3.3 C
Czech
Středa 3. prosince 2025
VOLBY USA 2020USA: V prezidentských volbách hlasovalo již přes 14 milionů Američanů. Tvoří se...

USA: V prezidentských volbách hlasovalo již přes 14 milionů Američanů. Tvoří se mnohahodinové fronty

Americké prezidentské volby, v nichž proti sobě stojí republikán Donald Trump a demokrat Joe Biden, zatím zaznamenaly rekordní volební účast. Podle analýz už hlasovalo závratných 14 milionů Američanů, na mnoha místech se tak tvoří dlouhé fronty.

V klíčových nerozhodnutých státech, jako je Florida, již hlasovalo přes 2 miliony voličů. „Čísla jsou pro nás docela ohromující,“ řekl pro Politico Steve Schale, demokratický stratég na Floridě. „Ale je hodně toho, co nevíme.“

V Georgii obyvatelé čekali na uplatnění svého volebního práva až osm hodin. Mnozí se na sociálních sítích podělili o své zkušenosti s předčasným hlasováním, a všímali si zástupů voličů, které vedly přes několik městských bloků nebo školních parkovišť.

Politický analytik Roland Martin byl dojatý k slzám, když desítky voličů lemovaly exteriér volebního centra umístěného v texaském kostele. „Jsem dospělý muž, ale nemám problém ukázat tento typ emocí, protože vím, co je pro náš lid v sázce,“ napsal na Instagram. „Vím, čím si černoši v této zemi prošli. Hlasování není samospasné, ale jsem si sakra jistý, že je součástí řešení,“ doplnil. Video sdílel i na Twitteru.

Dlouhé fronty nejsou jedinými překážkami, kterým voliči čelí. Celý proces zpomalily také technické nebo právní závady.

Úřady ve Virginii vyšetřují portál registrace voličů, který v úterý nefungoval. Soud v této souvislosti prodloužil termín registrace voličů do 15. října.

Mezitím byli úředníci republikánské strany v Kalifornii nuceni odstranit neoficiální volební urny umístěné po celém státě. Volební úředníci tvrdí, že tyto schránky nesplňují požadovaná bezpečnostní a transportní měřítka.

V prezidentských volbách v roce 2016 hlasovalo téměř 130 milionů Američanů. Očekává se, že letošní volební účast toto číslo překročí. Podle většiny analytiků může výsledek voleb 3. listopadu určit politickou trajektorii na celou generaci.

Reklama

Doporučujeme

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.

Putin shodil americký návrh ze stolu a prohlásil, že Rusko je na válku s Evropou připraveno

Jednání v Kremlu mezi americkou a ruskou delegací skončilo bez výsledku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl americký mírový návrh upravený v Ženevě s tím, že některé body jsou nepřijatelné, na jiných se ale dá pracovat. Také prohlásil, že pokud Evropa zaútočí na Rusko, možná už ani nebude s kým vyjednávat.

Rada EU se dohodla s europarlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska

Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy, se dohodla s Evropským parlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska do podzimu 2027. Rada to oznámila v dnešním prohlášení. Dohoda musí být ještě formálně potvrzena Evropským parlamentem a členskými státy Rady EU.

Pozůstatky předané v úterý nepatří rukojmímu, uvedl úřad izraelského premiéra

Pozůstatky předané Izraeli v úterý z Pásma Gazy nepatří rukojmímu. Podle agentury Reuters a médií to dnes ráno uvedl úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na základě výsledků forenzní analýzy. Skupina spřízněná s teroristickým hnutím Hamás později uvedla, že tělo rukojmího hledá s pomocí týmu Červeného kříže. Izrael stále čeká na předání těl dvou rukojmích - jednoho izraelského a jednoho thajského občana.

V Hondurasu je pozastavené sčítání výsledků voleb, Trump pohrozil tamním úřadům

Americký prezident Donald Trump dnes obvinil úřady v Hondurasu, že se snaží ovlivnit výsledky nedělních prezidentských voleb. Tamní volební komise v pondělí pozastavila sčítání výsledků poté, co přestaly fungovat její webové stránky. Stalo se to v okamžiku, kdy byl mezi dvěma vedoucími kandidáty rozdíl pouhých 515 hlasů. Volební web v Hondurasu stále nefunguje, což komise zdůvodnila technickým selháním systému, informovala dnes místní média.

Jada Pinkett Smith čelí obvinění z výhružek i ničení kariéry. Dlouholetý přítel Willa Smitha žádá tři miliony

Bilaal Salaam, dlouholetý přítel Willa Smitha, obvinil Jadu Pinkett Smith z toho, že mu v minulosti vyhrožovala kvůli informacím o jejím soukromí. Tvrdí, že po konfrontaci, která se měla odehrát během narozeninové oslavy jejího manžela, se rozjela série hrozeb a nátlaků, které mu úplně převrátily jeho život naruby.

Počet obětí povodní v Indonésii přesáhl 700, evakuován byl milion lidí

Indonéskou Sumatru zasáhly nejhorší záplavy za poslední roky. Tisíce domů zmizely v bahně, milion lidí musel odejít z domovů a počty obětí dál rostou. Odloučené oblasti čekají na pomoc a vláda řeší, jak rychle obnovit přístupové cesty.

Bývalou šéfku evropské diplomacie Federicu Mogherini zadržela belgická policie

Federica Mogherini, bývalá šéfka evropské diplomacie a někdejší ředitelka Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), byla podle belgických médií zadržena během policejních razií souvisejících s vyšetřováním korupce.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama