ZprávyUganda se kvůli ebole rozhodla pro třítýdenní lockdown. Úmrtí na krvácivou horečku...

Uganda se kvůli ebole rozhodla pro třítýdenní lockdown. Úmrtí na krvácivou horečku přibývá

Ugandský prezident Yoweri Museveni vyhlásil okamžitý třítýdenní lockdown dvou vysoce rizikových okresů kvůli epidemii eboly. Informuje o tom CNN, Al-Džazíra a další servery.

Museveni v televizním projevu uvedl, že bude zastaven veškerý pohyb do okresů Mubende a Kassanda i z nich. Jen nákladní vozy budou moci do těchto oblastí vjíždět a vyjíždět.

Bude také vyhlášen zákaz vycházení, informuje CNN. Zavřou se modlitebny, bary, tělocvičny, sauny a další zábavní podniky, ale školy zůstanou otevřené, dodal.

Vzhledem k závažnosti problému a s cílem zabránit dalšímu šíření a ochránit životy a živobytí vláda přijímá mimořádná opatření. Vyžadují součinnost nás všech,“ uvedl Museveni.

Ugandské ministerstvo zdravotnictví rovněž zvýší vyhledávání kontaktů a pomoc místním zdravotnickým zařízením. Podle Al-Džazíry už od začátku epidemie v září zemřelo devatenáct lidí a 58 je nakažených.

Ebola je vzácné, ale smrtelné onemocnění. Šíří se přímým kontaktem s tělními tekutinami a nepřenáší se vzduchem, uvádí americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Nedá se tedy chytit tak jednoduše jako například covid.

Nemá žádný lék a neexistuje žádná schválená vakcína, ačkoli existuje soustředěná snaha o její vytvoření.

Vakcíny se už vyvíjejí

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na začátku tohoto měsíce na brífinku pro média uvedl, že vakcíny, které se úspěšně používají k potlačení nedávných epidemií eboly v Demokratické republice Kongo, nejsou účinné proti typu viru ebola, který nyní koluje v Ugandě.

Proti tomuto viru je už v různých fázích vývoje několik vakcín. U dvou z nich by mohly v Ugandě začít klinické testy. Vláda je ovšem musí schválit,“ řekl Tedros.

Uganda zažila čtyři epidemie eboly. Při nejsmrtelnějším z nich zemřelo v roce 2000 více než 200 lidí.

Museveni vyhlásil epidemii eboly v září poté, co byl potvrzen případ relativně vzácného súdánského kmene a případů začalo přibývat v jednotlivých okresech.

Podle CDC osoba nakažená ebolou „není nakažlivá, dokud se neobjeví příznaky včetně horečky, bolesti hlavy, svalů a kloubů, únavy, ztráty chuti k jídlu, gastrointestinálních příznaků a nevysvětlitelného krvácení“.

Virus se šíří přímým kontaktem s tělními tekutinami a nepřenáší se vzdušnou cestou, uvádí CDC.

Doporučujeme

Nigerijská armáda uvedla, že osvobodila 360 lidí unesených skupinou Boko Haram

Nigerijská armáda dnes oznámila, že osvobodila 360 lidí, které ve státě Borno na severovýchodě země unesla teroristická skupina Boko Haram. Napsala to agentura AP.

Střelba v Izraeli u Západního břehu Jordánu si vyžádala nejméně jednoho mrtvého

Pětatřicetiletý muž přišel o život a dalších pět lidí utrpělo zranění při střelbách v centrálním Izraeli nedaleko okupovaného Západního břehu Jordánu, píše agentura Reuters s odkazem na izraelskou policii, podle níž zřejmě šlo o teroristický útok. Agentura AP píše o jednom mrtvém a šesti zraněných s tím, že první střelba byla hlášena u čerpací stanice u města Kochav Jair poblíž Západního břehu Jordánu.

Mangrovy mohou kvůli stoupající hladině moří ztratit schopnost ukládat uhlík

Mangrovovy by mohly přestat fungovat jako spolehliví zachránci klimatu a naopak začít masivně uvolňovat skleníkové plyny. Tyto pobřežní lesy jsou sice známé svou schopností ukládat obrovské množství uhlíku, jenže stoupající hladina moří může tento benefit brzy zničit. Pokud záplavy překročí únosnou mez, stromy odumřou a eroze uvolní uhlík ze sedimentů zpět do atmosféry.

V Západní Austrálii opět útočil žralok. Potápěč jeho kousnutí nepřežil

U jižního pobřeží Západní Austrálie zahynul při útoku žraloka pětatřicetiletý potápěč. Podle policie muže napadl zhruba čtyři a půl metru dlouhý žralok během harpunování u ostrova Michaelmas Island nedaleko města Albany.

Fotbalové kluby v Británii dostaly varování kvůli kryptofirmám

Britský finanční regulátor varoval fotbalové kluby před smlouvami s nepovolenými kryptofirmami a obchodními platformami. Upozornil je, že podobná partnerství mohou přinést právní rizika, podezření z praní špinavých peněz i poškození pověsti. Výzva se týká také klubů z Premier League.

Americké státy chtějí zastavit spojení Paramountu a Warner Bros.

Plánované spojení Paramount Skydance s Warner Bros. Discovery může narazit na další vážnou překážku. Kalifornie, New York a další americké státy se chystají podat žalobu, která má transakci zablokovat. Obří obchod za 111 miliard dolarů už dříve vyvolal odpor části hollywoodské branže, kin i politiků.

Festival v americkém Toledu přerušila střelba, zraněno je dvanáct lidí

Střelba u venkovního festivalu v americkém Toledu ve státě Ohio zranila dvanáct lidí. Dva z nich jsou v kritickém stavu. Policie předpokládá, že na místě stříleli nejméně dva útočníci, kteří mohli mířit jeden na druhého, zatímco oběti zasáhla palba v okolí festivalu.

Izraelský úder v Gaze zabil nejméně sedm Palestinců

Izraelský úder v Gaze si v sobotu vyžádal nejméně sedm palestinských obětí, mezi nimi dvě ženy. Dalších patnáct lidí utrpělo zranění, včetně dětí. Útok přišel ve chvíli, kdy se v Káhiře znovu rozběhla jednání o udržení křehkého příměří.

Raúl Castro se objevil na veřejnosti. Poprvé od chvíle, kdy ho Trumpova administrativa obvinila z vraždy

Bývalý kubánský vůdce Raúl Castro se poprvé od americké obžaloby ukázal na veřejnosti. Ve věku 95 let dorazil na slavnost ministerstva vnitra v Havaně. Washington ho viní z podílu na sestřelení dvou civilních letadel v roce 1996.

Izraelský úder v jižním Libanonu zabil tři příslušníky libanonské armády

Při izraelském úderu na vojenské vozidlo na jihu Libanonu zahynuli tři příslušníci libanonského vojska, včetně dvou důstojníků, uvedla dnes podle agentury Reuters libanonská armáda. Izraelská armáda to později potvrdila s tím, že incident vyšetřuje.

Papež Lev XIV. zahajuje návštěvu Španělska, svou nejdelší cestu po Evropě

Papež Lev XIV. dnes dopoledne zahájí sedmidenní návštěvu Španělska, svou zatím nejdelší cestu v Evropě. Během ní promluví k věřícím, migrantům, dobrovolníkům a politikům. Papež vystoupí ve španělském parlamentu a požehná nové nejvyšší věži chrámu svaté Rodiny (Sagrada Familia) v Barceloně. Cestu zakončí na Kanárských ostrovech, kam každoročně připlouvají tisíce migrantů z Afriky. Hlavním tématy cesty budou mír, migrace či nové technologie. Papež se také setká s oběťmi sexuálního násilí v církevním prostředí.

Populace vzácných ptáků na britských plážích díky ochráncům přírody prudce vzrostla

Lidská přítomnost na pobřeží, rostoucí počet aut a volně pobíhající psi představují pro hnízdící ptáky obrovské riziko. Na plážích národní přírodní rezervace Lindisfarne v severovýchodní Anglii však ochránci přírody našli způsob, jak zranitelné živočichy před náporem turistů ochránit. Pomocí elektrických ohradníků a sezonních ochránců přírody dokázali zajistit klid pro hnízdění kriticky ohrožených druhů a jejich populace začaly po letech úpadku opět prudce růst.

Rusko v noci útočilo 272 drony, Ukrajina zasáhla několik míst včetně Kronštadtu

Ruská armáda dnes v noci zaútočila na Ukrajinu 272 bezpilotními letouny, z nichž 249 protivzdušná obrana zničila nebo vyřadila. S odkazem na ukrajinské vzdušné síly to napsal web Ukrainska pravda. V Záporoží byla podle úřadů zraněna jedna žena. Ukrajinské drony naopak podle informací zveřejněných ukrajinským webem zasáhly několik ruských regionů a Kronštadt nedaleko Petrohradu. Ukrajina se brání ruské vojenské agresi od února 2022.

Rusko chce napřesrok spustit obdobu Muskova satelitního systému Starlink

Rusko plánuje v příštím roce spustit menší obdobu satelitního internetového systému Starlink, který provozuje společnost SpaceX amerického podnikatele Elona Muska. Podle agentury Reuters to uvedl Alexej Šelobkov, šéf společnosti Iks Holding, která nový systém vyvíjí.

Armáda USA sestřelila íránské drony, zaútočila na íránská radarová stanoviště

Americká armáda sestřelila čtyři íránské drony vyslané směrem k Hormuzskému průlivu a zachytila několik íránských balistických střel namířených na Kuvajt a Bahrajn. Zaútočila rovněž na íránská radarová stanoviště. Oznámilo to v noci na dnešek velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM).
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama