ZprávyTrumpovo zatčení je stále nejisté, okolo soudu v New Yorku ale vyrostly...

Trumpovo zatčení je stále nejisté, okolo soudu v New Yorku ale vyrostly barikády

Bezpečnostní složky v New Yorku se připravují na možné podání obžaloby a zatčení amerického exprezidenta Donalda Trumpa, a to kvůli údajnému falšování finančních záznamů v souvislosti s platbou za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels. Své zatčení na dnešek avizoval sám Trump, není ale jasné, zda k němu skutečně dojde. Jeho prohlášení však vyvolalo odezvu u jeho stoupenců i republikánských spojenců v Kongresu. Na Trumpovy osobní skandály také poprvé přímo reagoval floridský guvernér Ron DeSantis, Trumpův možný protikandidát v republikánských prezidentských primárkách.

Bezpečnostní složky, včetně policie, agentů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) i tajné služby, se obávají protestů, ke kterým své stoupence v sobotu vyzval sám Trump slovy: „Protestujte, vezměte si náš národ zpátky!“ Kolem budovy manhattanského okresního soudu v pondělí večer (dnes ráno SEČ) vyrostly zátarasy a v místě je vidět zvýšenou přítomnost policie.

Podle nejmenovaných zdrojů stanice CBS však Trump dnes zatčen spíše nebude. „Pokud Trump ale dnes zatčen bude, proces bude podle zdrojů relativně rutinní; otisky prstů, pouta na rukou a formální přečtení obžaloby před veřejným soudem,“ uvedla CBS.

Obavy bezpečnostních složek z možných protestů pramení podle médií ze zkušeností s nepokoji z 6. ledna 2021 u amerického Kapitolu poté, co Trump prohrál ve volbách proti současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi a své příznivce vyzval k akci. Okolnosti tehdejších událostí, které vyústily ve smrt několika lidí, jsou dodnes předmětem vyšetřování.

Pokud manhattanský veřejný žalobce Alvin Bragg Trumpa skutečně obžaluje, stane se prvním prokurátorem, který obžaloval amerického exprezidenta. Na Braggovu adresu se v posledních dnech snesla vlna kritiky i z těch nejvyšších republikánských míst. Lídr republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy mluvil o „nehorázném zneužití moci“ v podání „radikálního“ prokurátora a floridský guvernér DeSantis Bragga nařkl, že „ignoruje každodenní zločin v New Yorku“ a místo toho se rozhodl zabývat se mnoho let starou kauzou.

DeSantis však také v pondělí řekl, že „neví, co obnáší uplácení pornohereček výměnou za mlčenlivost o nějaké údajné aféře“. „To prostě nemohu komentovat,“ dodal DeSantis. Americká média o jeho prohlášení píší jako o „prolomení mlčení“ o Trumpových osobních skandálech.

Trump na své sociální síti Truth Social v reakci zpochybnil DeSantisovu sexuální orientaci a napsal, že floridský guvernér ho pochopí, až bude „starší a moudřejší“.

Trump v době začínající prezidentské volební kampaně čelí celé řadě vyšetřování včetně těch souvisejících s jeho snahou zvrátit výsledek posledních prezidentských voleb nebo se zacházením s tajnými dokumenty. Kauza, která se nyní zdá být nejblíže ke vznesení obžaloby, se týká plateb v celkové výši 280.000 dolarů (6,3 milionu Kč), které v době vrcholící kampaně před volbami v roce 2016 dostaly pornoherečka Stormy Daniels a modelka Karen McDougalová. Tehdejší Trumpův osobní právník Michael Cohen tvrdí, že transakce se odehrály na Trumpův pokyn s cílem koupit si jejich mlčenlivost. Cohen byl později odsouzen za porušení pravidel financování politických kampaní a další zločiny.

Případná obžaloba by Trumpovi nebránila v kandidatuře v prezidentských volbách a exprezident už řekl, že by i jako trestně stíhaný o znovuzvolení usiloval. Podle expertů může být prezidentem USA obžalovaná a dokonce i odsouzená osoba, uvedla na svém webu televize ABC News.

Doporučujeme

Krym, jenž se potýká s nedostatkem pohonných hmot, vyhlásil nouzový stav

Moskvou dosazený šéf anektovaného Krymu Sergej Aksjonov vyhlásil na poloostrově nouzový režim, který má podle něj pomoci řešit otázky ekonomického charakteru. Konkrétní důvody nesdělil. Stanice BBC na svém ruskojazyčném webu připomněla, že Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajina se už pátým rokem brání ruské vojenské invazi, v poslední době zintenzivnila své vzdušné útoky na ruské cíle.

Jihokorejská bývalá první dáma Kim Kon-hi dostala sedm let za úplatkářství

Jihokorejský soud dnes uložil bývalé první dámě Kim Kon-hi sedm let vězení za přijímání drahých darů výměnou za zprostředkování pracovních míst a obchodních výhod, informovala agentura Jonhap. Podle agentury Reuters má také zaplatit pokutu 64,8 milionů wonů (přes 896.000 Kč) a přijít o všechny přijaté dary. Třiapadesátiletá Kim si už odpykává čtyřletý trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel, exprezident Jun Sok-jol, zase dostal doživotí za předloňské vyhlášení stanného práva.

Král Karel III. nebude bydlet v Buckinghamském paláci

Král Karel III. se po dokončení rozsáhlé rekonstrukce Buckinghamského paláce nepřestěhuje do jeho obytných prostor. S královnou Camillou zůstane v nedalekém Clarence House, zatímco palác má dál sloužit hlavně jako ceremoniální a pracovní centrum monarchie a více se otevřít veřejnosti.

Počet utonulých při vlně veder ve Francii vzrostl na 55

Počet utonulých ve Francii, kteří se v současné vlně veder chtěli osvěžit koupáním, vzrostl na 55, uvedla dnes podle agentury AFP ministryně sportu Marina Ferrariová. Pařížská policie dnes vyzvala organizátory hudebního festivalu Solidays, pochodu hrdosti na podporu komunity LGBT+ a sportovních akcí, aby je kvůli panujícím vedrům zrušily. Organizátoři pochodu Paris Pride posléze oznámili, že jej odkládají.

Ceny ropy se dočasně vrátily na předválečnou úroveň. Ohrožuje je přetrvávající nejistota

Ceny ropy klesly na předálečnou úroveň, než zase mírně vzrostly. Celkově však ceny pokračují v poklesu. Hormuzským průlivem proplouvá stále více lodí. Jednání o finální mírové dohodě pokračují, ale provází je napětí a neshody. Kromě toho došlo k útoku na plavidlo nedaleko ománského pobřeží, což přimělo Mezinárodní námořní organizaci (IMO) dočasně pozastavit evakuační plán v Hormuzském průlivu.

Japonsko kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů

Japonsko dnes kvůli dvěma blížícím se tropickým bouřím zrušilo přes 200 letů a desítky vlakových spojení a doporučilo lidem evakuovat se z některých oblastí, kde hrozí povodně a sesuvy půdy. Nevlídné počasí zasáhlo také Tchaj-wan, kde byly evakuovány stovky lidí a nejezdí některé vlaky, napsaly agentury AFP a Reuters.

Včelí královny nevznikají jen díky mateří kašičce

Včely medonosné patří mezi nejvýznamnější opylovače na světě a jejich role je zásadní pro fungování přírodních ekosystémů i zemědělské krajiny. Nový výzkum nyní odhalil, že vznik včelí královny je mnohem složitější proces, než se dosud předpokládalo. O její budoucnosti nerozhoduje pouze potrava, ale také prostředí, které pro ni vytváří celé včelstvo.

Soud uložil doživotní trest muži, který zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku

 Na doživotí poslal dnes německý soud do vězení saúdskoarabského lékaře, který předloni v prosinci zaútočil na vánoční trhy v Magdeburku. Jednapadesátiletý Tálib Abdalmuhsin zabil při zběsilé jízdě po magdeburském hlavním náměstí šest lidí a přes 300 dalších zranil.

Soud nařídil odtajnit další Epsteinovy spisy, včetně výpovědi proti Trumpovi

Federální soud ve Washingtonu nařídil americkému ministerstvu spravedlnosti, aby buď zveřejnilo dosud začerněné části spisů týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina, nebo vysvětlilo, proč tak nemůže učinit. Okresní soudce Emmet Sullivan tak reagoval na žalobu nezávislé novinářky Katie Phang, která se kauzou dlouhodobě zabývá.

OSN pozastavila evakuaci v Hormuzském průlivu poté, co byla jedna nákladní loď napadena

OSN pozastavila evakuaci lodí z Hormuzského průlivu poté, co jedna nákladní loď hlásila zásah projektilem u pobřeží Ománu. Incident znovu vyvolal obavy o bezpečnost klíčové námořní trasy i o křehkou dohodu, která má ukončit válku mezi USA a Íránem.

Stovky lidí uvězněných v troskách. Venezuelu zasáhlo nejsilnější zemětřesení za více než sto let

Silné zemětřesení ve Venezuele si vyžádalo nejméně 188 obětí a přes 1 500 zraněných. Záchranáři dál pátrají po stovkách lidí uvězněných pod troskami a úřady očekávají, že počet mrtvých ještě poroste.

Nejvyšší soud USA umožnil zrušit ochranu migrantů z Haiti a Sýrie

Americký nejvyšší soud umožnil administrativě Donalda Trumpa ukončit dočasnou právní ochranu pro migranty z Haiti a Sýrie. Rozhodnutí se může dotknout stovek tisíc lidí, kteří do Spojených států odešli kvůli násilí, přírodním katastrofám nebo válce. Bez zvláštního statusu jim může hrozit deportace.

Britská influencerka obviněná z vraždy přítele v Dubaji. Hrozí jí zastřelení popravčí četou

Třiadvacetiletá britská influencerka Brooke George čelí ve Spojených arabských emirátech obvinění z vraždy svého partnera. V případě odsouzení jí podle tamních zákonů hrozí trest smrti. Na případ upozornila lidskoprávní organizace Detained in Dubai, která tvrdí, že žena jednala v sebeobraně během údajného domácího násilí.

Trump si řekl o 87 miliard dolarů. Nejvíce peněz dostane Pentagon

Bílý dům požádal Kongres o schválení balíčku ve výši 87,6 miliardy dolarů (asi 1,8 bilionu korun). Většina peněz bude použita na „naléhavé potřeby“ spojené s válkou s Íránem. Žádost přišla den poté, co Senát hlasoval pro symbolickou rezoluci o válečných pravomocích prezidenta USA coby vyjádření nesouhlasu s konfliktem na Blízkém východě.

Evropa se dusí. Současná vlna veder přitom jen tak neskončí

Velkou část Evropy od 19. června svírá úmorná vlna veder. Meteorologové přitom varují, že následující dny úlevu nepřinesou, napsal server Phys. Nejdramatičtější situace je ve Francii, kde musely školy upravit vyučování a domácnosti postihují výpadky proudu kvůli přetíženému elektrickému vedení. Ve Velké Británii i Francii se tento týden očekávají teploty kolem 40 stupňů Celsia.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama