Protext ČTKTržby skupiny HARTMANN za rok 2023 překonaly 2,3 miliardy eur. Růst vstupů...

Tržby skupiny HARTMANN za rok 2023 překonaly 2,3 miliardy eur. Růst vstupů úspěšně kompenzoval transformační program

Brno 9. dubna 2024 (PROTEXT) – Ve finančním roce 2023 dosáhla skupina HARTMANN, jíž je tuzemská společnost HARTMANN – RICO součástí, tržeb z prodeje ve výši 2,3533 miliardy eur. To odpovídá mírnému organickému růstu tržeb o 2,3 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Konsolidovaná EBITDA dosáhla 203,4 milionu eur, což představuje zlepšení o 12 milionů eur.

Obchodní výsledky skupiny ovlivňovala i v roce 2023 přetrvávající obtížná ekonomická a geopolitická situace. Tržní prostředí se i nadále vyznačovalo sníženou poptávkou, což lze částečně přičíst na vrub masivnímu nedostatku personálu v evropských zdravotnických systémech. Skupina rovněž zaznamenala vysoké dodatečné náklady na materiál a energie ve výši přibližně 60 milionů eur a nárůst osobních nákladů.

„Růst tržeb oproti minulému období zaznamenala rovněž společnost HARTMANN – RICO. Za finanční rok 2023 jsme dosáhli tržeb ve výši 6,304 miliardy korun. Ve srovnání s rokem 2022, kdy se jednalo o 5,787 miliardy korun, tak jde o nárůst o více než půl miliardy korun. Procentuální růst byl velice srovnatelný v byznysu přímo v Česku a se zahraničními zákazníky,“ uvedl Marek Třeška, Managing Director a člen představenstva HARTMANN – RICO.

Růst zejména v oblasti péče o rány a léčby inkontinence

Z pohledu jednotlivých produktových divizí se skupině dařilo v segmentu péče o rány, který dosáhl tržeb v hodnotě 586,4 milionu eur. Jednalo se o organický růst tržeb ve výši 5,6 %. K pozitivnímu vývoji přispěl především růst v oblasti moderního hojení, zejména u silikonového superabsorpčního krytí ran.

V segmentu inkontinence dosáhla skupina HARTMANN tržeb ve výši 759,5 milionu eur s organickým růstem o 6,2 %. K produktům, jejichž prodeje byly ve sledovaném roce obzvláště vysoké, patřily natahovací kalhotky a výrobky pro management střední a těžké inkontinence.

V managementu infekcí zaznamenala skupina tržby ve výši 515,1 milionu eur s mírným organickým poklesem tržeb. Hlavními důvody snížení byl výrazný pokles tržních cen vyšetřovacích rukavic a meziroční pokles poptávky po přípravcích na dezinfekci rukou.

Tržby z prodeje v segmentu doplňkových divizí skupiny pak v roce 2023 dosáhly 492,3 milionu eur s organickým růstem o 4,4 procenta. Skupiny CMC a Kneipp vykázaly pozitivní trend, naopak u skupiny KOB tržby mírně poklesly v důsledku jednorázových vlivů.

Obtížné roky pomáhá kompenzovat transformační program

Skupina HARTMANN klade v posledních letech velký důraz na svůj transformační program, který se zaměřuje na růst prostřednictvím inovací, zlepšení nákladové pozice skupiny a zaměření na atraktivní tržní segmenty. Opatření z transformačního programu realizovaná v roce 2023 významně přispěla ke konsolidovanému zisku EBITDA částkou přesahující 50 milionů eur ve srovnání s předchozím rokem. To spolu s úpravami cen více než kompenzovalo dodatečné náklady. „Rostoucí příspěvky z transformačního programu posilují výkonnost a odolnost naší společnosti,“ uvedla Britta Fünfstück, CEO skupiny HARTMANN.

Důležitou roli při zlepšování nákladové pozice sehrálo v uplynulém roce také zavedení efektivních výrobních strojů a opatření pro optimalizaci logistiky. Významným přínosem bude pro skupinu výroba v novém závodě v Polsku.

Skupina očekává další růst

Pro finanční rok 2024 očekává skupina HARTMANN další mírný organický růst tržeb, konsolidovaná EBITDA by se pak měla pohybovat v rozmezí 200 až 240 milionů eur.

 

Výroční zprávu a roční účetní závěrku za finanční rok 2023 naleznete na adrese https://corporate.hartmann.info/en/investor-relations.

 

O skupině HARTMANN

Skupina HARTMANN je jedním z předních evropských poskytovatelů profesionálních zdravotnických a pečovatelských prostředků a souvisejících služeb. Zdravotníci a pacienti se každý den spoléhají na značky HARTMANN v segmentech managementu inkontinence (např. MoliCare®), péče o rány (např. Zetuvit®, Cosmopor®) a managementu infekcí (např. Sterillium®). Značka byla založena v roce 1818 a dnes své výrobky a řešení prodává ve 130 zemích světa.

 

O společnosti HARTMANN – RICO

Společnost HARTMANN – RICO a.s. patří mezi nejvýznamnější výrobce a distributory zdravotnických prostředků a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti PAUL HARTMANN AG do tehdejšího státního podniku Rico ve Veverské Bítýšce. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem v německém Heidenheimu.

Více naleznete na webu hartmann.info.

 

 

Doporučujeme

Zelenskyj požádal Trumpa o další rakety na protivzdušnou obranu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi a Kongresu Spojených států naléhavě požádal o dodání dalších raket Patriot na protivzdušnou obranu. Ukrajina jich má kritický nedostatek v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky na Kyjev a dalšími údery hrozí. O dopise dnes informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Ukrajina se pátým rokem brání ruské vojenské invazi.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX míří na burzu. Miliardář mezitím odkryl plán na sloučení s Teslou

Vesmírná společnost SpaceX dostala zelenou pro vstup na burzu, její akcie se začnou veřejně obchodovat už v polovině června. V top 10 nejhodnotnějších amerických akciových společností tak bude mít zřejmě Elon Musk hned dva zástupce. Jeho plán na podmanění burzovního světa tím ale nekončí.

Izrael v Pásmu Gazy zabil šéfa ozbrojeného křídla Hamásu, potvrdilo hnutí

Izraelská armáda dnes uvedla, že při útoku v Pásmu Gazy zabila nového velitele ozbrojeného křídla palestinské teroristické organizace Hamás Muhammada Údu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Jeho smrt dnes potvrdil také Hamás. Úda byl do funkce jmenován teprve před týdnem, kdy nahradil svého předchůdce Izzadína Haddáda. Toho izraelská armáda zabila v polovině května.

USA čeká neobvykle dlouhé léto. Klimatologové mluví o anomálii

I když léto v USA nebude nekonečné, bude zdánlivě nejdelší, jaké do roku 2037 uvidíme. Newyorský meteorolog John Davitt hovoří o meteorologické zvláštnosti. Svátek Memorial Day ve Spojených státech signalizuje začátek léta a svátek Labor Day jeho konec. Letos však prvně zmíněný svátek připadl na co nejdřívější termín a druhý na co nejpozdější. Zatímco loni trvalo americké léto mezi těmito svátky 99 dní, letos to bude 106 dní.

Hladina moří stoupá stále rychleji

Hladina světových moří roste a tempo se v posledních desetiletích výrazně zrychlilo. Hlavní roli hraje oteplování oceánů, které se rozpínají, a také tající ledovce a ledové štíty. Nová zjištění zároveň pomohla vysvětlit rozpor, který vědcům dlouho komplikoval přesnější výpočty.

Konec švýcarské dominance? Bohatí přesouvají miliony do Hongkongu

Hongkong předběhl Švýcarsko jakožto největší globální centrum pro správu zahraničního majetku. Za důvod označilo hlavně příliv bohatých klientů z Číny. Je nepravděpodobné, že se tento trend zvrátí. Centra v Asii totiž rostou rychleji než bezpečný evropský přístav, jakým je Švýcarsko.

Pravděpodobnost války s USA je nízká, ale jsme připraveni, uvedly íránské gardy

Je nepravděpodobné, že by se během diplomatických jednání mezi Spojenými státy a Íránem válka obnovila, uvedly dnes podle agentury Tasním íránské revoluční gardy. Zdůraznily však, že jsou připraveny čelit novému útoku. Příměří mezi USA a Íránem platí od 8. dubna a Washington a Teherán od té doby prostřednictvím Pákistánu neúspěšně jednají o mírové dohodě.

Kanada bude dodávat plyn do Německa

Kanada se dohodla na vývozu zkapalněného zemního plynu do Německa. Dodávky mají mířit z plánovaného terminálu na tichomořském pobřeží Britské Kolumbie. Pro Ottawu jde o další krok ve snaze snížit obchodní závislost na Spojených státech.

Rusko hlásí útoky raket z Ukrajiny, hovoří o dvou zraněných

Ukrajina v noci na dnešek vyslala rakety na město Taganrog v Rostovské oblasti a na krymský Sevastopol, uvedly místní úřady, podle nichž Ukrajinci útočili i střelami s plochou dráhou letu Storm Shadow s doletem až 500 kilometrů. Ukrajinské drony v noci útočily na přístav Tuapse v ruském Krasnodarském kraji, píše stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odkazem na místní úřady. Podle dosavadních informací byli dva lidé v Rusku zraněni.

Policie zasahovala v sídle španělských socialistů

Španělská policie prohledala sídlo vládní Socialistické strany v centru Madridu. Zásah souvisí s pokračujícím vyšetřováním možného finančního pochybení a podezření z nezákonného financování strany premiéra Pedra Sáncheze. Pro jeho menšinovou vládu jde o další problém v době, kdy ji už delší dobu oslabují korupční kauzy.

ANALÝZA: Prohrává Rusko válku? Určitě už nevyhrává

Zatímco svět napjatě sleduje nestabilní situaci na Blízkém východě, proměnil se poměr sil na Ukrajině. Ruský prezident Vladimir Putin by jednoho dne mohl invaze na Ukrajinu litovat, měl v Pekingu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi oznámit Si Ťin-pching. Nové trendy na bojišti naznačují, že měl pravdu.

Před Bílým domem roste bojová aréna za 60 milionů dolarů

Před Bílým domem roste obrovská klec ve tvaru osmiúhelníku. Příští měsíc se totiž na Jižním trávníku uskuteční UFC zápas u příležitosti oslav 250. výročí americké nezávislosti a 80. narozenin amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pořádání takto velké akce během probíhající války s Íránem není bezpečné, obává se ikona UFC.

Baník zvládl první baráž a přiblížil se záchraně

Baník Ostrava zvládl první barážový duel o Chance Ligu a po domácí výhře 3:0 má před odvetou v Táboře výrazně blíž k záchraně. Rozhodly góly po přestávce i několik klíčových zákroků Martina Jedličky. Trenér Josef Dvorník ale po utkání neskrýval nespokojenost s výkonem v první půli.

Mexiko zadrželo synovce El Chapa, na nějž USA vydaly zatykač

Mexické bezpečnostní složky zadržely v pohraničním státě Sonora synovce drogového bosse Joaquína Guzmána, známého jako El Chapo, na nějž je ve Spojených státech vydán zatykač. O oznámení mexického ministra bezpečnosti Omara Garcíi Harfucha na síti X informovala agentura AFP.

Írán obvinil USA z porušení příměří

Napětí mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem znovu roste. Teherán tvrdí, že americké útoky poblíž Hormuzského průlivu porušily křehké příměří, které platí od dubna. Washington naopak tvrdí, že šlo o obrannou akci proti íránským raketovým pozicím a lodím pokládajícím miny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama