Nedávná studie v časopise Frontiers in Sustainable Food Systems ukazuje, že plody určitého druhu rajčat vysílají elektrické signály do zbytku rostliny, když jsou napadeny housenkami.
Rostliny mají množství chemických a hormonálních signálních cest, které se obvykle přenášejí prostřednictvím mízy. Míza proudí především směrem k plodu a dosud nebylo zkoumáno, zda existuje komunikace i v opačném směru, tedy od plodu k tělu rostliny.
„Často zapomínáme, že plody rostlin jsou živými částmi svých mateřských rostlin, mnohem složitějšími, než si v současnosti myslíme. Jelikož jsou plody součástí rostliny, tvořené stejnými tkáněmi jako listy a stonky, proč by nemohly s rostlinou komunikovat a informovat ji o tom, co zažívají, stejně jako to dělají běžné listy?“ uvedla autorka studie Dr. Gabriela Niemeyer Reissigová z Federální univerzity v Pelotasu v Brazílii. „Zjistili jsme, že plody mohou se zbytkem rostliny sdílet důležité informace, například o napadení housenkami, což je pro rostlinu vážný problém. Další část rostliny se tak může připravit na útok.“
Aby ověřili hypotézu, že plody komunikují pomocí elektrických signálů, umístili Niemeyer Reissigová a její spolupracovníci rostliny rajčat do Faradayovy klece s elektrodami na koncích větví spojujících plody s rostlinou. Poté měřili elektrické reakce před, během a po napadení plodů housenkami Helicoverpa armigera po dobu 24 hodin.
Výsledky ukázaly jasný rozdíl mezi signály před a po útoku. Kromě toho autoři měřili biochemické reakce, například obranné chemické látky, jako je peroxid vodíku, v dalších částech rostliny. To ukázalo, že tyto obranné mechanismy byly spuštěny i v částech rostliny, které byly daleko od poškození způsobeného housenkami.
Poznatky by mohly zjednodušit obranu proti škůdcům
Autoři zdůrazňují, že se stále jedná o rané výsledky. Jejich měření poskytují spíše „celkový obraz“ všech elektrických signálů než přesnější rozlišení jednotlivých signálů. Bude také zajímavé zjistit, zda tento jev platí i pro jiné druhy rostlin a také pro různé typy ohrožení.
„Pokud budou studie, jako je ta naše, pokračovat v pokroku a techniky měření elektrických signálů, bude možné odhalit napadení zemědělskými škůdci mnohem dříve. To umožní méně agresivní kontrolní opatření a cílenější boj se škůdci,“ dodala Niemeyer Reissig. „Pochopení toho, jak rostlina komunikuje se svými plody a plody mezi sebou, může přinést poznatky o tom, jak tuto komunikaci „manipulovat“ pro zvýšení kvality plodů, odolnosti vůči škůdcům a trvanlivosti po sklizni.“