Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů, přiznal Pentagon

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila, informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

  Podle Pentagonu byla raketa odpálená z dronu 29. srpna zaměřena proti sebevražednému atentátníkovi Islámského státu. Ten měl podle armády představovat bezprostřední hrozbu pro americké a další vojáky na letišti, když dokončovali poslední etapu svého stažení z Afghánistánu.

  I když se krátce po útoku v médiích objevily zprávy o civilních obětech, nejvyšší americký generál označil útok za „spravedlivý“. Šéf amerického ústředního velení, generál námořní pěchoty Kenneth McKenzie, byl podle svých slov v té době byl přesvědčen, že zásah odvrátí bezprostřední hrozbu pro jednotky na letišti.

  „Naše vyšetřování nyní dospělo k závěru, že útok byl tragickou chybou,“ řekl McKenzie novinářům.

  Americké zpravodajské služby sledovaly auto humanitárního pracovníka osm hodin v domnění, že je spojeno s militanty Islámského státu. Jeho pohyby byly podle generála v souladu s dalšími informacemi o plánech teroristické skupiny na útok na kábulské letiště. Sledovací dron v jednom okamžiku zaznamenal muže, jak do kufru auta naložili něco, co vypadalo jako výbušnina. Později však vyšlo najevo, že šlo o kanystry s vodou.

  Podle McKenzieho je nepravděpodobné, že by zabití lidé byli příslušníci Islámského státu nebo představovali hrozbu pro americké jednotky. Pentagon zvažuje poskytnutí reparací, konstatoval generál ve svém projevu.

  Voda na mlýn kritiků chaotického stažení amerických vojáku z Afghánistánu

  Potvrzení úmrtí civilistů jen umocnilo kritiku chaotického stažení USA a evakuace afghánských spojenců, což vedlo k dosud největší krizi Bidenovy administrativy.

  Ministr obrany Lloyd Austin ve svém prohlášení uvedl, že při útoku dronů zahynul Zemari Ahmadi. Pracoval pro neziskovou organizaci Nutrition and Education International.

  „Nyní víme, že mezi panem Ahmadim a ISIS nebylo žádné spojení, že jeho aktivity toho dne byly zcela neškodné a vůbec nesouvisely s bezprostřední hrozbou, které jsme předpokládali, že čelíme,“ informoval ministr. Nejmladší oběti byly podle BBC dva roky.

  „Omlouváme se a budeme se snažit poučit se z této hrozné chyby,“ doplnil Austin.

  K odpálení rakety došlo tři dny poté, co sebevražedný atentátník z Islámského státu zabil 13 amerických vojáků a desítky afghánských civilistů. Ti se tlačili před branami letiště v zoufalé snaze dostat se do letadel, které mířily z Afghánistánu poté, co se v hlavním městě ujal moci Tálibán.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama