Reklama
6.6 C
Czech
Sobota 28. března 2026
ZprávyÚředníci na severu Indie vyšetřují desítky úmrtí: Někteří tvrdí, že příčinou je...

Úředníci na severu Indie vyšetřují desítky úmrtí: Někteří tvrdí, že příčinou je vlna veder. Vláda to popírá

Od čtvrtka do neděle bylo hlášeno 68 úmrtí v okrese Ballia v indickém státě Uttarpradéš, asi 270 kilometrů od hlavního města Lakhnaú. Šéf okresní nemocnice, který za možnou příčinu označil horko, byl odvolán. Státní vláda později zřídila panel, který má úkol předložit zprávu o úmrtích. O případu informovala agentura Reuters či server BBC.

Teploty v několika částech Uttarpradéše se za poslední týden pohybovaly mezi 42 až 47 °C. Indický meteorologický úřad (IMD) vydal minulý týden varování před extrémními horky v některých regionech země, včetně Uttarpradéše a Biháru. Vláda doporučila starším lidem, aby nevycházeli ven.

Místní média v sousedním státě Bihár uvedla, že od 31. května zemřelo kvůli horku více než 40 lidí. Státní úředníci to však popřeli.

„V okrese došlo k úmrtím, ale je velmi těžké říci, zda k tomu došlo kvůli vlně veder,“ řekl agentuře Reuters Ravindra Kumar, nejvyšší správní úředník okresu, aniž by potvrdil počet mrtvých. „Několik úmrtí souvisí se stářím, zatímco některé mají jiné důvody. Za těmito úmrtími nejsou žádné konkrétní důkazy o vlně veder.“

Doktor Umesh Kumar, úředník odpovědný za dispečink pro katastrofy v Biháru, řekl BBC, že vystavili pouze jednu zprávu o úmrtí v důsledku extrémního horka v okrese Jehanabad.

Vedoucí nemocnice byl odvolán

Kontroverze v Uttarpradéši začala v pátek poté, co Diwakar Singh, šéf okresní nemocnice Ballia, novinářům řekl, že zemřelo asi 25 lidí a že příčinou mohlo být horko.

„Většině pacientů bylo přes 60 let a měli již existující onemocnění. Ty se zhoršily horkem a do nemocnice byli převezeni ve vážném stavu. Zemřeli, přestože jim byla poskytnuta adekvátní léčba a léky,“ řekl doktor Singh.

O den později byl z funkce odvolán. Náměstek hlavního ministra státu Brajesh Pathak na sociálních sítích uvedl, že Singh byl odvolán ze své funkce za „nezodpovědné prohlášení“. Dodal však, že vláda bere situaci „velmi vážně“. Řekl, že byli vysláni dva vysocí úředníci, aby incident vyšetřili a informovali o něm.

Jeden z vysokých úředníků vyšetřujících úmrtí, řekl, že nemohou okamžitě potvrdit, zda počasí sehrálo roli. Důvodem má být i to, že jiné okresy s podobnými teplotami taková úmrtí nehlásily.

Počty úmrtí v důsledku veder v Indii stoupají

Úředníci uvedli, že také zkoumají potenciální zdroje infekce, jako je kontaminace vody. Zatím není jasné, zda všechny oběti byly z jedné lokality. Tato záležitost vyvolala politickou hádku a opoziční vůdci obvinili vládu z „nedbalosti“, když nevarovala lidi před vlnou veder.

„Ti, kteří přišli o život, jsou chudí farmáři, protože nedostali jídlo, léky a léčbu včas,“ prohlásil bývalý hlavní ministr Akhilesh Yadav.

Vlny veder jsou v severní Indii běžné, zejména v květnu a červnu, ale podle odborníků jsou stále intenzivnější a častější. Také trvají déle. V dubnu zemřelo asi tucet lidí na úpal, zatímco mnozí byli přijati do nemocnice poté, co se zúčastnili slavnostního předávání cen na otevřeném prostranství pod žhnoucím sluncem ve státě Maháráštra.

Studie zveřejněná v The Lancet v loňském roce zjistila, že Indie zaznamenala mezi lety 2000–2004 a 2017–2021 55% nárůst úmrtí v důsledku extrémního horka. Zatímco se očekávalo, že vlna veder bude v některých regionech pokračovat i v pondělí, části indického severovýchodního státu Assam zasáhly záplavy vyvolané silnými dešti.

Reklama

Doporučujeme

Íránský útok na Abú Zábí si vyžádal pět zraněných, v Ománu jednoho

Nejméně pět lidí utrpělo zranění při požárech v průmyslové zóně v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Příčinou požárů byly střely a drony vypálené z Íránu. S odvoláním na místní úřady to dnes uvedla agentura AFP. Jednoho zraněného podle agentury Reuters hlásí také vláda Ománu, v Kuvajtu pak drony útočily na mezinárodní letiště.

Íránský úder na americkou základnu poničil letouny a zranil vojáky

Íránský úder na americkou základnu Princ Sultán v Saúdské Arábii dnes poničil několik tankovacích letounů a zranil deset amerických vojáků. Píše to deník The Wall Street Journal s odkazem na nejmenované americké a saúdskoarabské zdroje.

Saúdská Arábie posílá rekordní objemy ropy přes Rudé moře

Saúdská Arábie zrychluje vývoz ropy přes přístav Janbú u Rudého moře a obchází tím Hormuzský průliv, který zůstává kvůli útokům a napětí v regionu prakticky mimo běžný provoz. Trh zatím první šok ustál, jenže zásoba volných barelů i dalších pojistek se rychle tenčí.

Izraelské údery zasáhly v Iránu jaderné zařízení a reaktor ve výstavbě

Údery Spojených států a Izraele zasáhly v Íránu některá jaderná zařízení včetně těžkovodního reaktoru v elektrárně Arák, napsaly dnes agentury s odvoláním na íránská média. K úderu na reaktor, který je podle předchozích informací Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve výstavbě, se přihlásil Izrael, píší média. Izraelským úderům zařízení čelilo i v loňské červnové válce. Podle médií nynější útoky nikoho nezranily ani nezpůsobily únik radiace.

Bank of America zaplatí obětem Jeffreyho Epsteina 72,5 milionu dolarů

Bank of America se dohodla na vyplacení 72,5 milionu dolarů obětem Jeffreyho Epsteina. Peníze mají uzavřít hromadnou žalobu, podle níž banka přehlížela varovné signály a svými službami pomáhala fungování Epsteinovy sítě sexuálního zneužívání. Dohodu ještě musí schválit soud v New Yorku.

Rusko a Ukrajina se v noci napadly drony, jsou mrtví a ranění

Nejméně jednu oběť a 11 raněných včetně dítěte si vyžádal rozsáhlý nálet ruských dronů na přístavní město Oděsu na jihu Ukrajiny, oznámil náčelník městské vojenské správy Serhij Lysak. V ruské Jaroslavské oblasti při náletu ukrajinských dronů zahynulo dítě, jeho rodiče utrpěli těžká zranění a zraněna byla i sousedka, informoval gubernátor Michail Jevrajev.

Konec války s Íránem je otázka týdnů, nikoliv měsíců, řekl Rubio

Konec války s Íránem je otázkou týdnů, nikoliv měsíců, prohlásil dnes americký ministr zahraničí Marco Rubio po schůzce se svými kolegy ze zemí skupiny G7 ve Francii. USA podle něj nemusejí zahájit pozemní invazi do Íránu, aby dosáhly svých cílů. Írán možná chystá zavést mýtný systém v Hormuzském průlivu, řekl šéf americké diplomacie s tím, že Washington by v takovém případě po ukončení bojů usiloval o mezinárodní spolupráci s cílem tomu zabránit.

Bobři po staletích znovu probouzejí anglickou krajinu

Bobři, kteří se před rokem vrátili do volné přírody v anglickém Dorsetu, začínají měnit místní krajinu. Podle National Trustu pomáhají oživit prostředí, vytvářejí nové podmínky pro další druhy a letos v létě by se u nich mohla objevit i mláďata.

Evropa chce konec íránské války, Rubio na schůzce G7 vysvětluje strategii USA

O potřebě rychlého ukončení íránské války se dnes pokoušejí přesvědčit amerického ministra zahraničí Marka Rubia jeho kolegové z evropských zemí skupiny G7. Britská ministryně Yvette Cooperová před začátkem jednání uvedla, že chce hovořit také o roli, kterou v pomoci Íránu hraje Rusko. Šéf německé diplomacie Johann Wadephul prohlásil, že íránská válka nesmí ovlivnit podporu Ukrajiny. Rubio přiletěl do Francie s obtížným cílem vysvětlit spojencům americkou strategii v Íránu, proti níž má většina zemí námitky, napsala agentura AP.

Podpis prezidenta Trumpa bude na dolarových bankovkách. Poprvé v historii USA

Americké dolarové bankovky by brzy mohly nést podpis prezidenta Donalda Trumpa. Oznámilo to ve čtvrtek ministerstvo financí USA s tím, že jde o součást oslav 250. výročí založení Spojených států. Zároveň se jedná o další krok, kterým chce prezident zanechat viditelnou stopu ve fungování federální vlády.

Putin si mne ruce. Ruská ropa překonává světové ceny

Moskva těží z jednoho z největších ropných šoků v historii. Ruská ropa se nyní prodává nad světovými cenami, protože odběratelé černého zlata hledají alternativy. Ceny ropy klesly poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že Írán povolil deseti tankerům proplout Hormuzským průlivem.

Rusko podniklo nejdříve raketový a pak dronový útok na Charkov

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla nejdříve raketový a potom dronový útok na Charkov. Informoval o tom Ihor Terechov, starosta druhého největšího města na Ukrajině. V Rusku drony útočily ve Vologodské oblasti.

Pokud jednání s Íránem selžou. Trump zvažuje nasazení dalších 10 000 vojáků

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje vyslání dalších tisíců vojáků na Blízký východ. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informoval list The Wall Street Journal (WSJ), podle nichž se šéf Bílého domu jistí pro případné selhání diplomacie. Není jasné, kde budou tyto síly umístěny.

Velryba, která uvázla na severu Německa, se uvolnila z mělčiny

Velryba, která začátkem týdne uvázla na mělčině u města Timmendorfer Strand, se v noci na dnešek dokázala uvolnit. Podařilo se jí dostat se do hlubšího koryta, které pro ni vyhloubil vodní bagr. Podle agentury DPA o tom informoval biolog Robert Marc Lehmann, který k mladému keporkakovi ve čtvrtek doplaval a snažil se ho ke korytu navést. Kytovec, jehož osud vyvolal v Německu obrovský zájem, ale ještě vyhráno nemá. Nyní záleží na tom, zda zvíře měřící 12 až 15 metrů zůstane na otevřeném moři a vpluje do Severního moře a pak do Atlantského oceánu, který je jeho domovem.

Zelenskyj se v saúdskoarabské Džiddě setkal s korunním princem bin Salmánem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se při své návštěvě Saúdské Arábie, kterou zahájil ve čtvrtek, setkal s korunním princem Muhammadem bin Salmánem. Oba státníci na schůzce v rudomořském přístavním městě Džidda jednali o eskalaci konfliktu v blízkovýchodním regionu a o "ukrajinské krizi", uvedla v noci na dnešek podle Reuters saúdskoarabská státní tisková agentura.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama