Protext ČTKUdržitelný e-shop slaví narozeniny a začíná třetí rok, dosud ocenil přes 200...

Udržitelný e-shop slaví narozeniny a začíná třetí rok, dosud ocenil přes 200 firem

Praha 5. prosince 2023 (PROTEXT) – Projekt Udržitelný e-shop, který vznikl v partnerství Heureky, Komerční banky a společnosti Visa už dva roky pomáhá zákazníkům v široké nabídce online obchodů nacházet udržitelnější alternativy. Přísnými kritérii pro zisk certifikátu za tu dobu prošlo 240 e-shopů, žádalo jich přitom více než 1300. Zodpovědné podnikání je pro zákazníky stále důležitější, Udržitelný e-shop proto od letošního roku funguje i na Slovensku, další země budou následovat.

“Z našich průzkumů jsme věděli, že udržitelnost je a bude stále důležitější, a to i v našem e-commerce prostředí. A to se potvrdilo, za ty dva roky, které uplynuly od spuštění projektu Udržitelný e-shop, jsme dostali žádost od více než tisícovky obchodů,” hodnotí fungování projektu Markéta Chaloupková, která je za něj v Heurece zodpovědná a dodává: “Kritéria, která musí e-shopy splnit, jsou totiž přísná, a tak jsme i v roli poradců. Na základě vyhodnoceného dotazníku doporučíme, co je potřeba změnit, aby na certifikát dosáhli. Znovu se o certifikaci pokusí zhruba 10 % společností.”

Aktuálně mohou zákazníci vybírat z více než 240 e-shopů, které vysokými nároky prošly a pyšní se certifikátem Udržitelný e-shop. Nejčastěji jsou to obchody nabízející kosmetiku, oblečení a silné zastoupení je také v kategorii jídla a nápojů. “Těší nás, že ačkoliv získat certifikát není úplně jednoduché, e-shopy se snaží na dopadech svého obchodování pracovat a vylepšovat ho. Očekáváme, že do konce tohoto roku budeme mít zhruba 270 oceněných v České republice,” přibližuje Chaloupková.

Po vřelém přijetí v České republice spustila Heureka letos projekt na Slovensku ve spolupráci s VÚB a Visa. Zároveň probíhají jednání o rozšíření do dalších zemí. „Některé e-shopy podnikají jak v České republice, tak na Slovensku, díky čemuž přesně vědí, jaké požadavky je nutné splnit. Od červnového spuštění jsme na Slovensku obdrželi přes 230 žádostí, a z toho více než 90 získalo certifikát. Celkově se nám v obou zemích podařilo zapojit přes 270 unikátních společností, které splňují udržitelné standardy,“ sdělila Chaloupková.

„Máme radost, že jsme v roce 2023 tuto spolupráci úspěšně rozběhli i na slovenském trhu, protože ve Visa věříme, že je důležité pomáhat chránit naši planetu a přírodní zdroje a podporovat podnikání, které mají stejné hodnoty,“ řekla Ľubica Gubová, Country manager Visa pro Slovensko.

Mezi nejčastější důvody zamítnutí patří neznalost celého dopravního řetězce kdy si e-shopy neprověřují své dodavatele, například na základě certifikací. Většina společností se omezuje na měření udržitelnosti pouze u sebe a svého fungování, ale nejsou schopni dodat data o dodavatelích a výrobě produktů – pokud nejsou přímo značka, která si je vyrábí. Nevědí, odkud pochází suroviny, jaká je technologie výroby, za jakých podmínek produkt vznikl nebo jaký je způsob přepravy. Dalším častým důvodem je, že firmy neměří svoji uhlíkovou stopu a nemají zpracované vlastní LCA analýzy (metodika hodnocení životního cyklu výrobků a služeb).

O projektu Udržitelný e-shop

Projekt byl založen v roce 2021 a jeho smyslem je podpořit a motivovat e‑shopy, které se snaží o udržitelný provoz a myslí na dopady svého podnikání. Každý e‑shop, který chce na Heurece být prezentován jako udržitelný a získat ikonu „Udržitelný e‑shop“, musí vyplnit dotazník z různých oblastí odpovědného přístupu ke svému podnikání. Zelená ikona „Udržitelný e‑shop“ pak bude umístěna nejen na jejich e‑shopu, ale hlavně na stránkách Heureky, vedle certifikátů jako Ověřeno zákazníky autorizovaný prodejce, nebo ocenění Shop roku. Právě během této soutěže je nově udělováno i ocenění „Udržitelný e‑shop“ Více informací na stránkách projektu https://www.udrzitelnyeshop.cz/.

 

 

Doporučujeme

Muž s nožem útočil v Londýně na členy židovské komunity, dva zranil

Útočník v severním Londýně pobodal dva členy židovské komunity, policie jej zadržela. Incident přišel po sérii žhářských útoků na židovské objekty v této oblasti.

Trump tlačí na Írán kvůli dohodě, zvažuje další možnosti

Americký prezident Donald Trump zvažuje další postup v oblasti Hormuzského průlivu, přičemž vyzval Írán k uzavření dohody. Pokračující blokáda ochromuje globální obchodní trasy i energetické trhy už dva měsíce.

Spojené arabské emiráty opouštějí ropný kartel OPEC

Spojené arabské emiráty po téměř šedesáti letech opouštějí OPEC. Rozhodnutí má začít platit 1. května a znamená citelnou ránu pro organizaci, která se dlouhodobě snaží ovlivňovat světové ceny ropy pomocí těžebních limitů. SAE byly jedním z jejích největších producentů.

KOMENTÁŘ: Rozpadá se ropný kartel? Takto trh ovlivní, že Emiráty opouštějí OPEC

Spojené arabské emiráty už v pátek oficiálně vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Překvapivé rozhodnutí může vést k větším cenovým výkyvům komodity a také ke snížení vlivu celé organizace. Proč?

William a Kate slaví 15 let manželství. Pár zveřejnil nový snímek s dětmi

Už je to 15 let, co si britský princ William vzal Kate Middleton. Obřad tehdy sledoval celý svět. U příležitosti křišťálové svatby manželé na sociálních sítích zveřejnili novou rodinnou fotografii z velikonočního pobytu v anglickém Cornwallu, na níž jsou se svými třemi dětmi.

Oteplování dělá z aljašských štik hladovější predátory

Oteplování řek na jihu centrální Aljašky mění chování štiky obecné. Nepůvodní dravec v teplejší vodě loví víc ryb a může dál zvyšovat tlak na lososy, jejichž populace už v regionu slábnou.

Bývalý ředitel FBI Comey je obviněn z vyhrožování Trumpovi smrtí

Bývalý ředitel FBI James Comey čelí obvinění z vyhrožování smrtí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Toho se měl dopustit na fotografii, kterou krátce zveřejnil na sociálních sítích.

Hasiči v ruském Tuapse podle úřadů dostali pod kontrolu požár rafinerie

Požár rafinerie ve městě Tuapse v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska mají hasiči pod kontrolou. Dnes o tom s odvoláním na prohlášení místních úřadů informovala agentura TASS. Zařízení zachvátily plameny v noci na úterý po útoku ukrajinských dronů. Prezident Vladimir Putin v úterý vyslal na místo ministra pro mimořádné situace Alexandra Kurenkova, který na zásah dohlíží. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, pravidelně podniká vzdušné údery na ruské vojenské a energetické objekty, aby tak omezila možnosti Moskvy financovat válku.

Velryba Timmy míří do Severního moře, remorkér ji táhne k Dánsku

Remorkér táhnoucí člun s velrybou, kterou dobrovolníci v úterý vyprostili z mělčiny na severu Německa, míří do Severního moře. Za noc urazil zhruba 50 kilometrů a dnes ráno se nacházel u ostrova Fehmarn. Osud mladého keporkaka přezdívaného Timmy poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Trump ztrácí podporu republikánů. Děsí je astronomické výdaje na obranu

Americký prezident Donald Trump dál ztrácí podporu svých spojenců, včetně klíčových republikánů v Kongresu. Vadí jim astronomické navýšení výdajů na obranu, které má dosahovat 44 procent. Ministerstvo obrany tak obdrží 1,5 bilionu dolarů (asi 34,5 bilionu korun), a to na úkor zdravotnictví, vzdělávání a bytových programů.

Evropská komise: Meta kvůli slabé ochraně dětí na sítích porušuje pravidla EU

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že sítě Instagram a Facebook od americké technologické společnosti Meta Platforms porušují unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Podle EK nedokázaly řádně identifikovat, posoudit a zmírnit rizika spojená s přístupem nezletilých osob mladších 13 let k těmto službám. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Firmě hrozí vysoká pokuta.

Nenápadná, ale drsná slova: Karel III. poslal Trumpovi jasný vzkaz

Britský král Karel III. se v americkém Kongresu vyjádřil ke směřování americké politiky strategicky umírněně, přímočaře, ale kriticky. Slova znepokojení zabalil do úcty k hostitelům takovým způsobem, že se nedostal do křížku s americkou administrativou ani samotným prezidentem. Král zdůraznil důležitost pomoci Ukrajině a sounáležitosti Severoatlantické aliance (NATO).

Cena benzinu v USA je nejvýše od začátku války s Íránem, činí 4,18 USD za galon

Cena benzinu ve Spojených státech se vyšplhala nejvýše od začátku války s Íránem. Galon, který má téměř 3,8 litru, se v úterý prodával v průměru za 4,18 dolaru (87 Kč). To je po přepočtu 22,89 Kč za litr. Před válkou stál méně než tři dolary za galon, vyplývá z údajů automobilového svazu AAA. Za podobně vysoké ceny se benzin prodával naposledy po začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022, uvedla agentura DPA.

Trump na státní večeři s Karlem III. řekl, že USA vojensky porazily Írán

Americký prezident Donald Trump na státní večeři s britským králem Karlem III. a dalšími hosty řekl, že Spojené státy vojensky porazily Írán. Informovala o tom agentura AFP s tím, že šlo o Trumpovo první veřejné vyjádření k této citlivé věci během Karlovy nynější návštěvy USA. Karel III. se ve svém projevu zaměřil na přetrvávající význam vztahu mezi Londýnem a Washingtonem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama