ABC aktivista za práva zvířat Terry Hurtado.
Zastánci býčích zápasů, které zpravidla končí smrtí ostřím vyčerpaného zvířete, označili schválení návrhu jako útok na svobody menšin a nový problém pro města a vesnice, kam kvůli této „zábavě“ přijíždějí tisíce návštěvníků.
„Celému světu tím říkáme, že Kolumbie se nachází v procesu kulturní transformace. Všechny bytosti by si měly zachovat důstojnost,“ prohlásil kongresman Alejandro Garcia. „Upřednostňujeme dobré životní podmínky a ochranu všech zvířat,“ dodal.