Válka na UkrajiněUkrajina si rozhovory s USA v Rijádu pochvaluje, nyní je na řadě...

Ukrajina si rozhovory s USA v Rijádu pochvaluje, nyní je na řadě Rusko

Ukrajinští a američtí představitelé v neděli ukončili „produktivní a soustředěné“ rozhovory v Saúdské Arábii o dosažení příměří s Ruskem. S ním budou Američané jednat v pondělí. Jednání o ukončení bojů se nijak neodrážejí na bojišti. Válka zuří dál a obě strany na sebe posílají drony a rakety. Informují o tom Euronews a Le Monde.

V neděli večer 23. března skončilo podle serveru Euronews jednání mezi ukrajinskou a americkou delegací o deeskalaci války s Ruskem. Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov, jenž stál v čele delegace, označil rozhovory za „produktivní a soustředěné“. Řešily se podle něj „klíčové body, včetně energetiky“.

Na sociální síti X (dříve Twitter) zdůraznil, že cílem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je „zajistit spravedlivý a trvalý mír pro Ukrajinu a Evropu jako celek“. „Pracujeme na tom, aby se tento cíl stal skutečností,“ napsal Umerov.

Další podrobnosti o rozhovorech však nejsou známy. Již dříve však USA avizovaly, že jejich cílem bude sladit požadavky Ukrajiny a Ruska. I proto měli původně američtí zástupci v Rijádu jednat s ukrajinskou a ruskou delegací současně. Delegace by seděly v oddělených místnostech a měli mezi nimi přebíhat prostředníci. Nakonec od tohoto plánu Američané upustili a jednání s Rusy proběhnou v pondělí. Ruská delegace dorazila do Rijádu již v neděli, informoval web Le Monde.

Také Zelenskyj označil v neděli večer ve video projevu rozhovory za „velmi produktivní“. Vyzval všechny strany k vytváření nátlaku na Rusko, aby jej přiměly k uzavření trvalého míru. Jediný, kdo tento konflikt podle něj prohraje, je Rusko. „Bez ohledu na to, o čem se s našimi partnery bavíme, musíme Putina přimět, aby vydal skutečný rozkaz k zastavení úderů. Ten, kdo tuto válku vyvolal, ji musí zastavit,“ prohlásil Zelenskyj.

Kreml rozhovory bagatelizuje

Před necelými dvěma týdny souhlasila Ukrajina po rozhovorech s americkými zástupci v Džiddě s 30denním klidem zbraní. Rusko souhlasilo jen se zastavením útoků na energetickou a civilní infrastrukturu a v Černém moři, což byly klíčové body jednání i v nynějších rozhovorech.

Rusko nicméně dál masivně útočí na ukrajinskou infrastrukturu, což podle Zelenského jasně ukazuje, že Kreml si mír nepřeje. Experti hodnotí kroky Moskvy jen jako zdržovací taktiku, jejímž cílem je protahovat rozhovory a působit Ukrajině co největší škody.

Americký zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff, který vede americkou delegaci, vyjádřil optimismus ohledně pondělních rozhovorů s Ruskem. „Myslím, že v pondělí uvidíme v Saúdské Arábii určitý skutečný pokrok, zvláště když to ovlivní příměří v Černém moři mezi oběma zeměmi. A od toho budeme samozřejmě tíhnout k ukončení plné palby,“ řekl Witkoff v rozhovoru pro televizi Fox News.

Kreml však pondělní jednání bagatelizoval. „Jsme teprve na začátku této cesty,“ reagoval mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Dodal, že existuje mnoho nevyřešených otázek.

Witkoff také podle svých slov nevěří, že Rusko napadne některý z evropských států. Dnes totiž máme Severoatlantickou alianci (NATO). Situace je podle něj úplně jiná než před druhou světovou válkou.

Doporučujeme

Evropská komise řeší možné výpadky leteckého paliva

Evropská komise vydá tento týden pokyny pro letecké společnosti týkající se leteckého paliva, uvedla mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonen. Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii v polovině dubna uvedl, že Evropa má podle něj zásoby leteckého paliva zhruba na šest týdnů. Komise má podle mluvčí plný přehled o tom, co se děje, a situaci koordinuje s jednotlivými členskými státy.

Muž podezřelý z otrávení dětských výživ obvinění popírá

Muž, který byl o víkendu zadržený v Rakousku pro podezření z otrávení dětských výživ značky HiPP, obvinění popírá. Informují o tom dnes rakouská média. Podle zpravodajského webu oe.at je zadrženým slovenský rodák žijící v Rakousku. Podle jeho právního zástupce jde o bývalého zaměstnance německé firmy.

Británie jedná o svém připojení k unijní půjčce Ukrajině

Británie by se mohla připojit k půjčce ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč), kterou se chystá Evropská unie poskytnout Ukrajině. Britský premiér Keir Starmer dnes podle agentury AFP uvedl, že jeho vláda jedná o účasti Londýna na unijní půjčce Kyjevu, přičemž část peněz by mohla být vynaložena na pořízení britských zbraní. Ukrajina se už pátým rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi.

Vědci mění plastový odpad na čisté palivo

Plastový odpad by v budoucnu nemusel končit jen na skládkách nebo v oceánech. Vědci z University of Adelaide zkoumají technologii, která ho pomocí slunečního záření dokáže přeměnit na vodík a další využitelné látky. Pokud se ji podaří převést z laboratoře do praxe, mohla by spojit řešení dvou problémů: znečištění plasty a hledání čistších zdrojů energie.

Írán: Zabránili jsme americkému torpédoborci proplout Hormuzským průlivem

Írán v pondělí uvedl, že zabránil americké válečné lodi vplout do Hormuzského průlivu. Spojené státy zároveň popřely dřívější zprávu íránské polooficiální agentury Fars, podle níž měly plavidlo zasáhnout dvě íránské rakety.

KOMENTÁŘ: Vyšší cena ropy po delší dobu může vést k recesi, mírní nadšení trhu analytik

Akciový trh ve Spojených státech i Evropě z hlediska výkonnosti za poslední měsíc už přepnul do zelených čísel a sentiment investorů vytváří dojem, že žádná krize v Íránu nikdy neproběhla. Dusno na Blízkém východě přitom trvá. Analytik Moody’s dokonce prohlásil, že svět není daleko od pádu do recese.

Rudy Giuliani skončil v nemocnici, jeho stav je kritický

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani byl hospitalizován a je v kritickém, ale stabilizovaném stavu. Jeho mluvčí Ted Goodman v neděli uvedl, že jednaosmdesátiletý politik bojuje se stejnou houževnatostí, s jakou podle něj čelil výzvám po celý život. Důvod hospitalizace mluvčí neupřesnil.

Coinbase hlásí průlom u amerického zákona o kryptu

Americký kryptoměnový sektor se přiblížil k jasnějším pravidlům. Společnost Coinbase uvedla, že se podařilo dosáhnout dohody o klíčové části návrhu zákona, který má upravit fungování kryptoměn ve Spojených státech. Kompromis by mohl odblokovat další projednávání v Senátu.

Tři mrtví na výletní lodi v Atlantiku. Panuje podezření na hantavirus

Na palubě výletní lodi v Atlantiku zemřeli tři lidé a další tři onemocněli. Úřady pracují s podezřením na nákazu hantavirem. Loď patří nizozemské společnosti Oceanwide Expeditions.

V Pune mizí vážky a jiné se objevují

Dlouhodobý výzkum ukazuje proměnu populací vážek v indickém Pune i v širším regionu Západního Ghátu. Některé druhy mizí, jiné přibývají. Vědci varují, že jde o signál změn v krajině.

Rodina Samsung doplatila rekordní dědickou daň

Rodina stojící za jihokorejským Samsungem doplatila rekordní dědickou daň ve výši 12 bilionů wonů, tedy zhruba 8 miliard dolarů. Jde o největší platbu svého druhu v historii Jižní Koreje. Daň souvisí s majetkem zesnulého šéfa skupiny I Kun-hiho, který zemřel v roce 2020.

Shakira přilákala dva miliony lidí na pláž Copacabana

Shakira odehrála jeden z největších koncertů své kariéry. Na ikonickou pláž v Riu dorazily miliony lidí a večer se proměnil v oslavu hudby, emocí i latinské kultury.

Policie obvinila podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity

Policie v Austrálii zadržela muže podezřelého z vraždy pětileté dívky z australské domorodé komunity, kterou média jmenují jako Kumanjayi Little Baby. Je jím Jefferson Lewis (47).

Írán ztratil 4,8 miliard dolarů kvůli americké blokádě, odhaduje Pentagon

Írán kvůli americké blokádě v Ománském zálivu ztratil příjmy z ropy ve výši 4,8 miliard dolarů, odhaduje americké ministerstvo obrany. To vyvolalo na teheránskou vládu dosud nevídaný tlak. Informoval o tom v noci na dnešek server Axios.

Většina Američanů pokládá válku s Íránem za chybu, trápí je ekonomická situace

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu je mezi Američany stejně nepopulární jako byla válka v Iráku v době největších násilností v roce 2006 či válka ve Vietnamu na počátku 70. let. Rostoucí počet Američanů také dává najevo obavy z ekonomických dopadů konfliktu a terorismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro deník The Washington Post (WP) a web ABC News, který byl zveřejněn v pátek.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama