0.4 C
Czech
Neděle 8. února 2026
ZajímavostiTyrannosaurus nebyl inteligentní jako primáti, spíše šlo o přerostlého krokodýla

Tyrannosaurus nebyl inteligentní jako primáti, spíše šlo o přerostlého krokodýla

Tyrannosaurus rex neměl inteligenci na úrovni primátů, jak tvrdila studie z minulého roku. Hrozivý predátor s charakteristicky zakrnělými předními končetinami připomínal spíše trochu chytřejšího obrovského krokodýla. Napsal o tom ScienceAlert.

Úroveň inteligence u dinosaurů se špatně odhaduje. Paleontologové se však přiklánějí spíše k tomu, že zvířata vyhynulá před 66 miliardami let sice fyzicky dosahovala gigantismu, avšak na úkor inteligence. Ne všichni o tom ale byli přesvědčeni.

Kontroverzní studie neuroložky Suzany Herculano-Houzelové z Vanderbilt University v americkém Nashvillu minulý rok srovnala inteligenci slavného Tyrannosaura rexe s paviány. Způsobila tím značný rozruch.

Tvrdila, že měl v mozku o váze asi 340 gramů přes tři miliardy neuronů. Přinejmenším někteří dinosauři tedy podle autorky byli stejně inteligentní jako primáti a v některých případech dokonce zvládli užívat nástroje.

Představa natolik bystrého T. rexe nahání hrůzu a vzbuzuje respekt. Paleontologové a experti z dalších oborů však výsledky Herculano-Houzelové radikálně odmítali částečně z podobných důvodů, z jakých je teď vyvrátila nová studie.

„Král všech dinosaurů“ ani zdaleka nedosahoval inteligence primátů a už vůbec nesvedl svými zakrnělými „pahýly“ čnějícími z přední části masivního těla šikovně užívat nástroje. Vyšla o tom práce v časopise The Anatomical Record.

Nepřesné výpočty  

„Možnost, že byl T. rex mohl být inteligentní jako pavián, je fascinující i děsivá,“ cituje server ScienceAlert paleontologa a spoluautora studie Darrena Naishe. „Ale naše studie ukazuje, jak jsou všechna data proti této myšlence,“ dodal.

Nový výzkum vedený zoologem Kaiem Casparem z Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf v Německu označil měření z roku 2023 za nepřesná. Vycházela totiž z předpokladu, že mozek v případě T. rexe vyplňuje většinu lebečního prostoru.

„U většiny dinosaurů to není pravda,“ uvedl Naish. Zmíněná nepřesnost způsobila značné nadhodnocení počtu neuronů v mozku. Podle jejich množství navíc nelze spolehlivě určit inteligenci, upozorňují odborníci.

Dlouho jsme si mysleli, že ptáci nejsou příliš inteligentní kvůli malé lebce, tedy i skromnějšímu počtu neuronů. Časem se však ukázalo, že mohou v některých kognitivních úkolech překonat i primáty, lebka nelebka.

Při vyhodnocování inteligence daného druhu je potřeba zaměřit se na komplexnější sadu důkazů, jako je anatomie, chování vyčtené z důkazů a srovnání s dnes žijícími druhy, píšou autoři v textu.

„Měli bychom lépe porozumět vztahu mezi počtem neuronů a dalšími biologickými faktory, hlavně kognitivními funkcemi,“ uzavřel tým článek s tím, že je zásadní v tomto ohledu studovat hlavně žijící druhy.

Jak si tedy T. rex stál? „Byli to spíš chytří obří krokodýli, a to je stejně fascinující,“ myslí si Naish.

Reklama

Doporučujeme

Japonsko se chystá k volbám, pravicová premiérka v nich chce posílit koalici

V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP). To by jí mohlo dát rozhodující mandát k uskutečnění plánů na oživení upadající ekonomiky nebo na posilování obrany, které by mohlo vést k dalšímu zesílení napětí ve vztazích Tokia s Čínou. Vzhledem k časovému posunu se volební místnosti otevřou dnes ve 23:00 SEČ.

USA chtějí, aby válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončila do června

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA, pravděpodobně v Miami.

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.

Zemřela Jana Brejchová, jedna z největších hvězd českého filmu

Patřila k nejvýraznějším tvářím českého filmu a vysloužila si přezdívku česká Bardotka. Jana Brejchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 86 let. Za sebou zanechala desítky výrazných rolí, které formovaly několik filmových generací.

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.

Amazon agresivně investuje do AI a investorům se to nelíbí

Společnost Amazon se připojila k ostatním amerických technologickým gigantům a oznámila masivní investice do umělé inteligence (AI). Finance nasměruje na projekty a infrastrukturu, tedy zejména datová centra. Investoři ale nereagovali nadšeně. Firma vykázala propad akcií.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama