Protext ČTKUnikátním projektem s názvem „Férový lobbing“ prošly dvě desítky organizací

Unikátním projektem s názvem „Férový lobbing“ prošly dvě desítky organizací

Praha 11. dubna 2024 (PROTEXT) – Tisková zpráva Asociace veřejně prospěšných organizací ČR k dokončení projektu

Zástupci dvacítky českých neziskových organizací úspěšně absolvovali více než rok trvající program „Férový lobbing“. Ten pro své členské organizace zorganizovala Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). V rámci jedinečného programu se zástupci neziskovek seznámili s legislativním prostředím, zlepšili komunikaci s veřejnou sférou a během workshopů s podporou lektorů a profesionálů z praxe získali povědomí o tom, jak lépe a účelněji prosazovat své zájmy.

Zahájení projektu předcházel průzkum napříč členskými organizacemi AVPO ČR. Z toho vyplynulo, že organizace nemají k prosazování vlastních zájmů dostatek finančních ani personálních kapacit, a nemohou se tak této činnosti průběžně věnovat. „Je to dáno tím, že naše asociace reprezentuje převážně organizace ze sociální a pacientské sféry, včetně menších a regionálních subjektů. A právě tyto organizace svými kapacitami nemohou konkurovat té části nevládního sektoru, která naopak své lobbistické aktivity již profesionalizovala a intenzivně se jim věnuje,“ vysvětluje prezident AVPO ČR Marek Šedivý. Právě proto je podle něj klíčové, aby se tyto subjekty uměly ozvat a nenechávaly za sebe mluvit jiné.

„Náš projekt končí příznačně v okamžiku, kdy se do poslanecké sněmovny dostává návrh zákona o lobbingu, který má do budoucna potenciál dále měnit způsob komunikace nevládního sektoru s poslanci a senátory,“ upozorňuje Šedivý.

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR dlouhodobě podporuje nastavení otevřených a transparentních pravidel takové komunikace. Její zástupci nicméně upozorňují, že schvalovaná legislativa by měla být jednoduchá, pro samotné aktéry i veřejnost srozumitelná a neměla by vytvářet nerovnosti mezi jednotlivými lobbujícími subjekty. V tomto ohledu proto upozorňuje na možný odlišný přístup zákona k příspěvkovým a neziskovým organizacím, přestože oba typy subjektů působí ve stejné, v tomto případě sociální oblasti.

„Neziskové organizace, které se chtějí pustit do lobbingu, by si navíc měly být vědomy, že nestačí mít skvělé nápady a nadšení. Legislativní proces má svá jasně daná pravidla, může být složitý, psychicky náročný a dlouhý. Je proto nutné obrnit se trpělivostí a vyčlenit v organizaci na lobbingové aktivity dostatek zdrojů,“ říká viceprezident AVPO ČR Aleš Mrázek, který je mimo jiné zodpovědný za zpracovávání připomínek k předkládané legislativě v rámci vnějšího připomínkového řízení. „Lobbing ale zdaleka neprobíhá pouze na půdě parlamentu. Pro neziskové organizace je mnohdy daleko podstatnější prosazování změn na místní úrovni, například při jednáních s místními samosprávami,“ dodává Mrázek.

V rámci projektu „Férový lobbing“ probíhala od října 2022 setkání cílená na strategické plánování lobbingu, tvorbu sdělení pro média, budování vztahů s politickými a dalšími aktéry nebo dodržování etických pravidel. Projekt rovněž podporoval networking a výměnu zkušeností mezi organizacemi s podobnými cíli a zájmy.

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jejímž cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program byl financován z Fondů EHP a Norska.

 

Webová stránka projektu: https://www.avpo.cz/ferovy_lobbing

 

O Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR)

AVPO ČR sdružuje více než 100 neziskových organizací, které se hlásí k hodnotám transparentnosti a spolehlivosti. Dlouhodobě usiluje o rozvoj soukromého dárcovství a celkovou kultivaci legislativního prostředí pro fungování neziskového sektoru. V současné době prosazuje například trvalé zakotvení možnosti snížení daňového základu pro daň z příjmu až o 30 %, pokud plátce podporuje veřejně prospěšné aktivity.

AVPO ČR je členem Unie zaměstnaneckých svazů ČR, která je připomínkovým místem pro legislativní návrhy a další normy procházející meziresortními připomínkovými procesy. Každoročně tak AVPO ČR sleduje a aktivně připomínkuje desítky materiálů.

Od roku 2014 AVPO ČR spravuje značku Prověřená veřejně prospěšná organizace (značku spolehlivosti), která funguje jako garance pro dárce podporující neziskové organizace.

 

O Nadaci OSF

Nadace OSF je českou nadací s třicetiletou historií. Jejím posláním je péče o demokracii v Česku; podporuje a vzdělává občanskou společnost a rozvíjí stát, kde mají všichni rovné šance a zapojují se do dění ve svém okolí. Otevírá citlivá a opomíjená témata a společně s dárci hledá průkopníky, kteří je ponesou dál.

 

Pro více informací kontaktujte: Aleš Mrázek, mrazek@avpo.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Doporučujeme

Snyder představil film, který připravoval téměř dvacet let

Zack Snyder představil první krátkou ukázku ze svého nového filmu The Last Photograph. Temný thriller bude výrazně komornější než jeho předchozí velkofilmy. V hlavních rolích se objeví Stuart Martin a Fra Fee.

Ukrajinec podezřelý z účasti na výbuchu ropovodu Nord Stream byl zadržen v Chorvatsku

Chorvatské úřady zadržely ukrajinského občana podezřelého z účasti na sabotáži plynovodů Nord Stream v Baltském moři. Němečtí vyšetřovatelé ho podezírají, že patřil k potápěčům, kteří v září 2022 umístili na potrubí výbušniny. Německo nyní usiluje o jeho vydání.

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 103 válečných zajatcích

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 103 válečných zajatcích na každé straně, oznámilo dnes ministerstvo obrany v Moskvě. Navrácení ruští vojáci se podle něj nacházejí v Bělorusku, odkud zamíří do Ruska. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později výměnu potvrdil, když informoval o návratu 103 ukrajinských vojáků.

Ukrajinec dostal v Německu trest za špionáž pro Rusko

Německý soud uložil ukrajinskému občanovi rok a tři měsíce vězení za špionáž. Muž pomáhal odeslat zásilky s GPS vysílači, které mohly sloužit ke zmapování přepravních tras před plánovanými sabotážemi. Dva další obžalované soud osvobodil.

Zelenskyj po protikorupčním zátahu odvolal náměstkyni šéfa své kanceláře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes odvolal náměstkyni šéfa své kanceláře Irynu Mudrou. Učinil tak po zprávách o tom, že je předmětem vyšetřování protikorupčních úřadů.

USA zpřesňují pravidla pro stablecoiny. Bez licence bude jejich vydávání omezené

Spojené státy připravují další krok k zavedení regulace stablecoinů. Nový návrh má určit, kdy budou jejich emitenti potřebovat licenci a za jakých podmínek se budou moci zahraniční digitální měny nabízet americkým zákazníkům.

Ukrajinský parlament schválil Chmaru a Sybihu do čela resortu obrany a zahraničí

Ukrajinský parlament dnes schválil návrh prezidenta Volodymyra Zelenského na jmenování Jevhenije Chmary ministrem obrany a také opětovné jmenování Andrije Sybihy ministrem zahraničí. Informoval o tom server RBK-Ukrajina, podle něhož pro Sybihu hlasovalo 266 poslanců a pro Chmaru 312.

Britská inflace zrychlila na 2,9 procenta

Meziroční inflace ve Velké Británii v červenci vzrostla na 2,9 procenta. Ještě v červnu dosahovala 2,6 procenta. Hlavní příčinou byly vyšší účty domácností za energie, zejména prudké zdražení plynu.

Čína rozšiřuje využití bytového fondu. Chce podpořit realitní trh

Čína se snaží rozhýbat slábnoucí ekonomiku a sahá přitom do obřího fondu, který dosud sloužil hlavně k financování bydlení. Peking uvolní pravidla pro využívání prostředků v hodnotě 10,9 bilionu jüanů. Lidé budou moci své úspory použít například na rekonstrukce nebo snáze platit nájem.

Ukrajinské protikorupční úřady vyšetřují poslance a členy prezidentské kanceláře

Národní protikorupční úřad Ukrajiny (NABU) a speciální protikorupční prokuratura (SAP) oznámily vyšetřování skupiny, která zahrnuje bývalého a současného poslance a také vysoce postavené osoby z prezidentské kanceláře. Podle vládních agentur jsou podezřelí z vyprání 150 milionů hřiven (70 milionů korun) použitých jako kauce pro obviněné v korupčním případu v energetice. Informovala o tom agentura Reuters.

Asijské duby čelí rostoucímu riziku vyhynutí

Asie má více ohrožených druhů dubů než kterýkoli jiný region na světě. V jihovýchodní a východní Asii přitom rostoucí lidský tlak ohrožuje více než polovinu jejich přirozeného areálu a řada vzácných druhů nemá žádnou záložní populaci v botanických zahradách.

Ve Francii začíná platit zákon o asistované sebevraždě a eutanazii

Ve Francii začíná tento týden platit zákon o asistované sebevraždě a eutanazii. Ve francouzské sbírce zákonů bylo dnes vydáno znění zákona, který schválil francouzský parlament v polovině července. Zákon umožňuje využít asistované sebevraždy pacientům, kteří mají vážnou a neléčitelnou nemoc, jež jim způsobuje nesnesitelnou bolest.

KOMENTÁŘ: Další čínská exploze na burze. Výrobce humanoidních robotů vyskočil o 460 procent

Asijské technologické debuty na burze začínají být podobně sledované jako ty ve Spojených státech. Potvrdil to i snový start společnosti Unitree, která se zabývá výrobou humanoidních robotů. Konkurenci na Západě hledá jen těžko.

Írán zvažuje i útoky na vojenské základny USA v Evropě, řekly FT íránské zdroje

Írán zvažoval a zvažuje i útoky na americké vojenské základny v Evropě, pokud budou Spojené státy eskalovat válku s Teheránem, napsal dnes deník Financial Times (FT) s odvoláním na dva nejmenované íránské režimní zdroje. Íránský režim už od března v odvetě za americké útoky na svou zemi útočí na státy Perského zálivu, kde mají USA základny, a v květnu pohrozil rozšířením války za hranice Blízkého východu.

Ruská obrana v noci zničila 453 ukrajinských dronů, oznámilo ministerstvo obrany

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek zničila 453 ukrajinských dronů nad dvěma desítkami ruských regionů, nad anektovaným poloostrovem Krym a nad Černým mořem, oznámilo ministerstvo obrany v Moskvě. O škodách se nezmiňuje. Podle médií a některých regionálních činitelů ukrajinské drony útočily například na průmyslové objekty v Ufě v Baškortostánu a zřejmě také na závod vyrábějící výbušniny v Dzeržinsku v Nižegorodské oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama