4.3 C
Czech
Čtvrtek 18. prosince 2025
VOLBY USA 2020Poslední prezidentská debata v USA měla jasného vítěze. Stala se jím moderátorka...

Poslední prezidentská debata v USA měla jasného vítěze. Stala se jím moderátorka Kristen Welker, panuje shoda na sociálních sítích

Ve čtvrtek proběhla poslední debata kandidátů na amerického prezidenta Donalda Trumpa a Joea Bidena v Nashvillu v Tennessee. Sociální média se výjimečně shodují na tom, kdo se stal jejím vítězem. Byla jím moderátorka večera.

Kristen Welker dostala pochvalu za svůj výkon, zejména za to, že kandidátům nedovolila mluvit přes vymezený čas a nenechala je skákat jí do řeči.

44letá žurnalistka vyrůstala ve Filadelfii v Pensylvánii a v roce 1998 promovala na Harvardu. V roce 2011 zastávala funkci korespondentky NBC v Bílém domě a v současnosti je klíčovou postavou pořadu NBC Weekend Today.

O novinářce, která se stala teprve druhou černoškou, která moderovala samotnou prezidentskou debatu, lidé napsali více než 125 000 tweetů. 28 let poté, co se žurnalistka ABC News Carole Simpson stala tou první v roce 1992.

Chris Wallace, novinář Fox News, čelil za moderování první debaty prezidentských kandidátů, která se zvrhla v chaotické překřikování plné urážek, kritice. Ani Susan Page nesklidila jen chválu za zvládnutí debaty mezi Mikem Pencem a Kamalou Harris. Diskuse kandidátů na post viceprezidenta ovšem byla o poznání civilizovanější.

Welkerová si však zjevně z těchto debat vzala ponaučení, protože oceněna byla konkrétně za to, že se jí podařilo udržet kandidáty ukázněné a ovládat konverzaci, i když měla tu výhodu, že mikrofon kandidátů byl během přidělených úvodních dvou minut každého z nich ztlumen.

Konkrétní hodnocení výkonu moderátorky

Výkon Welkerové výrazně ocenili kolegové novináři. Hlavní korespondentka NBC v Bílém domě Hallie Jackson její vedení debaty označila za „okamžik určující kariéru“, zatímco zpravodajská moderátorka Harris Faulkner uvedla, že „dala americkému lidu skutečnou debatu“.

Korespondentka PBS v Bílém domě Yamiche Alcindor řekla, že při sledování výkonu moderátorky úplně „zářila“. Hostitelka MSNBC Rachel Maddow zase Welkerovou označila jako „jasného vítěze“ debaty.

Předchozí moderátor Chris Wallace řekl Fox News, že na ni „žárlí“. „Byl bych rád, kdybych tu debatu mohl moderovat a místo stovek přerušení získat skutečnou výměnu názorů,“ uvedl Wallece.

Nebyli to jen kolegové moderátorky, kdo pěl na její výkon chválu. Moderátorce se dokonce dostalo uznání i od Donalda Trumpa, ačkoli ji v minulosti nazval „hroznou a nespravedlivou“. Během debaty si našel čas, aby její výkon ocenil. „Mimochodem, zatím velmi respektuji způsob, jakým toto zvládáte,“ řekl prezident.

Reklama

Doporučujeme

Trump Media se spojuje s TAE a sází na fúzní energii

Trump Media míří mimo sociální sítě a oznamuje spojení s firmou TAE Technologies, která vyvíjí technologii jaderné fúze. Dohoda v hodnotě přes 6 miliard dolarů počítá s tím, že vznikne holding s divizemi od Truth Social až po energetická a zdravotnická aktiva.

Obžalovaný z útoku v Magdeburku není podle lékařů teď schopný účastnit se líčení

Saúdskoarabský lékař obžalovaný z loňského útoku na vánoční trhy v Magdeburku není teď schopen účastnit se soudního procesu. Uvádí to zpráva vězeňského lékaře, informovala dnes agentura DPA. Podle ní drží 51letý Tálib Abdalmuhsin hladovku a nepřijímá ani tekutiny, hrozí mu akutní selhání ledvin. Soudce ale rozhodl, že líčení může pokračovat i bez obžalovaného.

Ukrajinská delegace má v pátek a v sobotu jednat v USA

Ukrajinská delegace bude ve Spojených státech jednat v pátek a sobotu o mírovém plánu, který má vést k ukončení války Ruska proti Ukrajině. Konečná verze plánu není dohodnutá, existují rozpory ohledně území Donbasu na východě země, provozování Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny či využití ruských aktiv, zmrazených na Západě, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům podle ukrajinských médií.

ANALÝZA: Referendum není potřeba. Ukrajinci mají v územních otázkách jasno

Ukrajina je nejblíže míru od začátku války. Většina sporných otázek ohledně ukončení skoro čtyři roky trvajícího konfliktu je vyřešena. S takovými slovy v pondělí po berlínských rozhovorech o míru vyrukoval nejmenovaný americký představitel. Také řekl, že s průběhem diskusí je spokojen i americký prezident Donald Trump. Dvoudenní jednání se nicméně týkala bezpečnostních záruk. Existují i jiné sporné body.

Belgický premiér žádá celou EU o záruky při použití ruských aktiv pro Ukrajinu

Belgický premiér Bart De Wever požaduje, aby celá Evropská unie nesla riziko při využití ruských zmrazených aktiv v EU na pomoc Ukrajině. Chce od ostatních závazné písemné záruky. De Wever to řekl v belgickém parlamentu před začátkem summitu EU, který má rozhodnout o financování Ukrajiny na roky 2026 a 2027.

Tchaj-wan se připravuje na válku. Nakoupil od USA rekordní balíček zbraní

Americké ministerstvo obrany prodalo Tchaj-wanu dosud největší balíček vojenského vybavení v celkové hodnotě 11,1 miliardy dolarů (přes 230,5 miliardy korun). Nákup obsahuje dělostřelecké systémy, protitankové střely, náhradní díly pro vrtulníky a protilodní střely. Zahrnuje i salvové raketomety HIMARS a levnější drony. Celkem se jedná o osm položek.

Šéfka EK řekla, že ze summitu EU neodejde bez finančního řešení pro Ukrajinu

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová řekla, že z dnes začínajícího summitu Evropské unie neodejde bez vyřešení dalšího financování Ukrajiny. Podobně se vyjádřil předseda Evropské rady António Costa. V případě rozhodnutí o financování bránící se země ze zmrazených ruských aktiv, tedy takzvanou reparační půjčkou, musí podle názoru šéfky unijní exekutivy nést riziko všechny státy bloku. Podle šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové se EU obavami Belgie ohledně reparační půjčky zabývá.

Putin vzkázal Ukrajině: Odevzdejte Donbas, jinak si ho vezmeme silou

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním „bojovém projevu“ jasně naznačil, že neustoupí od svých maximalistických požadavků. Trvá na tom, aby se Ukrajina vzdala území nárokovaných Ruskem. V opačném případě budou obsazena silou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj územní kompromis v pondělí navzdory ruskému a americkému tlaku odmítl.

Miliardář Jared Isaacman, spojenec Elona Muska, se stal šéfem NASA

Americký Senát schválil jmenování miliardáře a astronauta Jareda Isaacmana do funkce šéfa NASA. Nový administrátor přebírá agenturu v době rozpočtových škrtů, tlaku na rychlejší návrat na Měsíc a otevřené debaty o roli soukromých firem v americkém vesmírném programu. Pro NASA jde o výraznou změnu směru i stylu vedení.

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu do EU

Evropský parlament dnes ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu 2027.

Krejčíková spojí síly v deblu s Caty McNally

Barbora Krejčíková jde do sezony 2026 s novou deblovou partnerkou. Vybrala si Američanku Caty McNally, která nabídku přijala s velkým nadšením. Nová dvojice chce navázat na to, co Krejčíková dlouhé roky předváděla po boku Kateřiny Siniakové.

KOMENTÁŘ: Odepisovaná Tesla probořila all-time high. Firmu žene vzhůru robotaxi

Rok, který pro Teslu začal noční můrou, končí euforickým probuzením. Společnost vyrábějící elektromobily znovu na burze předvedla comeback a stanovila novou rekordní cenu akcie. Akcionáře povzbudila zpráva, že Tesla úspěšně testuje autonomní řízení své flotily vozů.

Australská policie obvinila útočníka z pláže Bondi Beach z terorismu a 15 vražd

Australská policie obvinila útočníka z pláže Bondi Beach z terorismu a 15 případů vraždy, informovala agentura AFP. Dva muži, kterými podle australských úřadů byli otec se synem, v neděli zastřelili 15 lidí účastnících se oslav židovského svátku chanuka, čtyři desítky dalších zranili. Přes 20 zraněných stále zůstává v nemocnici, informuje agentura AP.

Pražská burza zažila rekordní rok 2025

Pražská burza má za sebou výjimečný rok. Indexy PX i PX TR během roku dosáhly historických maxim a připsaly si výrazné zisky. Burza mluví o silné kombinaci růstu cen, dividend a vyšší aktivity investorů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama