Ugandský bývalý dětský voják, který se stal velitelem povstalecké Armády Božího odporu (LRA), byl ve čtvrtek odsouzen za desítky zločinů včetně znásilnění, sexuálního zotročení, únosů dětí, mučení a vražd, informovaly agentura Reuters a zpravodajský web BBC.
Dominic Ongwen byl Mezinárodním trestním soudem v Haagu (ICC) shledán vinným ze 61 válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. O možném trestu, kterým by mohlo být až odnětí svobody na doživotí, bude soud jednat v polovině dubna. K rozhodnutí by mělo dojít později v tomto roce.
Podle soudců Ongwen, kterého LRA v dětství unesla, jednal při páchání nesčetných zločinů v letech 2002 až 2005 ze svobodné vůle. V té době velel několika stovkám vojáků.
„Matky byly nuceny opustit své děti v buši. Bojovníci LRA házeli děti, včetně kojenců, do křoví, protože děti plakaly a ztěžovaly jejich matkám přenášení uloupených věcí,“ uvedl předsedající soudce Bertram Schmitt. „Jeho vina byla prokázána nade vší pochybnost,“ doplnil.
Podle jeho právníka brutální život Ongwena v LRA ovlivnil jeho duševní zdraví a schopnost činit nezávislá rozhodnutí. Pod vedením Josepha Konyho LRA terorizovala Uganďany téměř dvě desetiletí, když bojovala s vládou prezidenta Yoweri Museveniho. Jejím cílem bylo svrhnout ugandskou vládu a v zemi nastolit režim založený na biblických přikázáních.
Ongwen byl také odsouzen za zločin nuceného těhotenství a za další krutosti spáchané na sedmi ženách. „V důsledku sexuálního a fyzického násilí a životních podmínek, kterým byly podrobeny, unesené ženy a dívky utrpěly těžkou, sotva představitelnou újmu na fyzickém a psychickém zdraví,“ uvedl Schmitt.
Ongwen nařídil zabití a únos mnoha civilistů během útoků na tábory chráněné ugandskými vládními silami. Sám měl sexuální otrokyně, znásilňoval ženy a přinutil děti bojovat v nepřátelských akcích, zjistil soud.
Ongwen spravedlnosti dlouho unikal
ICC vydal zatykač v roce 2005 a americké a africké síly po něm pátraly od roku 2011. V roce 2015 se Ongwen ve Středoafrické republice (CAR) vzdal. Soudní proces v Haagu, který trval tři a půl roku, skončil v březnu.
„LRA terorizovala obyvatele severní Ugandy a jejích sousedních oblastí po více než dvě desetiletí,“ uvedla v reakci na závěry soudu lidskoprávní organizace Human Rights Watch. „Jeden vůdce LRA byl Mezinárodním trestním soudem konečně shledán odpovědným za hrozné utrpení obětí.“
Organizace připomněla, že vůdce LRA Joseph Kony se vyhýbá spravedlnosti více než 15 let, a vyzvala země, aby pomohly zajistit jeho zatčení a předání k haagskému soudu.