Skotský parlament zakázal přístup transgender ženám na dámské toalety ve své budově v Edinburghu. Dámská WC budou určena výhradně pro osoby s ženským biologickým pohlavím. Informuje o tom BBC, The Times a další servery.
Rozhodnutí přichází krátce po verdiktu britského Nejvyššího soudu, který stanovil, že pojem „žena“ ve smyslu zákona o rovnosti z roku 2010 znamená biologickou ženu. Nové pravidlo začne platit už v pondělí 12. května.
Trans women banned from female toilets in Scottish Parliamenthttps://t.co/LZbGtwpVUv
— BBC Politics (@BBCPolitics) May 9, 2025
Parlamentní úřad (SPCB) v reakci na výrok soudu oznámil, že toalety označené jako „mužské“ nebo „ženské“ budou nyní jednoznačně vyhrazeny osobám podle jejich biologického pohlaví při narození. Aby však zajistil přístupnost pro všechny, přistoupil také k instalaci genderově neutrálních toalet, které budou moci využívat všichni bez ohledu na pohlaví nebo genderovou identitu.
Předsedkyně parlamentu Alison Johnstone uvedla, že cílem těchto kroků je zajistit „důvěru, soukromí a důstojnost“ pro všechny, kdo budovu navštěvují nebo v ní pracují. V dopise zaslaném poslancům i zaměstnancům dodala, že změny jsou provedeny s minimálními náklady a budou průběžně vyhodnocovány.
Ve veřejné části budovy budou po úpravách instalovány tři genderově neutrální záchody. Ty doplní klasické toalety rozdělené podle biologického pohlaví, bezbariérové WC a přebalovací místnosti.
Segregace, tvrdí sdružení trans lidí
Rozhodnutí vyvolalo jak pozitivní, tak kritické reakce. Skotští konzervativci krok uvítali a označili jej za „rychlou a správnou reakci“ na rozhodnutí Nejvyššího soudu. Jejich mluvčí pro rovnost Tess White vyzvala skotského premiéra Johna Swinneyho, aby okamžitě vyzval všechny veřejné instituce, aby zákon respektovaly: „Neměl by ustupovat genderovým extremistům,“ uvedla.
Naopak organizace hájící práva trans osob krok ostře kritizovaly. Organizace Scottish Trans and Equality Network jej označila za „uspěchaný, neproveditelný a diskriminační“. V otevřeném dopise se ptají, jakým způsobem chce parlament nová pravidla vymáhat, aniž by docházelo k zásahům do soukromí jednotlivců.
Vic Valentine, manažer této organizace, vyjádřil obavy z diskriminace transgender osob. „Nechápeme, jak někdo může toto rozhodnutí oslavovat, že zaručí soukromí a důstojnost pro všechny. Naopak. Přispěje to k segregaci trans lidí,“ prohlásil.
Parlamentní úřad uvedl, že v nadcházejících měsících bude jednat s Komisí pro rovnost a lidská práva o dalších krocích v souladu s novým výkladovým rámcem.