Válka na UkrajiněUkrajina zničila 14 ze 17 ruských dronů a dvě naváděné střely

Ukrajina zničila 14 ze 17 ruských dronů a dvě naváděné střely

Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 14 ze 17 dronů, kterými Rusko zaútočilo v noci na dnešek na jih země. Ruské síly odpálily také několik střel, z nichž se Ukrajině podařilo dvě sestřelit, uvedl na telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk, kterého citovala agentura Reuters. Ukrajinské úřady hlásí dva raněné v Oděské oblasti a poškození energetiky na jihu země.

Rusko na Ukrajinu vyslalo také dvě střely s plochou dráhou letu Iskander-K a balistickou raketu Iskander-M; co se s těmito zbraněmi stalo, Oleščuk neupřesnil. Jižní velení ukrajinských ozbrojených sil na telegramu uvedlo, že 12 dronů bylo sestřeleno nad Mykolajivskou oblastí a dva nad Oděsou. Už v úterý večer se podle Oleščuka podařilo sestřelit dvě řízené letecké střely Ch-59, vypálené na Oděsu.

Ruský útok si vyžádal dva zraněné z řad pracovníků dopravního podniku v Oděské oblasti, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na místní a oblastní úřady. V samé Oděse ruský útok podle starosty Hennadije Truchanova poškodil energetickou infrastrukturu, soukromý dům a několik aut. Útok se odehrál na výročí osvobození města od nacistických okupantů, připomněl Truchanov i šéf oblastní správy Oleh Kiper.

Útok poškodil energetickou infrastrukturu v Mykolajivské oblasti, kde na několik hodin byla přerušena dodávka elektřiny. Hašení požáru v energetickém objektu, který způsobil ruský útok, dosud pokračuje. Další požár způsobily trosky sestřeleného dronu v rekreačním zařízení u města Očakiv, který byl mezitím uhašen. Nálety a následné dělostřelecké ostřelování se obešlo bez raněných, uvedl šéf oblastní správy Vitalij Kim na sociální síti Telegram.

Jak dnes informovala ukrajinská agentura Ukrinform, celkové ruské bojové ztráty na Ukrajině od začátku války 24. února 2022 do dnešního dne překročily 450.000 vojáků včetně 830 zabitých nebo zraněných při bojích za posledních 24 hodin. Podobné informace není v podmínkách bojů možné ověřit z nezávislých zdrojů, Moskva své aktuální ztráty neuvádí.

Krom toho ukrajinské síly tvrdí, že zničily 7132 nepřátelských tanků, 13.667 obrněných bojových vozidel, 11.404 dělostřeleckých systémů, 1040 raketometů, 753 protiletadlových bojových systémů, 347 bojových letadel, 325 vrtulníků, 9070 dronů, 2067 střel s plochou dráhou letu, 26 lodí a jednu ponorku, uvedl Ukrinform.

Mluvčí ukrajinského vojenského námořnictva ohlásil, že na anektovaném Krymu se podařilo zničit ruský vrtulník Ka-27. „Něco hledal – a našel,“ ironicky poznamenal mluvčí Dmytro Pletenčuk na facebooku. Podrobnosti o tom, jak se vrtulník podařilo zničit na okupovaném poloostrově, neprozradil.

Ruským jednotkám se podle neoficiálních zdrojů z obou stran podařilo obsadit vesnici Pervomajsk u Doněcka, uvedla ruská redakce BBC. Tyto zprávy podle serveru Meduza nekomentovalo ani ruské ministerstvo obrany, ani ukrajinský generální štáb. „Nepřítel dokázal prolomit obranu střeleckého praporu 59. brigády a úplně obsadit Pervomajsk, o který se bojovalo od srpna 2022,“ uvedl ukrajinský zpravodajský projekt DeepState, blízký ukrajinské armádě, podle kterého citelné ztráty utrpěly obě strany. Ves leží asi deset kilometrů jihozápadně od Avdijivky, kterou ruské jednotky po úporných bojích dobyly v únoru. Před válkou ve vsi žilo asi 2000 lidí, dodala Meduza.

Doporučujeme

Francouzské úřady kvůli požáru u Bordeaux evakuovaly tisíce lidí

Francouzské úřady kvůli lesnímu požáru na pobřeží Atlantiku u Bordeaux preventivně evakuovaly 10.000 turistů a asi 1000 obyvatel. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na prohlášení departementu Gironde z dnešního rána. Server regionálních rozhlasových stanic ici.fr s odvoláním na své zdroje uvedl, že evakuovaných je celkem takřka 12.000 a že požár u obce Saumos západně od Bordeaux se rozšířil na 2400 hektarů. Portál departementu je v současné době nedostupný.

Milan Petržela ukončil profesionální fotbalovou kariéru

Milan Petržela po více než dvou desetiletích uzavřel profesionální fotbalovou kariéru. Rekordman v počtu ligových startů odehrál v nejvyšší soutěži 537 zápasů a získal řadu trofejí. Ve 43 letech se rozhodl skončit, protože podle svých slov už mu fotbal nepřinášel stejnou radost jako dříve.

Zástupci států EU podpořili 21. balík sankcí proti Rusku, Řecko stáhlo blokaci

Zástupci států EU dnes podpořili přijetí 21. balíku sankcí proti Rusku za jeho agresi vůči Ukrajině, potvrdil unijní diplomat. Nová omezení se dlouho nedařilo schválit zejména kvůli výhradám, které mělo Řecko v souvislosti s omezením přepravy ruského zkapalněného plynu (LNG), což by podle Atén citelně zasáhlo řeckou lodní dopravu. Nakonec si Řecko podle informací ČTK vyjednalo určité ústupky.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvé po útocích protivníka i útoky na infrastrukturu

Ruský útok v ukrajinské Sumské oblasti si v noci na dnešek vyžádal jednoho mrtvého. Rozsáhlému útoku čelila také Oděsa. V Rusku a na okupovaném poloostrově Krym zemřeli tři lidé, v Uljanovské oblasti zasáhl dron objekt infrastruktury. Informovaly o tom dnes ukrajinské a ruské úřady.

Válka s Íránem už USA stála 37,5 miliardy dolarů. Hegseth požádal Kongres o další finance

Válka s Íránem už USA vyšla přibližně na 37,5 miliardy dolarů (zhruba 794 miliard korun), odhadl v úterý na dotaz zákonodárců americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve skutečnosti však mohou být výdaje ještě vyšší, odhad totiž nezahrnuje náklady na opravu poškozených vojenských základen na Blízkém východě. Hegseth navíc vyvolal pobouření, když Kongres požádal o dalších 87 miliard dolarů (asi 1,84 bilionu korun).

Ministři zahraničí USA a Ruska jednali o konfliktu na Ukrajině i vztazích

Americký ministr zahraničí Marco Rubio dnes ve filipínské Manile jednal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem o válce na Ukrajině, ale také o normalizaci vztahů jejich zemí. Rusko je podle Lavrova připravené na urovnání konfliktu, ministr ale zároveň varoval před americkými dodávkami zbraní na Ukrajinu, napsaly dnes agentury.

Trump vzdal hold vojákům padlým na Blízkém východě. Ještě předtím pohrozil Íránu

Těla čtyř amerických vojáků zabitých na Blízkém východě se ve středu vrátila do Spojených států v rakvích pokrytých vlajkami. Takzvaného důstojného převozu se účastnil i prezident Donald Trump, který se soukromě setkal s rodinami padlých. Přiznal, že to bylo „velmi těžké“. Ještě předtím přitom hrozil Íránu eskalací, která by ohrozila další tisíce amerických vojáků na Blízkém východě. Šéf Bílého domu trval na tom, že Američaům válka nevadí. Průzkumy však ukazují něco jiného.

USA provedly další vlnu útoků na Írán, podle Teheránu zahynuli dva lidé

Spojené státy dokončily další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Útok začal ve středu v 17:30 východoamerického času (23:30 SELČ) a trval pět hodin. Výbuchy byly dosud hlášeny z oblastí jihoíránských měst Búšehr, Ahváz a Sírík, uvedla agentura Reuters s odvoláním na íránská média. Při americkém vzdušném úderu na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé. S odkazem na bezpečnostní zdroj to sdělila íránská agentura SNN. Kuvajt mezitím sdělil, že čelil íránskému dronovému útoku.

Hútíové udeřili na saúdské tankery, v Hormuzu explodovala loď

Jemenští povstalci Hútíové v Rudém moři zaútočili na dva saúdské ropné tankery, které podle nich narušily jejich blokádu. Americký prezident Donald Trump pohrozil, že pokud rebelové zablokují Rudé moře, tak se „o ně postará“. Jeden ze tří tankerů, který se snažil proplout Hormuzským průlivem, explodoval. USA mezitím zahájily další vlnu úderů na Írán, na což ropa reagovala růstem.

Michelinský restauratér v Koreji sypal do jídla mravence, hrozí mu rok vězení

Jihokorejská prokuratura navrhla roční trest vězení pro majitele restaurace oceněné dvěma michelinskými hvězdami, který podle obžaloby několik let podával hostům dezerty zdobené mravenci.

Nicolás Maduro se znovu postavil před americký soud kvůli obchodu s drogami

Sesazený venezuelský prezident Nicolás Maduro se ve středu znovu objevil před federálním soudem v New Yorku. Spolu se svou manželkou Cilií Flores čelí obvinění z rozsáhlého pašování kokainu do Spojených států. Oba vinu odmítají a jejich obhajoba chce napadnout nejen samotnou obžalobu, ale také způsob Madurova zadržení.

Ukrajina během noci udeřila na cíle na Krymu, Rusko zasáhlo u Kyjeva bytový dům

Ukrajina během noci na dnešek zasáhla drony Ruskem anektovaný poloostrov Krym, odkud jsou hlášeny exploze, požáry a výpadky dodávek elektrické energie. Tvrdí to telegramové kanály včetně ukrajinského Exilenova+. Ukrajina v posledních měsících zintenzivnila údery na Krym, aby narušila jeho zásobování a odřízla ho od Ruska. Rusko při nočních úderech zasáhlo podle portálu Ukrajinska pravda bytový dům u Kyjeva, kde utrpělo pět lidí včetně tří dětí zranění. Hasiči na místě zlikvidovali požár.

KOMENTÁŘ: Svět najednou ropu nechce, i když má nedostatek paliv. Proč?

Blízký východ se utápí v další spirále nepokojů, oživení války mezi Spojenými státy a Íránem žene vzhůru ceny ropy. Trh už je narušený tak dlouho, že se začíná na bezprecedentní situaci adaptovat. O surovou ropu je tak paradoxně mimořádně malý zájem.

Modelingový agent s vazbami na Epsteina byl ve Francii nalezen mrtvý

Někdejší modelingový agent Daniel Siad, který měl vazby na sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, byl nalezen mrtvý ve svém domě ve Francii. Píší o tom agentura AFP a deník Le Figaro s odvoláním na prokuraturu v Nanterre. Devětašedesátiletý Švéd alžírského původu čelil podezření, že po celém světě rekrutoval dívky pro Epsteina a že se podílel na finančníkových zločinech obchodování s lidmi a sexuálního zneužívání. Modelky podle stanice BFMTV hledal i v Česku. Bylo na něj podáno několik trestních oznámení kvůli obvinění ze znásilnění.

CSG investuje v USA do výroby motorů pro drony

Česká průmyslová skupina CSG rozšíří své působení ve Spojených státech. Ve Wisconsinu plánuje vyrábět malé proudové motory určené pro bezpilotní letouny a další obranné systémy. Počáteční investice může dosáhnout 15 milionů dolarů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama