1.5 C
Czech
Pondělí 15. prosince 2025
EkonomikaTrumpův ministr chce nový výběr kandidátů na pozici šéfa WTO

Trumpův ministr chce nový výběr kandidátů na pozici šéfa WTO

Spojené státy podaly návrh na znovuotevření výběrového řízení na generálního ředitele Světové obchodní organizace (WTO). Informuje o tom server BBC.

Američané mají výhrady k případnému zvolení nigerijské ekonomky Ngozi Okonjo-Iwealové, která dříve působila ve Světové bance. Při výběru ze dvou kandidátek ale nebylo zatím dosaženo konsensu.

Sídlo Světové obchodní organizace v Ženevě.

Robert Lighthizer, který má v Trumpově vládě na starost obchodní otázky, sdělil ve středu BBC, že WTO potřebuje mít v čele někoho „se skutečnou zkušeností na poli obchodu“.

Pokud WTO vyhoví požadavkům Spojených států, půjde podle BBC o bezprecedentní krok.

Okonjo-Iwealová se těší podpoře mnoha jiných zemí. Pochybnosti současné americké vlády o její kompetentnosti tak staví nastupujícího prezidenta Joe Bidena ve sféře mezinárodního obchodu do komplikované situace.

Spolu s další finalistkou výběru, jihokorejskou ministryní obchodu Yoo Myung-hee, čeká Okonjo-Iweaolová na konečné rozhodnutí už déle než měsíc.

Podle Lighthizerova středečního vyjádření pro BBC se Spojené státy v žádném případě nenechají během zbývajícího měsíce Trumpova vládnutí přesvědčit, aby bývalou nigerijskou ministryni financí podpořily.

Ngozi Okonjo-Iwealová je přesvědčena, že má potřebné zkušenosti jak s mezinárodním obchodem, tak s implementací ekonomických reforem. Její mluvčí ve vyjádření zaslaném BBC uvedl: „Doktorka Okonjo-Iwealová se těší na komunikaci s Bidenovou vládou a doufá, že brzy bude dosaženo konečného konsenzu. WTO se v době globální krize musí dát rychle do práce.“

BBC upozorňuje, že pokud se generálního ředitele WTO nepodaří najít před inaugurací Joe Bidena, ke které dojde 20. ledna, může se celý proces protáhnout o několik měsíců.

K patové situaci dochází v citlivé době, kdy je globální obchod zasažen koronavirovou pandemií.

Biden navíc může po svém nástupu do Bílého domu provést důkladnou revizi americké obchodní politiky. Už předem se ale nechal slyšet, že neplánuje okamžitě rušit cla, která Trump uvalil na Čínu, a která jsou podle WTO „v rozporu“ s pravidly mezinárodního obchodu.

Reklama

Doporučujeme

Deset let od Pařížské dohody. Jak se změnilo klima i světové závazky

Je to deset let od chvíle, kdy téměř všechny státy světa poprvé přislíbily společný postup proti klimatické krizi. Pařížská dohoda nastavila ambiciózní cíl udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně. Realita je však složitější. Teplota roste rychleji, než se čekalo, emise neklesají dostatečně a svět stojí před zásadní dekádou, která rozhodne o podobě budoucího klimatu.

Žena z Belgie před dvěma lety zmizela beze stopy v Tasmánii. Nyní se našel její telefon

Policie v australské Tasmánii v neděli oznámila, že nalezla mobilní telefon Belgičanky Celine Cremer, která zmizela před více než dvěma lety v odlehlé divočině na jihu ostrova. Policisté se tak připojí k soukromému pátrání po zmizelé. Telefon se našel v oblasti, která už byla v minulosti opakovaně prohledávána.

Hamás potvrdil, že Izrael zabil klíčového velitele hnutí Ráida Saada

Vysoký představitel teroristického hnutí Hamás a jeho hlavní vyjednavač Chalíl Hajja dnes potvrdil, že při sobotním izraelském útoku zahynul vojenský velitel ozbrojeného křídla hnutí Ráid Saad. Podle Hajji se jedná o porušení příměří ze strany Izraele a incident ohrožuje životaschopnost celé dohody o příměří, píše agentura Reuters. Saad je podle agentury nejvýše postaveným představitelem Hamásu, kterého Izrael od počátku příměří 10. října zabil.

Zelenskyj přistál v Berlíně, čeká ho jednání s Witkoffem a Kushnerem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přistál v Berlíně, informovala podle agentury Reuters jeho kancelář. Ukrajinskou hlavu státu dnes čeká jednání se zmocněncem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem. Diskutovat podle agentur zřejmě budou o americkém návrhu na ukončení války na Ukrajině, k jehož původní podobě měl Kyjev a jeho evropští spojenci výhrady. Na programu má Zelenskyj podle svých slov také setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem a evropskými partnery.

Let United Airlines se po ztrátě výkonu motoru vrátil na letiště u Washingtonu

Let United Airlines mířící do Tokia se krátce po startu otočil a vrátil se na letiště Dulles u Washingtonu. Posádka řešila ztrátu výkonu motoru a letadlo bezpečně přistálo. Na palubě bylo 275 cestujících a 15 členů posádky, nikdo nebyl zraněn.

Střelba na pláži v Sydney má podle policie nejméně devět obětí, zemřel i útočník

Při dnešní střelbě na pláži Bondi Beach v Sydney zahynulo devět lidí a policisté zastřelili jednoho ze dvou útočníků, uvedla policie podle stanice ABC. Druhý z útočníků je podle policie zraněn a v kritickém stavu.

Německá policie zadržela pět mužů podezřelých z plánování útoku na vánoční trhy

Německé bezpečnostní složky zadržely pět mužů, kteří podle vyšetřovatelů plánovali útok na vánoční trh v Bavorsku. Německo před svátky dbá zvýšené ostražitosti, neboť podobná místa jsou nejen symbolem adventu, ale i citlivým bezpečnostním cílem.

Venezuelský režim zadržel šéfa nezávislého zpravodajského webu

Venezuelské úřady v sobotu zadržely šéfa nezávislého zpravodajského webu Punto de Corte, politologa Nicmera Evanse. Informovaly o tom jeho blízcí a venezuelské nevládní organizace. Podle údaje organizace Foro Penal režim autoritářského prezidenta Nicoláse Madura v současnosti zadržuje nejméně 889 politických vězňů, napsala dnes agentura AFP.

Bledá se po dvou letech vrátila do UFC. Prohrála po 125 sekundách

Tereza Bledá se po více než dvou letech vrátila do klece UFC, jenže comeback skončil rychle. V Las Vegas prohrála s Kanaďankou Jamey Lyn Horth v prvním kole a rozhodčí zápas ukončil po 125 sekundách.

Nejméně dva mrtví po střelbě na americké univerzitě, střelec je stále na útěku

Nejméně dva studenti zemřeli po sobotní střelbě na Brownově univerzitě ve státě Rhode Island na severovýchodě Spojených států. Dalších devět lidí utrpělo zranění, většina je ve stabilizovaném stavu, informovaly pode médií úřady. Po střelci, který je stále na útěku, pátrají na čtyři stovky policistů. Zároveň policie zveřejnila video, na němž podle ní podezřelý odchází z místa činu, a požádala veřejnost o pomoc s jeho identifikací. Policisté doplnili, že střelec mohl být podle svědků maskovaný. Někteří studenti médiím popsali, jak se v budově školy skrývali i několik hodin.

Čína si připomněla masakr v Nankingu

V sobotu si Čína připomněla výročí masakru v Nankingu z roku 1937. Prezident Si Ťin-pching se pamětní ceremonie nezúčastnil, a to i přesto, že vztahy s Japonskem jsou opět napjaté kvůli sporu o Tchaj-wan.

Strategy zůstává v Nasdaq 100 i přes otázky kolem bitcoinového modelu

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, zůstává i po letošní revizi v indexu Nasdaq 100. Na trhu to znovu otevírá debatu, jestli její podnikání ještě připomíná klasickou firmu, nebo spíš investiční fond postavený na bitcoinu.

FDA zvažuje umístit na covidové vakcíny varování, že po očkování můžete zemřít

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) podle dvou zdrojů zvažuje, že na vakcíny proti covivu umístí „černý rámeček“ – nejzávažnější typ varování, který se běžně používá u léčiv s rizikem smrti či vážných reakcí.

Medvěd v Japonsku zabil turistu, GPS hodinky zachytily poslední pohyb

GPS hodinky turisty, který zemřel po útoku hnědého medvěda v Japonsku, zachytily jeho poslední pohyb. Záznam ukazuje, že prudce odbočil ze stezky a skončil v hustém porostu. Data naznačují i to, že se zvíře k tělu vrátilo další den.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama