-2.3 C
Czech
Pátek 28. listopadu 2025
Válka na UkrajiněUkrajinci převzali taktickou iniciativu u Bachmutu a dosáhli úspěchů, píše ISW

Ukrajinci převzali taktickou iniciativu u Bachmutu a dosáhli úspěchů, píše ISW

Ukrajinští obránci převzali iniciativu a během čtvrtka dosáhli v útočných operacích v okolí Bachmutu na východě země takticky významných úspěchů. Ve své poslední analýze to napsal americký Institut pro studium války (ISW). Zprávy o dílčích úspěších ukrajinských sil u Bachmutu přicházejí už řadu dní, informují o nich Ukrajinci. Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny Jevgenij Prigožin dnes podle agentury Reuters přiznal, že se jeho silám toto město zřejmě v příštích dnech dobýt nepodaří.

„Bachmut stále nebyl dobyt,“ uvedl Prigožin v hlasové zprávě zveřejněné na telegramu. „Je nepravděpodobné, že se ho zítra nebo pozítří povede získat,“ doplnil šéf wagnerovců. Rusko se Bachmut snaží dobýt už řadu měsíců. Velkou část ruských jednotek tam tvoří právě Prigožinovi žoldnéři. Reuters tuto bitvu označuje za nejdelší a nejkrvavější z celé války na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo svou invazí loni v únoru. Ruské síly podle nedávného Prigožinova prohlášení obsadily přes 95 procent města.

Ukrajinští obránci se však nevzdávají a v poslední době představitelé ukrajinských ozbrojených sil informují o dílčích územních ziscích při protiútocích, zejména na křídlech u Bachmutu. Kyjev v uplynulých dnech uvedl, že ukrajinské jednotky zesílily tlak na ruské síly severně a jižně od města.

To ve své poslední zprávě do jisté míry potvrzuje také americký ISW, který se odvolává na ukrajinské armádní představitele, ale také ruské vojenské blogery a Prigožina. „Několik ruských vojenských blogerů tvrdilo, že ukrajinské síly prorazily ruské obranné linie jižně a jihozápadně od obce Ivanivske (asi šest kilometrů západně od Bachmutu) a severozápadně od Kliščijivky (šest kilometrů jihozápadně od Bachmutu),“ píše mimo jiné institut.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová dnes uvedla, že invazní jednotky se snaží znovu získat území, které kolem Bachmutu ztratily, ale ukrajinští obránci jejich snahy odrážejí. Rusové získali určité území uvnitř samotného města, ale nemají ho pod kontrolou a boje pokračují, uvedla Maljarová podle Reuters v televizi.

Ukrajinský generální štáb ve svém ranním přehledu o vývoji bojů píše, že Rusové nadále soustředí své válečné úsilí u Bachmutu, Lymanu, Avdijivky a Marjinky v Doněcké oblasti. V Bachmutu podle něj invazní armáda pokračuje v útočných operacích a vojáci svádí o město těžké boje.

Britské ministerstvo obrany se ve své poslední zprávě o vývoji bojů věnuje čtvrtečním informacím o vykolejení vlaku s obilím u Simferopolu na ukrajinském poloostrově Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Podle krymské železniční společnosti souprava vykolejila „v důsledku zásahu nepovolaných osob do železničního provozu“. Telegramový kanál Baza psal o explozi na trati v tomto regionu.

Havárie zablokovala železniční trať do přístavu Sevastopol, kde má základnu ruská Černomořská flotila, poznamenal dnes britský resort obrany. „Rusko přikročí k rychlé opravě, ale incident naruší dodávky zásob a potenciálně také zbraní, jako jsou řízené střely Kalibr Černomořské flotile,“ píší Britové. Jakákoliv sabotáž v tomto regionu také podle nich zvýší obavy Kremlu ohledně jeho schopnosti chránit další klíčovou infrastrukturu na Krymu. „Poloostrov si zachovává zásadní psychologickou a logistickou roli v umožnění ruské války na Ukrajině,“ domnívá se britské ministerstvo.

Reklama

Doporučujeme

Žralok napadl dva mladé turisty ze Švýcarska u australského pobřeží. Žena zemřela, muž bojuje o život

Mladá turistka ve věku kolem dvaceti let zemřela poté, co ji ve vodě v blízkosti pláže Crowdy Bay na východním pobřeží Austrálie napadl žralok. Stejný žralok zranil také mladého muže, který byl následně v kritickém stavu letecky transportován do nemocnice.

Požár hongkongských výškových budov si vyžádal už 75 životů

Počet obětí požáru obytného komplexu v Hongkongu vzrostl na 75. Agentuře AFP to sdělil mluvčí místní vlády. Počet mrtvých se tak od dnešního rána zvýšil o dvacet. Ošetřeno bylo 76 zraněných, včetně 11 zasahujících hasičů. Bilance platí k dnešním 22:00 místního času (15:00 SEČ). Z komplexu se podařilo stovky lidí evakuovat, ale podle agentury Kjódó je na 200 lidí nezvěstných. Oheň, který ve středu zachvátil sedm z osmi budov komplexu, je ve všech zasažených výškových budovách "v zásadě pod kontrolou", ačkoli plameny jsou stále viditelné, uvedl večer správce města John Lee. Dosud není jasné, co požár způsobilo.

K ISS odstartovala kosmická loď Sojuz s dvěma Rusy a Američanem na palubě

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes dopoledne SEČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu kosmická loď Sojuz MS-28 se dvěma kosmonauty z Ruska a jedním astronautem ze Spojených států. Cesta a připojení k ISS podle médií potrvá zhruba tři hodiny.

Trump posílá svého velvyslance zpět do Moskvy

Prezident Donald Trump oznámil, že jeho velvyslanec Steve Witkoff se vrací do Moskvy na další kolo jednání s Vladimirem Putinem. Zpráva přichází ve chvíli, kdy uniklé přepisy zpochybňují Witkoffovu roli prostředníka a Ukrajina kritizuje některé body navrhovaného plánu jako nebezpečný signál pro autoritářské státy.

Britská armáda pozastavila používání vozidel Ajax, vojákům v nich bylo nevolno

Britská armáda pozastavila používání obrněných vozů Ajax poté, co se vojákům udělalo při cvičení nevolno z nadměrného hluku a vibrací. Informoval o tom server BBC, podle kterého zákaz přišel jen několik týdnů poté, co britská vláda uvedla, že je přesvědčena o zájmu spojenců z NATO koupit tato obrněná vozidla vyráběná v jižním Walesu.

Spotřebitelé platí víc. AI způsobila růst cen RAM i SSD

Neukojitelná poptávka po infrastruktuře pro umělou inteligenci přeorientovala trh s pamětmi směrem k datovým centrům. Výrobci i analytici varují, že letos i příští rok se budou spotřebitelé potýkat s dražšími RAM moduly i SSD disky. Z kdysi rutinního upgradu počítače se stal luxus, který si řada hráčů i běžných uživatelů musí znovu promyslet.

Šéf CIA: Muž podezřelý z útoku na gardisty pracoval pro CIA v Afghánistánu

Afghánec podezřelý z postřelení dvou gardistů nedaleko Bílého domu spolupracoval v Afghánistánu s americkou vládou včetně Ústřední zpravodajské služby (CIA), oznámil podle televize Fox News ředitel CIA John Ratcliffe. Nyní devětadvacetiletý muž byl podle Ratcliffa příslušníkem partnerské síly v Kandaháru. Do Spojených států přišel v rámci programu bývalého prezidenta Joea Bidena. Jeho vláda nechala do USA evakuovat a přesídlit desítky tisíc Afghánců poté, co se v srpnu 2021 z této země stáhli američtí vojáci.

Ceny ropy opět padají, pohybuje s nimi válka na Ukrajině a politika OPEC+

Ropa na světových trzích dál zlevňuje, jak investoři sledují dění kolem války na Ukrajině a očekávají nadcházející jednání skupiny OPEC +. Cena ropy Brent klesla pod hranici 63 dolarů (asi 1 450 korun) za barel po středečním posílení o jedno procento. Cena americké lehké ropy se pohybuje kolem 58 dolarů za barel (1 340 korun).

Papež Lev XIV. přiletěl do Turecka, kde zahájil svou první zahraniční cestu

Papež Lev XIV. dnes přiletěl do Turecka, kde na pozvání konstantinopolského patriarchy Bartoloměje zahájil svou první zahraniční cestu. V Ankaře se mimo jiné setká s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Papež přicestoval při příležitosti 1700. výročí konání nicejského koncilu, na kterém se křesťanští biskupové v roce 325 shodli na sjednocení základních principů křesťanství.

Afghánec postřelil dva členy Národní gardy u Bílého domu, Trump běsní

Jen dvě ulice severozápadně od Bílého domu byli postřeleni dva příslušníci Národní gardy, které ve Washingtonu rozkázal nasadit Donald Trump. Útočník byl na místě zadržen. Vojáci zůstávají ve vážném stavu. Americký prezident obvinil svého předchůdce Joe Bidena z nedbalé migrační politiky.

Trump telefonicky požádal Takaiči, aby zmírnila svá slova ohledně Tchaj-wanu

Americký prezident Donald Trump v pondělním telefonickém hovoru požádal japonskou premiérku Sanae Takaiči, aby neprovokovala Čínu v otázce svrchovanosti Tchaj-wanu a zmírnila svá slova ze začátku listopadu. S odvoláním na středeční informaci deníku The Wall Street Journal (WSJ) to dnes napsala agentura Kjódó. Takaiči řekla, že Japonsko by v případě napadení Tchaj-wanu mohlo tomuto ostrovu přijít na pomoc.

Jihokorejská prokuratura žádá 15 let pro expremiéra za podíl na stanném právu

Jihokorejský zvláštní prokurátor ve středu požádal o 15 let vězení pro expremiéra Han Duk-soa za to, že měl loni v prosinci napomáhat exprezidentovi Jun Sok-jolovi při vyhlášení stanného práva. Verdikt by měl padnout 21. ledna, napsala agentura Jonhap. Jun byl za nastolení mimořádného stavu v dubnu zbaven funkce a čelí mimo jiné obžalobě ze vzpoury.

Ukrajina i Rusko hlásí likvidaci desítek útočících nepřátelských dronů

Ruská armáda v noci na dnešek zaútočila na Ukrajině 142 bezpilotními letouny, z nichž ukrajinská protivzdušná obrana 92 strojů zlikvidovala. Na platformě Telegram to uvedlo ukrajinské letectvo. Ruské ministerstvo obrany taktéž na Telegramu oznámilo sestřelení 118 ukrajinských dronů.

Tragický požár v Hongkongu rozdmýchal debatu o bambusovém lešení

Vyšetřovatelé v Hongkongu se po nejtragičtějším požáru za desítky let zaměřují na to, proč se oheň dokázal během chvíle rozšířit přes několik věžáků. Počet obětí stoupá a pozornost míří k rekonstrukci komplexu Wang Fuk Court, použitým materiálům i tradičnímu bambusovému lešení.

Elton John otevřeně promluvil o zdraví, hudbě i budoucnosti

Elton John prožívá jedno z nejnáročnějších období života. Potýká se s vážnými zrakovými problémy, které mu zasahují do práce i rodiny. Přesto dál tvoří, podporuje mladé umělce a chystá nové projekty. Hudebník zůstává odhodlaný pokračovat, i když se jeho svět výrazně změnil.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama