Válka na UkrajiněUkrajina repatriovala těla 563 zabitých vojáků, uvedly úřady

Ukrajina repatriovala těla 563 zabitých vojáků, uvedly úřady

Ukrajina repatriovala těla 563 vojáků, kteří přišli o život ve válce s Ruskem, oznámily dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady. Ruská strana na oplátku obdržela těla 37 zabitých ruských vojáků, napsala agentura DPA s odvoláním na ruská média.

„Podařilo se repatriovat 320 těl obránců vlasti, kteří byli zabiti u Doněcka, a 89 těl vojáků zabitých u Bachmutu. Také se podařilo repatriovat 154 těl z márnic na území Ruska,“ oznámil koordinační štáb na sociální síti Telegram. Repatriace se podle něj podařila kromě přispění řady ukrajinských orgánů též za pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže. Těla převeze ukrajinská armáda do státních zařízení, kde se znalci pokusí určit totožnost zemřelých.

Podle oficiálních údajů bylo jen letos na Ukrajinu vráceno přes 2100 těl zabitých vojáků. Výměna padlých nebo zajatých vojáků je jedním z posledních zbývajících humanitárních kontaktů mezi válčícími stranami, poznamenala DPA a připomněla, že Ukrajina odolává ruské invazi již téměř 1000 dní. Rusko ovládá přibližně pětinu ukrajinského území, včetně poloostrova Krym, který byl anektován v roce 2014.

Minulý měsíc se na Ukrajinu se vrátilo 501 těl zabitých vojáků, do Ruska 89. Šlo o pravděpodobně o největší výměnu od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo Ukrajinu, uvedla agentura AP. Většina ukrajinských vojáků zahynula v bojích v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, zejména u města Avdijivka, kterou Rusové dobyli letos v únoru.

Odhaduje se, že Ukrajina i Rusko přišly ve válce už o desítky tisíc vojáků, ale žádná strana oficiálně své ztráty nepřiznává a neexistují ani údaje, které by bylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Předchozí výměna těl zabitých vojáků se uskutečnila na počátku srpna. V jejím rámci Ukrajina předala 38 těl a Rusko 250, napsal tehdy ruský list Kommersant.

Nepoměr v počtu vyplývá ze skutečnosti, že Ukrajina se letos převážně brání a ustupuje před útočícími ruskými vojsky. Ale tyto počty neodrážejí reálnou úroveň ztrát. Ty má Rusko nyní větší, protože útočí, zatímco Ukrajina, která má vojáků méně, šetří jejich životy v obranných pozicích, poznamenal server Naša Niva.

Na „skokové zvýšení“ ruských ztrát upozornil minulý měsíc i server BBC News, kterému se společně s portálem Mediazona podařilo identifikovat podle jmen 74.014 ruských vojáků zabitých ve válce proti Ukrajině. Upozornil, že v předchozích třech týdnech se prudce zvýšil počet zveřejněných informací o zabitých ruských vojácích, v průměru se každý týden potvrdí smrt tisícovky vojáků, což přesáhlo průměrné týdenní ukazatele z předchozích let, uvedla BBC. Dodala, že může jít o důsledek ofenzivních operací ruských vojsk na východě Ukrajiny, jako bylo dobytí Vuhledaru a pokračující útok na Pokrovsk, ale možná se i postupně přidávají ztráty z ruské Kurské oblasti, kam na počátku srpna vpadla ukrajinská vojska.

Reálné ztráty jsou samozřejmě mnohem vyšší, než lze zjistit z otevřených zdrojů, připustila BBC a odhadla, že od počátku války mohlo Rusko přijít okolo půl milionu vojáků.

Doporučujeme

V Kongu na ebolu dosud zemřelo 399 lidí z 1333 potvrzených případů nemoci

Počet potvrzených případů eboly v Kongu stoupl na 1333, z čehož 399 lidí zemřelo. Informovala o tom v noci na dnešek agentura Reuters s odvoláním na konžské úřady. Předchozí, pondělní bilance hovořila o 1307 nakažených a 377 zemřelých.

Irsko přebírá vedení EU, čekají ho náročná vyjednávání o unijním rozpočtu

Pokračující podpora Ukrajiny, ale i konkurenceschopnost EU, hodnoty a bezpečnost budou hlavními prioritami irského předsednictví v Radě EU, které začíná právě dnes. Irové přebírají mandát od Kypřanů a v mnohém na ně navazují, například pokud jde o další posun v jednáních o novém dlouhodobém rozpočtu EU či pokrok v přístupových jednáních kandidátských zemí na cestě do Evropské unie.

Letadlo v Číně narazilo do mrakodrapu. Nikdo neví proč

V pátek odpoledne do nejvyššího mrakodrapu v Pekingu narazilo malé letadlo. Pilot zemřel a dalších 13 lidí utrpělo zranění. Incident není šokující jen pro svou podobnost s teroristickým útokem na USA z 11. září 2001, ale i z důvodu, že v čínské metropoli je bezletová zóna, což znamená zákaz pohybu dronů a letadel. Ani po čtyřech dnech není jasné, jak se letadlo do města dostalo a proč do věže narazilo.

Ukrajina informuje o obětech ruských útoků, její síly útočily v hloubi Ruska

Nejméně dva lidé přišli o život a dalších pět bylo dnes ráno zraněno při útoku ruského dronu na mikrobus v Chersonu na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleksandr Prokudin. V Dněpropetrovské oblasti zahynula žena a další tři utrpěly zranění při ruských útocích na čerpací stanice, další žena byla zraněna v Záporoží, informovaly ukrajinské úřady. Naopak ukrajinské drony zaútočily v hloubi Ruska, v Rostovské a Penzenské oblasti a i Ufě, vzdálené více než 1300 kilometrů od frontové linie.

Satoranský končí v Barceloně a zvažuje další krok

Tomáš Satoranský uzavřel své druhé působení v Barceloně. Českému basketbalistovi vypršela smlouva a katalánský klub se s ním oficiálně rozloučil. Kam povedou jeho další kroky, zatím není jasné. Sám přiznává, že si po náročné sezoně potřebuje odpočinout a budoucnost si teprve promyslí.

Nejvyšší soud odmítl Trumpovu snahu omezit zisk občanství dětem narozeným v USA

Nejvyšší soud USA dnes odmítl snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa omezit automatické udělování amerického občanství všem dětem narozeným na území Spojených států. Informovala o tom agentura Reuters. Trump tento princip udělování občanství, který je zaručen 14. dodatkem americké ústavy, v minulosti tvrdě kritizoval a označoval ho mimo jiné za neštěstí Spojených států.

Británie chce po uprchlících zpětně vymáhat náklady na azyl. Zaplatit by mohli až 10 tisíc liber

Lidé, kterým bude ve Velké Británii udělen azyl, by podle plánů vlády mohli po nástupu do zaměstnání zaplatit přibližně 10 000 liber (asi 290 tisíc korun) jako příspěvek na náklady spojené s jejich ubytováním a podporou během azylového řízení.

Tisíce lidí protestují v Jihoafrické republice proti migrantům

V několika jihoafrických městech vyšly do ulic tisíce lidí požadujících odchod nelegálních migrantů. Úřady nasadily mimořádná bezpečnostní opatření, protože panovaly obavy z násilností a útoků na cizince.

Města hledají nové způsoby, jak ochránit obyvatele před extrémním horkem

Extrémní vedra se stávají běžnou součástí života ve stále větší části světa. Klimatická změna zvyšuje jejich četnost, intenzitu i délku trvání a nejcitelněji dopadají na města. Ta proto zavádějí varovné systémy, rozšiřují zeleň, upravují veřejný prostor a hledají další cesty, jak ochránit obyvatele před rostoucími teplotami.

Gudas se vrací na Floridu a pokračuje v NHL

Radko Gudas má velmi blízko k pokračování své dlouhé kariéry v NHL. Anaheim přenechal práva na zkušeného českého obránce Floridě, která s ním podle očekávání uzavře novou smlouvu ještě před otevřením trhu s volnými hráči.

Výbuch bomby v Monaku těžce zranil dva lidi, pachatel je na útěku

V centru Monaka vybuchla v pondělí večer podomácku vyrobená bomba, která vážně zranila ukrajinského oligarchu Vadyma Jermolajeva a jeho manželku. Podle francouzských médií byl při explozi lehce poraněn také jejich třináctiletý syn. Policie ve středomořském knížectví i ve Francii po útočníkovi pátrá. Podle posledních informací monackého ministra Christophea Mirmanda se však zdá, že již opustil území obou zemí. Francouzská i ukrajinská média se shodují, že za útokem pravděpodobně stojí organizovaný zločin. Policie případ nevyšetřuje jako terorismus.

Podezřelý z šestinásobné vraždy v Německu je muž tureckého původu. Zabíjel zřejmě kvůli sporu o dceru

Německá policie zveřejnila další informace o pondělní střelbě v zařízení pro péči o mládež ve městě Stade na severu země. Útok si vyžádal šest mrtvých, všichni byli zaměstnanci centra. Z útoku je podezřelý 45letý muž tureckého původu, narozený v Německu, který žil v Hannoveru.

Hormuzský průliv zůstal otevřený i přes víkendovou eskalaci

Doprava v Hormuzském průlivu se obnovuje bez ohledu na víkendové údery mezi USA a Íránem. Tato klíčová vodní trasa pro export ropy zůstává otevřená, shodují se dvě monitorovací společnosti.

Aligátoři na Floridě za týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla

Aligátoři na Floridě v sérii útoků za jeden týden napadli tři lidi, jedna žena zraněním podlehla. Ke dvěma z incidentů došlo v rozmezí 24 hodin. Napadení aligátorem zůstává poměrně vzácné, vyplývá z dat Floridské komise pro ochranu ryb a divoké zvěře (FWC). Stát zaznamenává průměrně osm nevyprovokovaných pokousání ročně, uvádí komise, jež se ve státě zabývá stížnostmi na konkrétní aligátory, kteří by mohli představovat hrozbu pro lidi, domácí mazlíčky či majetek. Florida je podle odhadů domovem 1,3 milionu aligátorů. Informují o tom stanice CNN a ABC News.

Čínský miliardář v USA odsouzen k 30 letům vězení za podvody

Americký soud poslal na 30 let do vězení čínského miliardáře Kuo Wen-kueje. Kdysi jeden z nejbohatších čínských podnikatelů uprchl ze své vlasti po obvinění ze znásilnění, únosu a korupce. V USA se prezentoval jako kritik čínského komunistického režimu a na politické aktivity od svých příznivců vybral přes miliardu dolarů. Těmito prostředky financoval svůj luxusní životní styl.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama