0.5 C
Czech
Pátek 27. února 2026
Protext ČTKTradiční likér Jägermeister: čím vás možná překvapí?

Tradiční likér Jägermeister: čím vás možná překvapí?

Praha 6. března 2024 (PROTEXT) – Padesát pět milionů panáků. Tolik vypili Češi v loňském roce legendárního bylinného likéru Jägermeister. I když je jeho přesná receptura tajná, všeobecně se ví, že jeho objevitelem byl Curt Mast, který ho po mnoha letech experimentování přivedl na svět v roce 1934. Mnohé ale může překvapit, že celosvětově oblíbený bylinný likér dostal od svého tvůrce do vínku také pevné spojení s přírodou a šetrné výrobní postupy respektující přírodní zdroje.

Každý panák Jägermeister v sobě obsahuje 56 výtažků z vybraných bylin, ovoce, květů a kořínků rostlin. Právě jejich kombinace je základem jeho nezaměnitelné a vyhledávané chuti. Přírodní ingredience jsou přitom od počátku určující i pro celkový přístup výrobce likéru, který si od přírody bere jen to, co je sama schopná nahradit. Přitom v současnosti význam tohoto postoje roste.

V uplynulém roce bylo poprvé průměrně o více než 1,5 stupně Celsia tepleji než v době před průmyslovou revolucí. Dopady klimatických změn na životní prostředí jsou nepopiratelné a potřeba chránit planetu je ve 21. století zcela zásadní. Proto se Jägermeister již v minulosti zavázal do roku 2030 celosvětově snížit svou celkovou uhlíkovou stopu o 42 procent.

Šetrnější doprava i balení

Svých závazků dosahuje Jägermeister i zdánlivými maličkostmi, které si člověk při jeho pití na večerní zábavě a při jiných podobných příležitostech nemusí vůbec uvědomit. Jednou z nich jsou etikety láhví, které jsou od roku 2022 vyráběné z plně recyklovatelného papíru.

Také balení krabic pro bezpečnou dopravu láhví bylinného likéru doznalo změn, kdy klasický karton nahradila lehčí vlnitá lepenka, která více šetří přírodní zdroje. „Právě změny v dopravě a logistice jsou pro naše cíle důležité, například pro dovoz zboží z Velké Británie od společnosti William Grant and Sons využíváme místo kamionů vlakovou dopravu a jen tím v Česku a na Slovensku ročně uspoříme 164 tun emisí CO2,“ říká Jiří Štětina, generální ředitel firmy Mast-Jägermeister pro Česko a Slovensko.

Správná teplota hraje roli

Novinkám se nevyhnuly ani tradiční panáky a party zkumavky Jägermeister. Vyrábí se ze stoprocentně recyklovatelného skla, respektive plastu a na akcích jsou opakovatelně použitelné. Součástí servírovacího rituálu je i teplota, kdy pro dosažení výjimečného chuťového zážitku má být bylinný likér podáván ledově namražený.

Právě teplota hraje významnou roli i při redukci emisí uhlíku během skladování oblíbeného bylinného likéru. „V Česku a na Slovensku jsme v našich skladech snížili maximální teplotu vytápění na 14 stupňů Celsia. Jen díky tomuto opatření ušetříme 10 procent elektrické energie,“ doplňuje Jiří Štětina s tím, že do hodnot trvale udržitelného rozvoje se mají možnost zapojit i zaměstnanci Jägermeister například dobrovolným vysazováním stromů ve svém okolí či podporou místních komunit.

 

 

O společnosti Mast-Jägermeister SE

Dnes nejznámější prémiový bylinný likér byl před 80 lety uveden na trh Curtem Mastem. Recept s 56 bylinkami, květy a kořínky zůstal nezměněn dodnes. Jägermeister je tradičně vyráběn výhradně ve městě Wolfenbüttel na severu Německa. Lahvování probíhá v továrnách ve Wolfenbüttelu-Lindenu a Kamenz v Sasku. Odtud je bylinný likér v charakteristické lahvi exportován do více než 150 zemí po celém světě. V roce 2022 byla značka s jelenem nejprodávanějším bylinným likérem na světě s celkovými prodeji 9,4 milionu devítilitrových kartonů. Rodinná firma zaměstnává asi 1000 lidí po celém světě.

Od roku 2020 zahrnuje portfolio značky také značku Teremana, tequilu založenou hollywoodským hercem a podnikatelem Dwaynem Johnsonem, a GIN SUL, který je vyráběn v Hamburgu-Altoně.

Více informací o společnosti a jejich značkách najdete na https://www.mast-jaegermeister.de/en/homepage/.

 

O Mast-Jaegermeister CZ s.r.o. a Mast-Jaegermeister SK s.r.o.

Společnosti Mast-Jaegermeister CZ s.r.o. a Mast-Jaegermeister SK s.r.o. působí na českém, respektive slovenském trhu od roku 2019, kdy převzaly distribuční operace firmy Rémy Cointreau. Obě firmy s více než dvacetiletou historií na obou trzích jsou největšími distributory prémiových importovaných značek v ČR a SR s nejkomplexnějším produktovým portfoliem; kromě značek z portfolia mateřské společnosti Mast-Jaegermeister SE (bylinný likér Jägermeister, který je nejprodávanější dovozovou značkou na českém a slovenském trhu, bylinný likér Scharf a prémiový bylinný likér Manifest) budují v Čechách a na Slovensku i široké portfolio významných značek společnosti William Grant & Sons (irská whisky Tullamore Dew, která je nejprodávanější značkou ve whisky kategorii v ČR i SR, likér Tullamore Dew Honey, lídr medem ochucených lihovin, na obou trzích nejprodávanější skotská whisky Grant’s, skotské single malt whisky Glenfiddich, Balvenie, Monkey Shoulder, Ailsa Bay a Airstone, Hendrick´s gin, likér Drambuie, islandská vodka Reyka a spiced rum Sailor Jerry).

Více informací o společnostech a jejich značkách najdete na https://www.mast-jaegermeister.cz/ a https://www.mast-jaegermeister.sk/.

 

 

Reklama

Doporučujeme

EU podle Moskvy rozhodla omezit ruské zastoupení v Bruselu, Rusko prý odpoví

Evropská unie podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové rozhodla o omezení počtu pracovníků ruského diplomatického zastoupení v Bruselu. Zacharovová řekla, že Rusko takový krok považuje za diskriminační a nenechá ho bez odpovědi. Rozhodnutí podle názoru Moskvy potvrdilo, že evropské pokusy účastnit se jednání o ukončení ruské války proti Ukrajině jsou neopodstatněné, napsala ruská agentura TASS.

Írán a USA v Ženevě pokračují v nepřímých jednáních o jaderném programu

Írán a Spojené státy dnes v Ženevě zahájily další kolo nepřímých jednání o jaderném programu Teheránu. Podle agentury AP jsou dnešní rozhovory zprostředkované Ománem poslední diplomatickou šancí, jak předejít konfliktu mezi těmito dvěma zeměmi. USA již do blízkovýchodního regionu vyslaly řadu válečných letadel a lodí, aby vyvinuly tlak na Teherán k uzavření dohody. Dnešní rozhovory byly podle agentur odpoledne zatím bez jasného důvodu přerušeny. Podle mluvčího íránského ministerstva zahraničí Esmaíla Baghaího se však delegace dnes ještě znovu sejdou, zřejmě okolo 17:30 až 18:00.

Bitcoin zůstává rozkolísaný, trh řeší cla a ETF

Bitcoin zůstává na konci února rozkolísaný a drží se v pásmu zhruba 60 až 70 tisíc dolarů. V posledních dnech byla cena pod tlakem hlavně ve chvílích, kdy se na trzích šíří averze k riziku a investoři omezují expozici vůči rizikovějším aktivům.

Hladina moří stoupá, u Grónska se ale i přes tající ledovce děje opak

Teploty rostou, ledovce tají a hladina moří stoupá. Jedná se o progresivní jev poháněný emisemi skleníkových plynů. Výjimkou je Grónsko, kde sice také led taje, ostrov ale naopak z moře vystupuje. Zdánlivě tak dochází k efektu klesající hladiny, i když by tomu mělo být naopak. Zabývala se tím nová studie.

Polsko stojí před nebezpečím války, varoval Sikorski před poslanci

Všichni si uvědomujeme ohrožení, situace je vážná, řekl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski na úvod svého vystoupení před poslanci. Polsko, jehož vzdušný prostor loni na podzim narušily ruské drony, čelí sabotážím, žhářským útokům, záplavě dezinformací a až 2000 až 3000 kybernetickým útokům denně. Většinu se daří odrazit, ale míra tohoto jevu musí vyvolávat znepokojení, uvedl ministr podle serveru Onet.

Noční ruské útoky na Ukrajinu si vyžádaly desítky raněných

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu vyslalo 39 raket a 420 dronů a zraněny byly desítky lidí. Na síti X to dnes napsal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně 16 zraněných, včetně dvou dětí, si v noci vyžádal ruský útok na Charkov, oznámili záchranáři. Ve městě Kryvyj Rih byli zraněni dva lidé, 89letý muž a 82letá žena, uvedl šéf správy Dněpropetrovské oblasti Oleksandr Hanža. Výbuchy byly během noci slyšet také v Kyjevě či Záporoží, kde úřady hlásí sedm raněných. Polsko kvůli rozsáhlému ruskému útoku na Ukrajinu preventivně vyslalo do vzduchu stíhačky a letoun včasné výstrahy, oznámilo velitelství ozbrojených sil.

Ministr financí Kanady: Musíme se s americkými cly smířit

Smiřme se s tím, že cla jsou cenou, kterou musíme zaplatit, pokud chceme obchodovat s USA. S takovými slovy reagoval na projev amerického prezidenta Donalda Trumpa o stavu unie kanadský ministr financí François-Philippe Champagne. Učinil tak poté, co Nejvyšší soud zrušil Trumpova cla ze „Dne osvobození“.

V Thajsku odstartovalo cvičení Cobra Gold 2026

V Thajsku odstartovalo vojenské cvičení Cobra Gold 2026, které se dlouhodobě řadí k největším a nejdéle pořádaným multilateralním manévrům v jihovýchodní Asii. Letos jde o 45. ročník a zahájení proběhlo v úterý v provincii Rayong.

Phil Collins, Mariah Carey i Lauryn Hill míří do Rock’n’rollové síně slávy

Rock’n’rollová síň slávy odhalila seznam nominovaných pro rok 2026. Mezi jmény nechybí světové hvězdy popu, rapu ani metalu. O místo v hudební síni se letos uchází 17 interpretů. O vítězích se rozhodne už na jaře.

Nvidia dál vydělává na umělé inteligenci, investory ale nenadchla

Nvidia znovu ukázala, že patří mezi hlavní vítěze vlny kolem umělé inteligence. Firmy po celém světě kupují její čipy, protože na nich běží náročné AI výpočty. Výsledky byly velmi silné, jenže investoři čekali ještě víc, takže akcie po zveřejnění čísel reagovaly jen mírně.

Strach a nejistota. Další násilí v Mexiku je reálnou hrozbou

Zabití Nemesia Rubéna Oseguera Cervantese (známého jako El Mencho), mexického drogového barona a nejvyššího představitele kartelu Jalisco New Generation, vyvolalo v Mexiku strach, který nemizí ani po utichnutí násilí. Podle bezpečnostních expertů není jasné, co se bude dít dál. Nejde přitom jen o tento kartel. Stejné obavy vyvolává válka uvnitř kartelu Sinaloa.

Kim Čong-un chce rozšířit jaderný arzenál a nechal otevřené dveře pro jednání s USA

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém sjezdu v Pchjongjangu oznámil záměr dál rozšiřovat jaderné síly a prodlužovat jejich operační dosah. Spojeným státům vzkázal, že se s nimi KLDR může „dobře snášet“, pokud Washington přijme, že severokorejské jaderné zbraně jsou trvalou realitou. Vůči Jižní Koreji současně znovu přitvrdil a označil ji za nejnepřátelštější entitu.

Premiér Senegalu Sonko slíbil přitvrdit zákony proti LGBT lidem. Dostanou tvrdší tresty

Senegalský premiér Ousmane Sonko představil parlamentu návrh zákona, který výrazně zpřísňuje tresty za stejnopohlavní vztahy. Podle návrhu by za ně hrozilo pět až deset let vězení, tedy až dvojnásobek současné sazby.

Dostál věděl o gólu v šesti a čekal, jestli ho uznají

Brankář Lukáš Dostál se po olympijském čtvrtfinále s Kanadou vrátil k momentům, které zápas rozhodly. Češi padli v prodloužení, přesto se dlouho drželi na dosah senzace. Největší rozruch vyvolal gól Ondřeje Paláta, kterému předcházela chyba v počtu hráčů na ledě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama