Více
  9.9 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Tipy, jak začít s meditací

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mnoho lidí by rádo praktikovalo meditaci, ale neví, jak na to. Patříte mezi ně? Zde je pár základních tipů pro snazší začátek.

  Pokud pro snazší soustředění během meditace opakujete slovo nebo počítáte, může se stát, že ztratíte přehled. Nemějte z toho obavy a pokud k tomu dojde, nic si z toho nedělejte. Jen se vraťte k počítání či vašemu slovu. Dá se očekávat, že se občas ztratíte a stává se to každému. Důležité je, že se tím nezabýváte, ale místo toho se dále soustředíte.

  Vyberte si denní dobu, kdy si můžete na meditaci snadno vzpomenout. Například hned poté, co se ráno obléknete, nebo hned po snídani. Pokud máte problém najít čas či místo k meditaci, zvažte meditaci v autě (zaparkovaném). Můžete meditovat, než ráno nastartujete auto, případně když přijedete na parkoviště do práce.

  Při meditaci v autě máte zaručený čas pro sebe a svobodu od většiny vyrušení.

  Pozice při meditaci

  Zaměřte se na své držení těla. Po celou dobu meditace se snažte sedět vzpřímeně. Zpočátku to může být obtížné, protože budujete svalovou sílu. Jak správně sedět během meditace se dočtete v tomto článku.

  Použijte časovač. Časovač (nejlépe s jemným alarmem) vám může pomoci zabránit tomu, abyste přemýšleli, jak dlouho už meditujete. Stačí ho nastavit a zapomenout na to.

  Nedělejte si starosti s meditačními pozicemi, s polohou rukou nebo čímkoli jiným, co jste o meditaci četli nebo viděli. Poté, co si osvojíte návyk každodenní meditace, můžete prozkoumat více pozic.

  Mějte na paměti, že nejdůležitější je každý den sedět a soustředit se. Budujete si meditační návyk. Nemějte obavy, že to „neděláte správně“ nebo zda to „funguje“. Jen sedět a soustředit se, to je důležité. Zbytek přijde časem a praxí.

  Jste připraveni na další meditaci?

  Pokud se cítíte připravení, přidejte do svého dne druhý trénink. Ranní sezení a jedno na konci dne může být velmi zajímavé. Všimněte si, jak se vaše mysl chová odlišně v různých denních dobách. Možná je po ránu snazší sedět v klidu, nebo jste naopak nabití a přemýšlíte o nadcházejícím dni. Experimentováním v různých denních dobách posílíte svůj meditační návyk.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS