Reklama
14.2 C
Czech
Pondělí 23. března 2026
Válka na UkrajiněUkrajina i Rusko informují o sestřelení desítek dronů nad svým územím

Ukrajina i Rusko informují o sestřelení desítek dronů nad svým územím

Ukrajina i Rusko informují o sestřelení desítek nepřátelských dronů nad svým územím během noci na dnešek. Zatímco ukrajinské letectvo oznámilo likvidaci 78 z celkových 105 ruských bezpilotních strojů, ruské ministerstvo obrany hlásí zničení 113 ukrajinských dronů. Moskva neuvádí, kolik bezpilotních strojů podle ní Ukrajinci na ruské území vyslali celkem.

„Systémy protivzdušné obrany zachytily a zničily 113 ukrajinských bezpilotních vzdušných prostředků: 73 dronů nad Belgorodskou oblastí, 25 nad Voroněžskou oblastí, 14 nad Kurskou oblastí a jeden nad Brjanskou oblastí,“ píše na telegramu ruské ministerstvo obrany bez dalších podrobností jako jsou škody nebo případné oběti úderu.

Ruská média informovala o dočasném přerušení letového provozu na letišti v ruské Kazani, která se nachází asi 1000 kilometrů východně od Moskvy. Obvykle se taková opatření provádějí v případě útoku dronu, podotkla ruská služba BBC. Ruské ministerstvo obrany Tatarstán, kde se nachází Kazaň, ve své zprávě o sestřelení dronů nezmiňuje.

Ukrajinské letectvo mezitím oznámilo, že jeho protivzdušná obrana sestřelila 78 ruských dronů nad 15 regiony. „Jeden dron letěl směrem na Bělorusko, 23 nepřátelských bezpilotních letounů se ztratilo v různých regionech Ukrajiny, pravděpodobně v důsledku aktivních protiopatření elektronického boje. Informace se upřesňují,“ dodaly ukrajinské vzdušné síly na svém telegramovém účtu.

Ani ony nezmínily případné škody. Informace o případných obětech nebo zraněných zatím nejsou k dispozici. Server Ukrajinska pravda píše, že v Kyjevské oblasti trosky sestřelených strojů spadly v pěti okresech regionu, ale nejsou tam oběti nebo zásahy do kritické či obytné infrastruktury.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně v podmínkách války nezávisle ověřit.

Reklama

Doporučujeme

Trump nařídil o pět dnů podmínečně odložit útoky na íránské elektrárny

Americký prezident Donald Trump nařídil ministerstvu obrany na dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Oznámil to na sociální síti Truth Social s tím, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě.

KOMENTÁŘ: Co stojí za výprodejem zlata? Panika na drahých kovech jde zdánlivě proti logice

Zlato v posledních dvou letech předvádělo na burze obdivuhodné výkony i ve chvílích, kdy to od něj nikdo nečekal. Jenže teď, když válka na Blízkém východě vytváří argumenty pro další růst, aktivum paradoxně padá. Investoři se mimo jiné zalekli postoje americké centrální banky.

Írán hrozí zaminováním Perského zálivu, pokud USA podniknou pozemní invazi

V případě americké pozemní invaze by Írán zaminoval Perský záliv a zaútočil na elektrárny v celém arabském regionu, pohrozila dnes podle agentury Reuters íránská rada obrany. Prohlášení vydala v době, kdy Washington vyhrožuje Teheránu okupací či blokádou íránského ostrova Charg a také útoky na íránské elektrárny, aby zemi donutil znovu otevřít Hormuzský průliv. Americký prezident Donald Trump dal Íránu 48hodinové ultimátum, které vyprší v noci.

Izrael znovu útočí na Teherán, po útoku na jihoíránský vysílač je hlášen mrtvý

Izraelská armáda noci na dnešek znovu útočila na hlavní město Íránu Teherán. Podle agentury AFP armáda oznámila rozsáhlou vlnu útoků proti "infrastruktuře režimu". Podle agentury Fars byly z Tehránu hlášeny výbuchy. Při útoku na jihoíránské město Bandar-Abbás podle agentury Tasnim zemřel jeden člověk z ostrahy místního rozhlasového a televizního vysílače. Rijád byl podle ministerstva obrany Saúdské Arábie dnes v noci terčem útoku dvou balistických raket, uvedla agentura AFP.

Ceny ropy dál rostou. Trhy se děsí další eskalace války s Íránem

Ceny ropy od konce týdne rostou, zatímco ceny zlata nadále klesají. Rozhodující bude pondělí, kdy vyprší lhůta stanovená americkým prezidentem Donaldem Trumpem pro Írán na zpřístupnění Hormuzského průlivu. Trhy berou hrozbu šéfa Bílého domu, že v případě neuposlechnutí požadavku zničí íránské elektrárny, vážně.

Ruský útok znovu poničil přístavní infrastrukturu v Oděské oblasti

Ruský dronový útok v noci na dnešek poničil přístavní infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti, informuje na svém telegramovém účtu šéf regionální vojenské správy Oleh Kiper. Škody jsou také na předměstí Oděsy. V ruské Leningradské oblasti v přístavu Primorsk v důsledku dronového útoku vznikl požár nádrže s palivem.

Tlak na Trumpa roste. Na Blízkém východě hrozí vážná eskalace

V pondělí vyprší Íránu lhůta na zpřístupnění Hormuzského průlivu. Pokud tak neučiní, americký prezident Donald Trump podle svých slov nařídí zničení jeho elektráren. Teherán naopak slíbil odvetu v podobě kompletního uzavření průlivu a likvidaci elektráren zemí Perského zálivu. Hrozí tak další eskalace.

Z opravené rampy na Bajkonuru vzlétla ruská raketa s nákladní lodí k ISS

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes úspěšně odstartovala ruská nosná raketa s vesmírnou nákladní lodí Progress, která se má 24. března připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), informovala ruská vesmírná agentura Roskosmos. Šlo o první start z opravené startovací rampy číslo 31, připomněly tiskové agentury.

Kubu postihl celonárodní výpadek proudu. Už druhý tento týden

Více než deset milionů obyvatel Kuby se o víkendu ocitlo bez elektřiny, když se národní energetická síť zhroutila už podruhé během jednoho týdne. Výpadek zasáhl domácnosti i podniky po celé zemi a prohloubil už tak vážnou energetickou krizi.

Ruské úřady vypnuly mobilní internet v Petrohradu, stěžují si obyvatelé

V Petrohradu dnes prudce vzrostl počet stížností na to, že v různých čtvrtích nefunguje mobilní internet, informují média s odvoláním na specializované weby monitorující poruchy a také vypínání internetu na pokyn úřadů.

Maďarský ministr zahraničí pravidelně informoval Rusko o jednáních EU

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó o přestávkách pravidelně telefonicky informoval Rusko o průběhu vyjednávání na zasedáních členských zemí Evropské unie. S odkazem na unijního bezpečnostního úředníka o tom píše deník The Washington Post (WP). Szijjártó ruskému protějšku Sergeji Lavrovovi podle WP poskytoval aktuální informace o tom, co se projednává, a informoval ho o možných řešeních. Dlouho jsme měli podezření, reagoval na zprávu polský premiér Donald Tusk. Szijjártó později zprávu WP popřel.

První jarní květiny se objevují už během zimy

První květy jara se neřídí kalendářem. Objevují se klidně uprostřed mrazů a sněhu. Některé rostliny totiž zvládají výkyvy počasí a využívají krátké okno, kdy mají ideální podmínky.

Při havárii vojenského vrtulníku zahynulo v Kataru šest lidí, po sedmém se pátrá

Při havárii vojenského vrtulníku v katarských teritoriálních vodách v sobotu zahynulo šest lidí, tři Katařani a tři Turci. Podle katarského ministerstva obrany byla příčinou technická závada. Po jednom člověku se stále pátrá, napsaly dnes tiskové agentury a web Al-Džazíra.

Izrael udeřil na centrum Teheránu, Írán odpověděl dalšími útoky na Rijád a SAE

Izrael v noci na dnešek zahájil další vlnu vzdušných úderů v centru Teheránu proti íránskému režimu, oznámila izraelská armáda. Učinil tak několik hodin poté, co na města na jihu Izraele v blízkosti jaderného výzkumného centra dopadly dvě íránské balistické střely a zranily přes 100 lidí. Terčem útoku tří balistických střel se v noci na dnešek stala také metropolitní oblast Rijádu, uvedly saúdskoarabské úřady. Aktivaci protivzdušné obrany po íránském útoku raketami i drony ohlásily také Spojené arabské emiráty (SAE).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama