0.2 C
Czech
Neděle 8. února 2026
ZprávyTrump omilostnil dalších 15 lidí, včetně bývalých členů ochranky Blackwater

Trump omilostnil dalších 15 lidí, včetně bývalých členů ochranky Blackwater

Prezident Donald Trump podle stanice Al Jazeera omilostnil v úterý 15 lidí, včetně čtyř bývalých členů soukromé ochranky odsouzených za masakr civilistů v iráckém Bagdádu v roce 2007.

Mezi dalšími omilostněnými je i prezidentův bývalý poradce z první prezidentské kampaně George Papadopoulos. Ten stanul před soudem během vyšetřování ruského ovlivňování voleb v roce 2016.

Bývalý Trumpův poradce George Papadopoulos.

Milost obdržel také Alex van der Zwaan, šestatřicetiletý synovec ruského miliardáře Germana Khana. Odsouzen byl k třiceti dnům odnětí svobody a pokutě za lhaní o svých kontaktech s představiteli Trumpovy prezidentské kampaně v roce 2016.

Příslušníci soukromé agentury Blackwater Worldwide byli součástí ozbrojeného konvoje představitelů amerického velvyslanectví, který zahájil palbu na neozbrojené irácké civilisty. Incident se odehrál na náměstí Nisur v Bagdádu.

Mezi celkem čtrnácti zabitými byly nejméně dvě děti. Událost vyvolala mezinárodní skandál a zpochybnila praxi americké vlády najímat ve válečných konfliktech ozbrojence ze soukromých agentur.

Za smrt civilistů byli o sedm let později odsouzeni čtyři příslušníci agentury: Paul Slough, Evan Liberty, Dustin Heard a Nicholas Slatten. Všichni trvali na své nevinně.

Slough, Liberty a Heard byli každý odsouzeni ke 30 letům odnětí svobody, po odvolání jim byli ale tresty výrazně zkráceny. Nicholas Slatten šel za mříže na doživotí, protože měl masakr vyvolat. Po odvolání byl jeho čin překvalifikován, ale vloni byl Slattenovi znovu uložen doživotní trest.

Společnost Blackwater, která byla mezitím přejmenována, založil Trumpův spojenec Erik Prince. Prince je zároveň bratr ministryně školství v Trumpově vládě Betsy DeVosové.

Už na konci listopadu udělil Donald Trump milost svému bývalému bezpečnostnímu poradci Michaelovi Flynnovi. Flynn se před třemi lety přiznal ke křivé výpovědi před FBI.

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová tehdy událost okomentovala jako „další důkaz, že Trump chce využít poslední dny v úřadě k podkopání vlády zákona v období po svém neúspěšném prezidentování.“

Reklama

Doporučujeme

Mýty o obnovitelné energii neplatí

Obnovitelné zdroje už dávno nejsou okrajová záležitost. Přesto kolem nich koluje spousta polopravd. Lidé často slyší, že jsou drahé, nespolehlivé nebo škodí přírodě. Realita roku 2025 a 2026 vypadá jinak.

Japonsko se chystá k volbám, pravicová premiérka v nich chce posílit koalici

V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP). To by jí mohlo dát rozhodující mandát k uskutečnění plánů na oživení upadající ekonomiky nebo na posilování obrany, které by mohlo vést k dalšímu zesílení napětí ve vztazích Tokia s Čínou. Vzhledem k časovému posunu se volební místnosti otevřou dnes ve 23:00 SEČ.

USA chtějí, aby válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončila do června

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA, pravděpodobně v Miami.

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.

Zemřela Jana Brejchová, jedna z největších hvězd českého filmu

Patřila k nejvýraznějším tvářím českého filmu a vysloužila si přezdívku česká Bardotka. Jana Brejchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 86 let. Za sebou zanechala desítky výrazných rolí, které formovaly několik filmových generací.

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama