ZprávyTisíce lidí v Mexiku demonstrovaly kvůli vraždám novinářů, letos byli zabiti tři

Tisíce lidí v Mexiku demonstrovaly kvůli vraždám novinářů, letos byli zabiti tři

Tisíce lidí po celém Mexiku v úterý demonstrovaly proti násilí vůči novinářům, jejich špatné ochraně ze strany státu a nedostatečnému vyšetřování zločinů vůči nim. Manifestace se konaly ve čtyřech desítkách měst a šlo o dosud největší demonstrace svého druhu v této zemi. Mexiko patří dlouhodobě k zemím, kde je ročně zavražděno nejvíce novináři kvůli jejich práci. Letos se tam obětí těchto zločinů stali už tři žurnalisté.

Několik stovek lidí protestovalo v úterý v metropoli Mexiku před ministerstvem vnitra, na jehož bránu lidé vyvěsili fotky zavražděných novinářů. Večer pak fotky promítali na budovu ministerstva a zapálili za mrtvé žurnalisty svíčky. Někteří přinesli transparenty s nápisy Pravdu nelze zabít či Žádáme spravedlnost. Na 90 procent vražd novinářů v Mexiku totiž zůstává každoročně neobjasněno.

Velká demonstrace se v úterý konala také v Tijuaně, kde byli letos zavražděni dva novináři. První obětí se stal 17. ledna fotograf Margarito Martínez, jehož zastřelili před jeho domem. V neděli 23. ledna zabili neznámí útočníci v tomto městě na hranici s USA televizní reportérku Lourdes Maldonadovou, která byla přitom zařazena do vládního programu ochrany novinářů kvůli soudnímu sporu s bývalým guvernérem. Maldonadová také v roce 2019, několik měsíců po nástupu nového prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora do funkce, na tiskové konferenci hlavy státu požádala vládu o pomoc s tím, že jí hrozí smrt kvůli její práci.

Vláda se sice snaží novináře chránit, její kroky jsou ale podle mnohých nedostatečné. Někteří například mohou v případě ohrožení stiskem jednoho tlačítka přivolat pomoc. „Víte, k čemu je to zatracené tlačítko? Je to číslo na místní policii, která je stejně zkorumpovaná,“ citovala agentura AP novinářku Lauru Sánchezovou z mexické metropole. Druhá největší latinskoamerická země je proslulá i obecně vysokou kriminalitou a korupcí také mezi policisty, kteří mnohde spolupracují s místními gangy.

Mexiko patří k nejnebezpečnějším zemím pro novinářské povolání. Podle organizace Reportéři bez hranic (RSF) tam bylo loni zavražděno kvůli své práci nejméně sedm novinářů, Mezinárodní federace novinářů (IFJ) za loňský rok eviduje v Mexiku osm zavražděných žurnalistů.

Od roku 1992, kdy se tyto statistiky vedou, bylo v Mexiku zavražděno nejméně 138 novinářů. Mezinárodní nevládní organizace Article 19, jejíž název odkazuje na článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv, podle něhož má mít každý právo na svobodu názoru a projevu, bylo v Mexiku jen od roku 2000 zavražděno 145 novinářů. Rozdíl ve statistikách vysvětlil deník El País tím, že někdy nelze přesně zjistit, zda motiv vraždy novináře souvisel se jeho prací.

Doporučujeme

Otočka Trumpovy influencerky o 180 stupňů. Laura Loomer přiznala, že byla „oklamaná“ ruskou propagandou

Jedna z nejvýraznějších představitelek americké krajní pravice Laura Loomer překvapila zásadní změnou postoje k válce na Ukrajině. Dlouholetá podporovatelka prezidenta Donalda Trumpa po návštěvě Kyjeva veřejně přiznala, že v minulosti uvěřila ruské propagandě a šířila nepravdivé informace o Ukrajině.

Firemních bankrotů v Česku přibylo. Je jich nejvíce od roku 2017

České soudy během prvního pololetí letošního roku vyhlásily 418 bankrotů obchodních společností. Jejich počet meziročně vzrostl o devět procent a dostal se nejvýše od roku 2017. Ještě rychleji přibývaly insolvenční návrhy.

Rusko zaútočilo na Charkov, Kyjev i Kryvyj Rih. Zemřela jedna žena

Při ruském útoku na východoukrajinský Charkov zahynula 40letá žena a nejméně deset dalších lidí utrpělo zranění. Mezi zraněnými jsou také desetiletý chlapec a sedmnáctiletá dívka. Informoval o tom náčelník správy Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo dobytí další vesnice na východě Ukrajiny.

Oteplování a pesticidy společně mění fungování sladkovodních ekosystémů

Sladkovodní ekosystémy čelí současně rostoucím teplotám i chemickému znečištění. Nový experiment ukazuje, že právě kombinace těchto dvou vlivů může výrazně proměnit potravní vztahy mezi vodními organismy, zpomalit rozklad organické hmoty a narušit koloběh živin. Zároveň se ukázalo, že dopady nejsou stejné po celý rok, ale výrazně se liší mezi zimou a létem.

Nejsilnější letošní tajfun zasáhl Čínu, zrušeny byly stovky letů

Tajfun Noul přinesl na jih Číny vydatné deště a silný vítr, zasáhl také Hongkong. V provincii Kuang-tung úřady evakuovaly více než 801 000 lidí a zrušeny byly stovky letů. Noul mezitím zeslábl na tropickou bouři, informovala dnes agentura AP. Podle čínské státní agentury Nová Čína jde o nejsilnější tajfun, který letos zasáhl čínskou pevninu.

Po útoku na pochod hrdosti v Berlíně policie pátrá po 21letém podezřelém

Německá policie pátrá po 21letém muži, kterého podezřívá ze sobotního útoku na akci na podporu práv komunity LGBT+ v Berlíně. Podle mluvčího hasičů při útoku zahynula jedna žena, 16 dalších lidí utrpělo zranění, z toho tři jsou v ohrožení života. Podezřelý Abdul B. má podle policie vazby na islamistickou scénu, motiv činu je ale nejasný. Policisté incident vyšetřují jako úmyslný útok. Nevylučují, že měl Abdul B. komplice.

Při ruských útocích na Ukrajinu zemřelo nejméně patnáct lidí. Rusové útočili i na výstavu dronů

Nejméně 15 lidí zahynulo při pátečních ruských útocích na Ukrajinu. Nejtragičtější bilanci měl úder balistickými raketami na výstavu dronových technologií nedaleko Kyjeva, při němž zemřelo deset lidí a přibližně stovka dalších utrpěla zranění. O útocích informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Šéf OSN navštívil poprvé po 17 letech Sýrii

Generální tajemník OSN António Guterres přijel do Damašku na první návštěvu úřadujícího šéfa světové organizace od roku 2009. Se syrským vedením jedná hlavně o obnově země, návratu vysídlených lidí a posílení mezinárodní podpory. Návštěva zároveň potvrzuje postupný návrat Sýrie na diplomatickou scénu.

Francie nařídila evakuaci dalších sedmi obcí u Bordeaux kvůli požárům

Francouzské úřady v noci na dnešek nařídily preventivní evakuaci sedmi obcí v okolí Bordeaux kvůli rozsáhlým lesním požárům, které se k oblasti blíží. V těchto obcích žije přes 170.000 lidí, ale dvou z nich se evakuace týká jen částečně. Již k pátečnímu večeru se přitom podle úřadů v jihozápadní Francii muselo evakuovat 141.000 lidí. Dalších 60.000 lidí muselo kvůli požárům opustit domovy ve středním Španělsku.

Jemenští Húsíové tvrdí, že zaútočili na Saúdskou Arábii

Jemenští povstalečtí Húsíové dnes oznámili, že raketami zaútočili na Saúdskou Arábii. Několik hodin předtím slíbili odplatu za vzdušné údery na přístavní město Hudajdá, které Rijád provedl v pátek a při nichž byli podle Húsíů zraněni dva lidé. Podle agentury AFP tak dále eskaluje situace na nově otevřené frontě regionálního konfliktu, který začal v únoru americko-izraelskými údery na Írán.

V posunutém termínu se uskutečnila večeře korespondentů, přišel i Trump

V posunutém termínu se v pátek za zesílených bezpečnostních opatření uskutečnila slavnostní večeře Asociace korespondentů Bílého domu. Přišel i americký prezident Donald Trump. Akci před třemi měsíci narušil ozbrojený muž, takže Trump tehdy nestihl pronést projev. Informuje o tom agentura AP.

Loď Starship při zkušebním letu vynesla vylepšené satelity Starlink

Z texaského kosmodromu Starbase v noci na dnešek odstartoval raketový nosič Super Heavy s vesmírnou lodí Starship společnosti SpaceX. Loď vypustila 20 vylepšených satelitů Starlink a vrátila se na Zemi prakticky bez úhony, uvedla agentura Bloomberg.

John Cusack vyměnil film za komiks

John Cusack se v posledních letech před kamerou objevuje méně často. Herectví sice úplně neopustil, větší tvůrčí svobodu však našel při psaní své první grafické knihy.

Trump pohrozil EU dalšími cly kvůli pokutám pro Google

Obchodní napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií dál roste. Donald Trump oznámil vyšetřování evropských praktik namířených proti americkým technologickým firmám a pohrozil Bruselu dalšími cly.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama