Reklama

Umělecké dílo v hodnotě 11 milionů korun potřísnili barvou. Mysleli, že mohou

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Pár v Jižní Koreji byl obviněn z poškození graffiti od amerického umělce JonOne. Podle svých slov se mylně domnívali, že nanášet barvu na dílo je povoleno. Předpokládali totiž, že se jedná o takzvané participativní umění. V pátek o incidentu podle agentury Reuters informoval ředitel výstavy.

Odhaduje se, že umělecké dílo bez názvu o rozměrech 240 cm x 700 cm má hodnotu až půl milionu dolarů (11,1 milionu korun). JonOne jej vytvořil v roce 2016 před publikem v Soulu.

Plechovky s barvou a štětce ze živého vystoupení byly přesunuty společně s výtvorem, a to i na místo aktuálního umístění v galerii v Lotte World Mall. Leží na zemi před obrazem a jsou součástí uměleckého díla.

Podle pracovníků výstavy v neděli bezpečnostní kamery zachytily mladého muže a ženu, jak vzali barvu a na umělecké dílo ji natírali a stříkali.

Než policie pár zatkla v obchodním domě, zkontrolovala záběry z kamer. Dvojice byla později propuštěna, uvedl vedoucí výstavy Kang Wook. Dodal, že galerie se rozhodla je nežalovat, protože podle všeho šlo o omyl bez špatného úmyslu.

„Mysleli si, že to bylo dovoleno jako participativní umění, a udělali chybu,“ řekl. „V současné době s umělcem diskutujeme o tom, zda dílo obnovit.“

Po incidentu galerie dílo oplotila a na místo přidala další cedule s nápisem „Nedotýkejte se“.

Někteří návštěvníci si v pátek poškozené umělecké dílo fotili a Kang uvedl, že po incidentu o show vzrostl zájem.

Kdo je JonOne?

John Andrew Perello známý pod pseudonymem JonOne je graffiti umělec, který se narodil v roce 1963 v New Yorku ve Spojených státech. V současné době žije a pracuje v Paříži.

JonOne se narodil v newyorské čtvrti Harlem a v raném věku se seznámil s pouličním uměním. V roce 1984 založil graffiti skupinu 156 All Starz, která formovala jeho kariéru. Jeho dílo charakterizuje abstrakce ovlivněná pohybem, barvou a energií města.

Sledujte nás na sítích

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama