Více
  15.5 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Utekli z Šanghaje ve strachu z lockdownů a padli do tropické pasti

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Na 80 000 čínských turistů zůstalo minulý týden uvězněno ve městě San-ja v tropickém ostrovním ráji Chaj-nan, jemuž se přezdívá „čínská Havaj“. Místní úřady zrušily veškeré lety, veřejnou dopravu a omezily pohyb lidí uvnitř města. Turisté si stěžovali, že museli platit za hotelové pokoje plné ceny, přitom nemohli uniknout. To jim úřady umožní zítra. Informují o tom Mirror, Reuters a CNN.

  Ostrov Chaj-nan platí za tropický ráj, právě proto se mu přezdívá „čínská Havaj“. Pro asi 80 000 čínských turistů se však stal noční můrou. Místní úřady zde od minulého týdne zaznamenaly prudký nárůst nemoci covid-19. A celý ostrov zůstal izolován od zbytku světa.

  Chaj-nan rozprostírající se v Jihočínském moři přitom v loňském roce zachytil pouze dva symptomatické případy covidu-19.

  Mezi 1. a 7. srpnem úřady zaznamenaly ve městě San-ja 689 příznakových a 282 bezpříznakových případů, napsal Mirror.

  Pozitivní testy na covid-19 však hlásila další města po celém ostrově, včetně Danzhou, Dongfang, Lingshui, a Lingao.

  Místní úřady ostrov s asi 10 miliony obyvatel, jimž nařídily povinné testování, uvrhly do lockdownu. Zrušily veškeré lety, zastavily hromadnou dopravu a omezily pohyb lidí.

  Zdejší autority uvedly, že kvůli komplikacím si mohou hosté zarezervovat hotelové pokoje za poloviční cenu. Turisté si ovšem stěžovali, že hotely tohle pravidlo neuplatňují a musejí platit plnou cenu.

  „Nyní hledáme způsoby, jak si stěžovat a bránit svá práva, ale zatím nás žádný oficiální orgán nekontaktoval a ani se o nás nezajímal,“ řekla jedna z turistek, která odletěla do San-ji na líbánky.

  Tropická past

  Brian Hall uprchl ze Šanghaje, aby se vyhnul dalšímu uzamčení. Na ostrově mohl pracovat na dálku jako profesor veřejného zdraví. Ze Šanghaje však odcestoval jen proto, aby padl v San-je do pandemické pasti.

  „Opustit město je nemožné. Hotel, v němž bydlím, je zapečetěný a hosté podle pokynů města nesmějí opustit své pokoje,“ přiznal Reuters prostřednictvím emailu Hall. „Moje emoce se přirozeně pohybují od naprostého popírání a nedůvěry po hněv, smutek a nakonec beznaděj.“

  „Rozhodli jsme se přijet do San-ji, protože jsou zde pandemická omezení uvolněnější než v Šanghaji,“ řekl pro CNN Li Zefeng, který v největším čínském městě žije.

  „Jen doufám, že se nezmění v další Šanghaj,“ řekla v souvislosti s ostrovem turistka pod rouškou anonymity.

  Turisté mohou ostrov opustit až po týdnu pouze s pěti provedenými pozitivními testy, což znamená zítra.

  Hranice Číny zůstaly kvůli covidu-19 zavřené. Obyvatelé asijské země tedy cestují vnitrostátně. Ostrov Chaj-nan patří mezi nejoblíbenější destinace

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS