19.7 C
Czech
Úterý 26. září 2023

USA uznají nezávislost tichomořských Cookových ostrovů a Niue, uvedl Biden

Spojené státy uznají nezávislost Cookových ostrovů a Niue, uvedl dnes americký prezident Joe Biden, a potvrdil tak dřívější oznámení oficiálních činitelů o diplomatickém uznání těchto dvou malých tichomořských národů. Informovala o tom agentura Reuters.

Největší úder za poslední týdny: Rusko zaútočilo na ukrajinská energetická zařízení

Rusko ve čtvrtek provedlo na Ukrajině největší raketový útok za poslední týdny, přičemž zasáhlo energetická zařízení. Podle ukrajinských představitelů se jedná o začátek nových úderů ze vzduchu namířených proti ukrajinské energetické síti před blížící se zimou.

Pozor na paracetamol. Podle nové studie zvyšuje krevní tlak

Lidé s vysokým krevním tlakem, kteří užívají paracetamol na lékařský předpis, mohou mít vyšší riziko infarktu a mrtvice. Informuje o tom BBC.

Lékaři by se měli zamyslet nad riziky a přínosy pro pacienty, kteří jej užívají po mnoho měsíců, tvrdí vědci z Edinburské univerzity v nové studii. Zdůrazňují však, že užívání léku proti bolesti hlavy a horečce je bezpečné.

Další odborníci tvrdí, že k potvrzení výsledků je zapotřebí výzkum u většího počtu lidí v delším časovém horizontu.

Paracetamol je na celém světě hojně používán jako krátkodobý prostředek proti bolestem. Předepisuje se také k léčbě chronické bolesti, přestože existuje jen málo důkazů o jeho prospěšnosti při dlouhodobém užívání.

V roce 2018 byl ve Skotsku tento lék proti bolesti předepsán půl milionu lidí, tedy každému desátému. Pokud mají zároveň vysoký krevní tlak, což je onemocnění, kterým trpí každý třetí člověk ve Spojeném království, mohou být podle nové studie více ohroženi. Výzkumníci sledovala 110 dobrovolníků, z nichž dvě třetiny užívaly léky na vysoký krevní tlak neboli hypertenzi.

V randomizované studii byli požádáni, aby po dobu dvou týdnů užívali čtyřikrát denně 1 g paracetamolu. To je běžná dávka pro pacienty s chronickou bolestí. Poté po dobu dalších dvou týdnů užívali placebo.

Problém může nastat u pacientů s artritidou

Studie ukázala, že paracetamol zvyšuje krevní tlak mnohem více než placebo, uvedl edinburský klinický farmakolog profesor James Dear. Vysoký tlak je jeden z nejdůležitějších rizikových faktorů infarktu a mrtvice.

Vědci doporučují lékařům, aby pacientům s chronickou bolestí začali podávat co nejnižší dávku paracetamolu. Měli by také bedlivě sledovat ty, kteří mají vysoký krevní tlak a jsou ohroženi srdečním onemocněním.

Artritida je jednou z nejčastějších příčin chronické bolesti ve Velké Británii. Jedna z charitativních organizací, Versus Arthritis, uvedla, že jsou zapotřebí bezpečnější léky na léčbu bolesti. Zdůraznili rovněž potřebu podpory duševního zdraví a povzbuzení k fyzické aktivitě.

Pokud se obáváte rizik spojených s léky proti bolesti, měli byste si promluvit se zdravotníkem a prozkoumat své možnosti,“ uvedl Benjamin Ellis, konzultant revmatologie ve Versus Arthritis.

Otázky zůstávají

Vedoucí výzkumník Iain MacIntyre, konzultant klinické farmakologie v NHS Lothian, uvedl: „Nejde o krátkodobé užívání paracetamolu při bolestech hlavy nebo horečce, což je samozřejmě v pořádku.“

Dipender Gill, lektor klinické farmakologie a terapeutiky na St George’s, University of London, uvedl, že studie zveřejněná v časopise Circulation zjistila „malé, ale významné zvýšení krevního tlaku u bílé skotské populace“, ale „zůstává mnoho neznámých“.

Zaprvé není jasné, zda by se pozorované zvýšení krevního tlaku udrželo při dlouhodobějším užívání paracetamolu,“ řekl. „Za druhé není jisté, zda by případné zvýšení krevního tlaku způsobené užíváním paracetamolu vedlo ke zvýšení rizika kardiovaskulárních onemocnění,“ dodal.

Rozsáhlá americká studie již dříve zjistila souvislost mezi dlouhodobým užíváním paracetamolu a zvýšeným rizikem infarktu. Nedokázala však prokázat, že jedno způsobuje druhé. Ani další menší studie nedokázaly tuto souvislost potvrdit.

Edinburský tým uvedl, že nedokáže vysvětlit, jak paracetamol zvyšuje krevní tlak. Jejich zjištění by ale i tak měla vést k přezkoumání dlouhodobého předepisování paracetamolu. Ten byl dříve považován za bezpečnější než nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti, jako je ibuprofen. O nich se předpokládá, že u některých lidí krevní tlak zvyšují.

Britská kardiologická nadace, která studii financovala, uvedla, že lékaři a pacienti by měli pravidelně přehodnocovat, zda je zapotřebí jakýchkoli léků. A to i relativně neškodných, jako je paracetamol. Dr. Richard Francis ze Stroke Association uvedl, že je zapotřebí dalšího výzkumu u lidí s normálním, zdravým krevním tlakem, a to v delším časovém horizontu. „Musí se potvrdit rizika a přínosy širšího užívání paracetamolu,“ řekl.

Sledujte nás na sítích

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 125 mrtvých

Nejméně 125 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dnes to podle tiskové agentury Armenpress uvedla arménská ministryně zdravotnictví Anahit Avanesjanová s tím, že těla obětí byla převezena do Arménie. Předchozí bilance úřadů Náhorního Karabachu, který je obklopen Ázerbájdžánem a kde žijí převážně Arméni, hovořila o 20 mrtvých a 290 zraněných. Z Náhorního Karabachu prchají tisíce Arménů poté, co hornatou oblast minulý týden ovládl Ázerbájdžán.

Prázdné byty v Číně by nezaplnilo ani přes miliardu obyvatel

Jedním z obrovských problémů druhé největší světové ekonomiky je krize trhu s nemovitostmi. Všechny prázdné byty v komunistické Číně by nezaplnilo ani 1,4 miliardy obyvatel. Podle některých expertů se v zemi nachází prázdné byty pro tři miliardy lidí.

Za smrtelnou nehodu lodi v Budapešti poslal soud kapitána do vězení na pět a půl roku

Ukrajinský kapitán výletní lodi byl v úterý v Maďarsku odsouzen k pěti a půl letům vězení za podíl na nehodě z roku 2019. Jeho loď při ní na Dunaji narazila do menšího plavidla, které potopila. Při incidentu zahynulo 25 jihokorejských turistů a dva členové posádky.

Jižní Korea uspořádala po deseti letech první velkou vojenskou přehlídku

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu první rozsáhlou vojenskou přehlídku, ve které ukázala moderní techniku své armády od balistických raket po tanky domácí výroby. Poprvé se přehlídky zúčastnil i kontingent 300 amerických vojáků, kteří prošli centrem metropole spolu s tisícovkami jihokorejských vojáků, informovala agentura AFP. Cílem přehlídky bylo podle agentur demonstrovat vojenskou sílu země v době, kdy se Soul rozhodl zaujmout tvrdší postoj k sousední KLDR.

Dal Kane hattrick, nebo ne? Oslavy s pivem si kazit nenechal

Harry Kane vzal Bundesligu útokem. Takhle nějak se mluví o anglickém kanonýrovi, který se před startem nové sezony přesunul z Tottenhamu Hotspur do Bayernu Mnichov. Po pěti kolech německé Bundesligy má na kontě sedm zásahů a v minulém zápase nasázel hattrick. I když podle německých měřítek se mu počítat nebude.

DOPORUČUJEME

Naděje na probuzení indického robotického vozítka na Měsíci slábne

Naděje, že by indický přistávací modul a robotické vozítko na Měsíci obnovily činnost, každou hodinou slábne. Zpravodajskému serveru BBC News to v pondělí řekli indičtí vědci. Přístroje byly uvedeny do spánkového režimu počátkem září před příchodem mrazivé lunární noci a od 22. září se s nimi Indie pokouší opětovně navázat kontakt.

Svět se mění v poušť a Sahara v zelený ráj, zjistila studie

Saharu známe jako pustinu, písčitý hřbitov nepřátelský vůči všemu živému podobně jako Mars. Tato nehostinná část světa ale kdysi měla, stejně jako rudá planeta, mnohem vlídnější klima. Pokrývala ji svěží vegetace, řeky a jezera a podle nové studie se opět v ráj promění.

Jupiterův měsíc Europa nejspíš ukrývá oceán, možný zdroj života, tvrdí vědci

Přítomnost oxidu uhličitého na jednom z měsíců planety Jupiter patrně dokazuje, že se pod jeho ledovým povrchem ukrývá oceán, možný zdroj života. Podle agentury AFP to zjistili američtí vědci za pomoci výkonného teleskopu Jamese Webba. Jejich výzkum téměř vylučuje, že by CO2 mohl pocházet z jiného zdroje, než je voda. Zda jsou v oceánu přítomné další prvky potřebné pro vznik života, to zatím není jasné.

K učení není potřeba mít mozek, ukazují lidem podle vědců medúzy

Medúzy čtyřhranek, mořských tvorů ze třídy spadající pod žahavce, mění své chování na základě předchozích zkušeností, ačkoliv nemají centrální mozek. To podle studie vědeckého týmu z univerzit v Německu a Dánsku ukazuje, že učení by mohlo být součástí základního fungování nervových buněk. Napsal o tom list The Guardian.

Írán na přehlídce předvedl dron, který má podle něj nejdelší dolet na světě

Íránská armáda dnes na vojenské přehlídce u příležitosti 43. výročí začátku války s Irákem předvedla dron, který má podle státních médií nejdelší dolet na světě. Televize také odvysílaly záběry balistických a hypersonických raket, uvedla agentura Reuters.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 125 mrtvých

Nejméně 125 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dnes to podle tiskové agentury Armenpress uvedla arménská ministryně zdravotnictví Anahit Avanesjanová s tím, že těla obětí byla převezena do Arménie. Předchozí bilance úřadů Náhorního Karabachu, který je obklopen Ázerbájdžánem a kde žijí převážně Arméni, hovořila o 20 mrtvých a 290 zraněných. Z Náhorního Karabachu prchají tisíce Arménů poté, co hornatou oblast minulý týden ovládl Ázerbájdžán.

Prázdné byty v Číně by nezaplnilo ani přes miliardu obyvatel

Jedním z obrovských problémů druhé největší světové ekonomiky je krize trhu s nemovitostmi. Všechny prázdné byty v komunistické Číně by nezaplnilo ani 1,4 miliardy obyvatel. Podle některých expertů se v zemi nachází prázdné byty pro tři miliardy lidí.

Globální oteplování lze zpomalit, vyjde nás to ale pěkně draho

Svět je na cestě k oteplení o 2,4 stupně Celsia. Stále však existuje šance ho snížit na 1,5 stupně, pokud ovšem zvýšíme naše úsilí ve využívání technologií čisté energie včetně solárních panelů a elektromobilů. Bude to ale stát biliony dolarů, varuje zpráva Mezinárodní agentury pro energii (IEA).

Za smrtelnou nehodu lodi v Budapešti poslal soud kapitána do vězení na pět a půl roku

Ukrajinský kapitán výletní lodi byl v úterý v Maďarsku odsouzen k pěti a půl letům vězení za podíl na nehodě z roku 2019. Jeho loď při ní na Dunaji narazila do menšího plavidla, které potopila. Při incidentu zahynulo 25 jihokorejských turistů a dva členové posádky.

Jižní Korea uspořádala po deseti letech první velkou vojenskou přehlídku

Jižní Korea dnes po deseti letech uspořádala v Soulu první rozsáhlou vojenskou přehlídku, ve které ukázala moderní techniku své armády od balistických raket po tanky domácí výroby. Poprvé se přehlídky zúčastnil i kontingent 300 amerických vojáků, kteří prošli centrem metropole spolu s tisícovkami jihokorejských vojáků, informovala agentura AFP. Cílem přehlídky bylo podle agentur demonstrovat vojenskou sílu země v době, kdy se Soul rozhodl zaujmout tvrdší postoj k sousední KLDR.

Dal Kane hattrick, nebo ne? Oslavy s pivem si kazit nenechal

Harry Kane vzal Bundesligu útokem. Takhle nějak se mluví o anglickém kanonýrovi, který se před startem nové sezony přesunul z Tottenhamu Hotspur do Bayernu Mnichov. Po pěti kolech německé Bundesligy má na kontě sedm zásahů a v minulém zápase nasázel hattrick. I když podle německých měřítek se mu počítat nebude.

Výbuch v Náhorním Karabachu si podle úřadů vyžádal 20 mrtvých a 290 raněných

Nejméně 20 životů si vyžádal pondělní výbuch skladu pohonných hmot v Náhorním Karabachu. Dalších 290 lidí utrpělo zranění, uvedly dnes podle agentury Armenpress úřady separatistického regionu v rámci Ázerbájdžánu, z něhož po úspěšné ofenzívě ázerbájdžánských sil z minulého týdne prchají tisíce etnických Arménů.

Rusko se pokusí znovu získat členství v Radě OSN pro lidská práva

Rusko se v říjnu pokusí získat zpět své členství v Radě OSN pro lidská práva (UNHRC), píše dnes zpravodajský web BBC. Valné shromáždění OSN ve světle zpráv o vraždění civilistů na Ukrajině loni v dubnu rozhodlo o přerušení členství Ruska v radě a Moskva následně 47členný orgán opustila. Křeslo Ruska pak získala Česká republika.

Při ruském útoku drony byli v přístavu Izmajil zraněni dva lidé

Při nočním ruském útoku drony v Izmajilu v Oděské oblasti byli zraněni dva lidé a byla poškozena přístavní infrastruktura včetně nedalekého hraničního přechodu Orlivka. Uvedl to dnes na platformě Telegram šéf oblastní správy Oleh Kiper. Útok podle něj trval asi dvě hodiny. Ukrajinské ozbrojené síly ráno oznámily, že se jim podařilo sestřelit 26 z 38 íránských dronů, které Rusko k útoku použilo.