Reklama
1.9 C
Czech
Sobota 21. března 2026
ZprávyTrump kritizoval rozhodnutí soudu, podle něhož podváděl při budování impéria

Trump kritizoval rozhodnutí soudu, podle něhož podváděl při budování impéria

Bývalý americký prezident Donald Trump kritizoval úterní rozhodnutí newyorského soudu, jenž dospěl k závěru, že se magnát při budování svého realitního impéria léta dopouštěl podvodu tím, že on a jeho společnost silně nadhodnocovali svůj majetek a zveličovali jeho hodnotu v dokumentech používaných při uzavírání obchodů a zajišťování financování. Někdejší šéf Bílého domu verdikt označil za „neamerický“ a jako součást pokračujícího spiknutí s cílem poškodit jeho kampaň za návrat do prezidentského úřadu, napsala v noci na dnešek agentura AP.

„Moje občanská práva byla narušena a některý odvolací soud, ať už federální nebo státní, musí toto hrozné, neamerické rozhodnutí zvrátit,“ napsal na své sociální síti Trump, který už dříve obvinění odmítl. Nyní trval na tom, že jeho společnost „odvedla skvělou práci pro stát New York“ a „podnikala perfektně“. Jeho advokát Christopher Kise verdikt označil za „oddělený od faktů“ a avizoval, že se proti němu odvolá.

Soudce Arthur Engoron vynesl verdikt v občanskoprávní žalobě, kterou loni podala newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová. Trumpa a společnost Trump Organization obvinila ze lhaní o hodnotě jeho majetku a čistém jmění s cílem získat lepší podmínky při bankovních úvěrech nebo pojištění, napsala agentura Reuters. Podle Jamesové Trump v ročních finančních výkazech předkládaných bankám a pojišťovnám nadsadil své čisté jmění až o 2,23 miliardy dolarů (přes 51 miliard korun) a podle jednoho měřítka až o 3,6 miliardy dolarů. Podle stanice CNN se obvinění týká i Trumpových synů.

Soud dal nyní v této věci Jamesové za pravdu. Nařídil také, aby některé z Trumpových podnikatelských licencí byly jako trest zrušeny, píše AP. Pokud se podle ní někdejšímu prezidentovi nepodaří úspěšně odvolat, toto nařízení by ho mohlo připravit o pravomoci činit strategická a finanční rozhodnutí ohledně některých jeho klíčových nemovitostí ve státě New York. Jamesová nad rozhodnutí soudu vyjádřila spokojenost a prohlásila, že se „těší na to, až v procesu předloží zbytek případu“.

Nynější rozhodnutí se týká klíčového tvrzení newyorské prokurátorky v žalobě proti exprezidentovi, napsala BBC, podle níž soudce rozhodl v řízení předcházejícímu procesu. Ten začíná v pondělí 2. října a má se zabývat dalšími obviněními a případným postihem. Prokuratura podle AP požaduje pokutu ve výši 250 milionů dolarů a zákaz podnikání Trumpa v New Yorku. Exprezidentovi právníci požádali odvolací soud o odklad.

Pro Trumpa, který se chce v příštích prezidentských volbách ucházet o návrat do Bílého domu, tato kauza představuje jeden z řady případů, ve kterých je obžalovaný.

Reklama

Doporučujeme

Tenerife vyhlásilo kvůli bouři Therese stav nouze

Tenerife zasáhla bouře Therese, která na Kanárské ostrovy přinesla silný vítr, vydatný déšť i sněžení ve vyšších polohách. Úřady vyhlásily stav nouze, uzavřely některé silnice a zrušily část veřejných akcí.

Zlato i stříbro dál kolísají

Ceny zlata a stříbra v pátek výrazně kolísaly a oba kovy míří k citelné týdenní ztrátě. Investoři sledují hlavně další vývoj války s Íránem, pohyb cen ropy a obavy z vyšší inflace i delšího období vyšších úrokových sazeb.

Vlna veder na západě USA by bez lidského přičinění nebyla možná

Vlna extrémních veder, která v těchto dnech zasáhla západ Spojených států, není jen dalším výkyvem počasí. Podle vědců by byla bez klimatické změny způsobené člověkem prakticky nemožná. Teploty v některých oblastech vystoupaly až o 17 stupňů Celsia nad dlouhodobý průměr a lámou rekordy napříč desítkami měst od Kalifornie po Missouri.

Po požáru v jihokorejské továrně je zraněno 55 lidí, dalších 14 je pohřešováno

Při požáru ve dvou budovách továrny na automobilové díly v jihokorejském městě Tedžon bylo dnes zraněno nejméně 55 lidí, z toho 24 vážně. Do akce bylo nasazeno přes 500 hasičů a členů záchranných složek, vozidla s vodními děly nebo hasičští roboti. Po 14 osobách se stále pátrá, napsaly tiskové agentury.

Izrael v odvetě za útoky na drúzy zaútočil na velitelské centrum na jihu Sýrie

Izraelská armáda v noci na dnešek zaútočila na velitelské centrum a sklady zbraní ve vojenských areálech na jihu Sýrie. Učinila tak v reakci na útoky na menšinu drúzů ve městě Suvajda, napsala agentura Reuters. Jde o první izraelský úder na Sýrii za současné války proti Íránu, kterou Izrael a Spojené státy zahájily 28. února, uvedla agentura AP.

Rafinerii v Kuvajtu opět zasáhly drony, íránské útoky hlásí i další země Zálivu

V kuvajtské rafinerii Míná al-Ahmadí dnes ráno znovu vypukl požár po dronových útocích. Oznámila to podle tiskových agentur státní ropná společnost KPC. Oběti hlášeny nejsou. Odvetným útokům Íránu v bezmála třítýdenní americko-izraelské válce proti islámské republice dnes ráno čelily také další arabské země Perského zálivu jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty či Bahrajn, napsala agentura AP.

Bitcoin překonal 71 000 dolarů, směr trhů dál určuje ropa

Bitcoin v pátek posílil a krátce překonal hranici 71 tisíc dolarů, když se kryptotrh zotavil z předchozí volatility spojené s prudkým růstem cen ropy a napětím na Blízkém východě. Aktuální vývoj přitom podtrhuje rostoucí citlivost digitálních aktiv na makroekonomické faktory, zejména energetické trhy.

Devítiletá dívka zemřela při internetové výzvě

Devítiletá JackLynn Blackwell z Texasu zemřela poté, co se podle rodičů zapojila do takzvané blackout challenge, která se šíří na sociálních sítích. Její otec a matka teď varují ostatní rodiče, že nejde o nevinnou hru, ale o rizikový trend s fatálními následky.

Japonsko by chtělo vyšší inflaci. Íránská válka mu ale nepomůže

Napětí na Blízkém východě začíná dopadat i na japonskou ekonomiku. Tamní centrální banka se ocitá v nepříjemné situaci, kdy inflace sice zůstává nad dvouprocentním cílem, ale její struktura je problematická. Nejde totiž o zdravý růst tažený domácí poptávkou a růstem mezd, nýbrž o zdražování vyvolané externími faktory, především růstem cen energií. A právě to může další kroky Bank of Japan (BoJ) výrazně zkomplikovat.

Izrael zabil mluvčího íránských gard po jeho tvrzení o pokračující výrobě střel

Mluvčí íránských revolučních gard Alí Mohammad Náíní dnes popřel čtvrteční tvrzení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že Írán po 20 dnech války již není schopen vyrábět balistické střely. Krátce poté byl Náíní podle gard zabit při izraelském útoku, píše agentura AFP. Izraelská armáda smrt Naíního potvrdila, uvedl server The Times of Israel. Izrael a USA zaútočily na Írán 28. února, ten odpovídá odvetnými údery.

Ruský útok poškodil v Oděské oblasti dvě civilní lodě s obilím

Noční ruský dronový útok na Oděskou oblast poškodil dvě civilní nákladní lodě s obilím, dva lidé utrpěli zranění. Na platformě Telegram to dnes uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba, podle něhož jde o lodě plavící se pod vlajkami Palau a Barbadosu. V době útoku kotvily. V přístavu jsou poškozené i administrativní budovy a sklad s obilím, doplnil šéf správy Oděské oblasti Oleh Kiper. Moskva na tyto informace nereagovala. Ukrajina i Rusko zároveň hlásí mrtvé po nepřátelských útocích.

Šéf IAEA: Íránský jaderný program přežil

Íránské jaderné kapacity byly během amerického úderu z loňského roku významně poškozeny, ale ne zničeny. Jaderný program islámské republiky to ochromilo, Teherán ale neztratil schopnost obohacovat uran. S takovými slovy vystoupil generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Rafael Grossi. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hovořil o nutnosti pozemní invaze.

Papuchalky na pobřeží Atlantiku zabíjí bouře a hlad

Na pobřeží Atlantiku v západní Evropě se hromadí mrtví a umírající mořští ptáci. Nejčastěji jde o papuchalky, ale také o alkouny a tereje. Vědci mluví o takzvaném „wrecku“, tedy hromadném úhynu.

Ruské útoky si vyžádaly životy čtyř lidí, uvedly ukrajinské úřady

Rusko při dnešních útocích na ukrajinskou Sumskou oblast zabilo tři lidi, z toho dva bratry, uvedla agentura AFP s odvoláním na ukrajinské úřady. Ve městě Vilňansk ruský útok na infrastrukturu připravil o život 78letého muže, oznámil šéf Záporožské oblasti Ivan Fedorov. V noci ruské drony podle ukrajinských činitelů zasáhly obytné domy v Oděse, kde tři lidé utrpěli zranění, a ve středu večer ruský bezpilotní letoun ve Lvově zaútočil na sídlo tajné služby SBU. Ze Sevastopolu na Ruskem okupovaném Krymu je po ukrajinském dronovém útoku hlášen jeden mrtvý.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama