6.5 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
SportÚspěch jako hrom. Talentovaný Vacek přiveze z cyklistického mistrovství stříbro

Úspěch jako hrom. Talentovaný Vacek přiveze z cyklistického mistrovství stříbro

Mistrovství světa v silniční cyklistice v letošním roce hostí Austrálie. Minulostí jsou časovky, o víkendu se dostanou pořádně do akce ženy a muži v závodech s hromadným startem. Ten už mají za sebou jezdci do 23 let a česká cyklistika je po něm přímo nadšená. Stříbrnou medaili si totiž domů přiveze talentovaný Mathias Vacek.

Před startem závodu s hromadným startem mezi favority určitě nepatřil. Čekaly ho čtyři hodiny na kole, celkem 169,8 kilometrů a souboje s top mladými jezdci světa. Jenomže právě Vacek a jeho krajané byli vidět od samého začátku. Kelemen jel dlouho v úniku, dařilo se Bittnerovi a Ťoupalíkovi. Všechny ale zastínil Vacek.

Vítěz časovky z mistrovství Evropy juniorů a stříbrný medailista z evropského šampionátu do 23 let, opět v časovce, jel bravurně. Své umění představil světu zejména v závěru, kdy se pustil do úniku. A tah se mu vyplatil dokonale. Nad jeho síly byl pouze Fjodorov z Kazachstánu, který celý závod vyhrál. Nejlepší jezdec časovky Waerenskjold z Norska skončil třetí.

„Za mě je to super výsledek, snažil jsem se být na sto procent koncentrovaný celý závod a držet si pozici. V předposledním kole jsem šel do úniku, nakonec se všechno podařilo a vyplatilo, jsem opravdu šťastný,“ citoval Vackova slova z tiskové konference Český svaz cyklistiky.

První medaile v historii

Nikdy v dějinách se před letošním šampionátem v Austrálii nestalo, že by zástupce České republiky přivezl domů medaili v kategorii do 23 let. Až doteď. Vacek přepsal svým dost možná nejlepším výkonem v kariéře historii. Jak už ale bylo řečeno, skvěle jel také zbytek. Třeba Bittner nakonec dojel šestý.

„Všichni jsme jeli výborně, ‚Biťák‘ se šetřil na spurt, my s Jakubem jsme to zkoušeli do úniků a Petr byl odjetý od začátku, jeli jsme fakt dobře. Na to, že jsme byli jen čtyři a dva jsme skončili v první desítce, to je skvělé,“ doplnil Vacek.

  • Mistrovství světa v silniční cyklistice ve Wollongongu (Austrálie) – závod s hromadným startem, muži do 23 let (169,8 km): 1. Fjodorov (Kaz.) 3:57:08, 2. Vacek (ČR) -1, 3. Waerenskjold (Nor.), 4. Michels (Est.), 5. Kooij (Niz.), 6. Bittner všichni -3, …26. Ťoupalík -1:14, 47. Kelemen (všichni ČR) -5:43.
Reklama

Doporučujeme

Němečtí poslanci schválili sporný důchodový balík

Německý Spolkový sněm dnes navzdory dřívějšímu odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj vyvolal v posledních týdnech krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze. Proti se totiž postavila část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU. Podle nich představují některá z opatření příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby, má i prvek povinnosti

Němečtí poslanci dnes schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Na řadě míst Německa dnes proti zákonu protestovali žáci a studenti německých škol.

Ruský dronový útok zabil na Ukrajině dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletý chlapec přišel o život a další tři lidé utrpěli zranění při náletu ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil dnes šéf správy této ukrajinské oblasti Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony v noci opět útočily daleko na ruském území, informovala média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další vesnici na východě Ukrajiny, a sice Bezimjane v Doněcké oblasti.

Indická centrální banka snížila sazby. Ekonomice se daří, budoucnost je ale nejistá

Rezervní banka Indie (RBI) v pátek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 5,25 procenta, což odpovídá odhadům analytiků oslovených agenturou Reuters. Inflace klesla a tlak na ceny se snížil ve všech sektorech, uvedl guvernér Sanjay Malhotra.

Drsný pád Ažnoha zastavil závod v Beaver Creek

Sjezd v americkém Beaver Creek skončil dramatem. Slovinec Rok Ažnoh po neovladatelném pádu ztratil helmu a zůstal ležet bez hnutí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice, odkud později přišly povzbudivé zprávy. Experti i trenéři ale popisují okamžiky, při kterých tuhla krev v žilách.

Putin v Indii jedná o obchodu a sankcích

Ruský prezident Vladimir Putin přijel do Indie na jednodenní summit, který má posílit vztahy obou zemí. Moskva chce udržet obchod s jedním ze svých nejdůležitějších partnerů, zatímco Dillí hledá cestu, jak zmírnit tlak amerických sankcí spojených s nákupem ruské ropy. Setkání provází velká pozornost i napětí vyvolané válkou na Ukrajině.

Půjde to po dobrém, nebo po zlém. Putin dal Ukrajině ultimátum ohledně Donbasu

Pokud se ukrajinské jednotky nestáhnou, obsadíme Donbas silou. Ve čtvrtečním rozhovoru to řekl ruský diktátor Vladimir Putin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však odmítá agresora odměnit územím. Zároveň roste napětí mezi Ukrajinou a USA, přičemž Německo varovalo Kyjev před americkou zradou.

Washington čeká na verdikt. Národní garda zatím zůstává v ulicích

Americký odvolací soud dočasně zastavil rozhodnutí, které mělo nařídit odchod tisíců členů Národní gardy z ulic Washingtonu. Soud chce více času, aby posoudil, zda Trumpova administrativa může vojenské jednotky ve městě dál držet.

Cary-Hiroyuki Tagawa, ikonický Shang Tsung z Mortal Kombat, zemřel ve věku 75 let

Cary-Hiroyuki Tagawa se zapsal do popkultury jako ikonický čaroděj Shang Tsung i jako tvář řady významných filmů a seriálů. Jeho životní cesta se uzavřela ve věku 75 let, ale stopa, kterou zanechal, zůstává výrazná.

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama