USA poslaly na Ukrajinu zhruba 1,1 milionu kusů munice zabavené loni Íránu, uvedla americká armáda. Náboje byly na cestě k povstalcům do Jemenu. Informoval o tom server BBC či The New York Times.
Ústřední velitelství americké armády ve středečním prohlášení uvedlo, že začátkem tohoto týdne převezlo ukrajinským ozbrojeným silám asi 1,1 milionu nábojů do kulometů AK-47 zabavených z Íránu.
Americké centrální velení (Centcom), které dohlíží na operace na Blízkém východě, tvrdí, že náboje byly zabaveny v prosinci z lodi směřující do Jemenu. Západní spojenci Ukrajiny nedávno varovali, že jejich výrobní linky mají problém udržet krok s rychlostí, jakou Ukrajina používá munici.
Ukraine war: US gives 1.1 million rounds of ammunition seized from Iran to Kyiv https://t.co/ASDmdTExEd
— BBC News (World) (@BBCWorld) October 5, 2023
I když je toto číslo významné, představuje malé procento ze stovek milionů nábojů, které již spojenci na Ukrajinu odeslali. USA již poskytly více než 200 milionů nábojů a granátů, uvádí server BBC.
Munice mířila k šíitským povstalcům
Íránská munice byla původně zabavena americkými námořními silami z lodi bez státní příslušnosti jménem MARWAN 1 dne 9. prosince. Americká vláda je získala do vlastnictví v červenci prostřednictvím procesu známého jako civilní zabavení. Při něm lze zabavit majetek, pokud se má za to, že jeho vlastník je zapojen do trestné činnosti.
V tomto případě byl nárok vznesen proti íránským islámským revolučním gardám. To je pobočka íránských ozbrojených sil, jejichž úkolem je podporovat vládu v zemi. V prohlášení Centcom uvedl, že USA jsou „odhodlány spolupracovat s našimi spojenci a partnery, aby čelily toku íránské smrtící pomoci v regionu všemi zákonnými prostředky“.
Írán podporuje povstalce Hútí v probíhající občanské válce v Jemenu. Převody zbraní této skupině jsou však zakázány podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2015.
Představitel ministerstva obrany ve středu podle The New York Times uvedl, že američtí představitelé přijímají konečná právní opatření, aby Ukrajině poslali další zabavené íránské zbraně, které směřovaly do Jemenu. Včetně útočných pušek AK-47.
Bidenova administrativa hledá alternativní způsoby
Občanská válka v Jemenu začala v roce 2014, kdy Hútíové ovládli hlavní město Saná a sesadili vládu země. Svržená vláda zůstává mezinárodně uznávanou autoritou v Jemenu. Je podporována koalicí zemí v regionu vedenou Saúdskou Arábií, stejně jako USA a Spojeným královstvím.
Od druhé poloviny loňského roku je také Írán opakovaně obviňován, že dodává zbraně Rusku. Jde zejména o drony, které Rusko používá ve válce na Ukrajině.
Oleksandr Vasiuk, ukrajinský poslanec, který spolupředsedá výboru pro spolupráci s USA, řekl, že převod „znovu dokazuje, že USA jsou naším silným spojencem“. „Tyto zabavené zbraně a munice mohly být jednoduše zlikvidovány, ale Washington chápe, jak důležité je pro nás získat pomoc,“ řekl.
Převoz íránské munice také přichází v době, kdy Bidenova administrativa hledá alternativní způsoby, jak poskytnout pomoc Ukrajině, a to navzdory odporu některých členů Kongresu. Úředníci už týdny upozorňují, že peníze aktuálně přidělené Ukrajině jsou téměř vyčerpány, ale tlak členů republikánské pravice zatím brání Sněmovně reprezentantů schválit další finanční prostředky.
Pomoc Ukrajině byla jedním z důvodů, proč byl poprvé v historii hlasováním sesazen předseda americké Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy. Jde o krok, který zdrží jakékoli hlasování o další pomoci, dokud nebude nalezena náhrada. Což se nestane minimálně do poloviny příštího týdne.