Thajský ústavní soud ve středu nařídil rozpuštění protistátní opoziční strany „Move Forward“. Rozhodl, že její kampaň za změnu zákona, který chrání monarchii před kritikou, ohrožuje demokratický systém. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Rozpuštění strany, která ve volbách v roce 2023 získala nejvíce křesel, znamenalo poslední neúspěch pro hlavní thajské politické strany. Ty se již dvě desetiletí potýkají s bojem o moc proti vlivným konzervativcům, bohatým rodům a royalistické armádě.
Thai court dissolves reformist party that won election https://t.co/GDg61seGhG
— BBC News (World) (@BBCWorld) August 7, 2024
Soud podle BBC uvedl, že změny notoricky známého tvrdého zákona o lese majeste se rovnají výzvě ke zničení konstituční monarchie. Středeční verdikt opět ostře připomíná, jak daleko jsou nevolené instituce ochotny zajít, aby zachovaly moc a postavení monarchie.
Rozsudek však neznamená konec reformního hnutí v thajské politice.
Ačkoli rozpuštění může rozzlobit miliony mladých a voličů z měst, kteří stranu a její progresivní program podpořili, dopad rozhodnutí bude podle agentury Reuters minimální. Pouze 11 vedoucích představitelů strany v důsledku toho obdrží desetiletý zákaz politické činnosti.
Založí si novou stranu, není to poprvé
Několik hodin po rozsudku vedoucí představitelé strany oznámili, že přeživších 143 zákonodárců v pátek založí novou stranu. To samé udělali i v roce 2020, kdy byla její předchůdkyně „Future Forward“ rozpuštěna kvůli porušení pravidel financování kampaně.
Místopředseda Sirikanya Tansakul uvedl, že nový subjekt, který bude největší stranou v parlamentu, převezme stejnou základní ideologii a nezanedbá své sliby voličům. „Neopustíme náš sen a naše poslání a povinnost, která nám byla uložena,“ řekl.
„Dokud budou lidé stát při nás a podporovat nás ve změně této země, budeme pokračovat vpřed.“
Spojené státy, významný thajský spojenec, vyjádřily hluboké znepokojení nad rozhodnutím ústavního soudu. Podle jejich názoru zbavilo miliony voličů volebního práva. Vyzvaly k zajištění inkluzivní politické účasti.
Za urážku monarchie až 15 let vězení
Verdikt přišel šest měsíců poté, co tentýž soud nařídil hnutí Move Forward, aby upustilo od svého plánu na reformu zákona o královských urážkách. Rozhodl, že je protiústavní a podkopává systém vlády s králem jako hlavou státu.
Ve středečním jednomyslném rozhodnutí, které citovalo lednový rozsudek, soudci uvedli, že hnutí Move Forward využilo monarchii k získání volební výhody, čímž se palác dostal do konfliktu s lidem.
„Jednání obviněných je proto jednáním, které může znepřátelit demokratický systém s králem jako hlavou státu,“ uvedli.
Král Maha Vadžiralongkorn je na trůně již sedm let. Monarcha je v thajské ústavě zakotven v pozici „uctívaného“ a palác je royalisty považován za nedotknutelný. Domnělé urážky monarchie se trestají až 15 lety vězení.
Tento verdikt „může vyvolat otázku, zda je Thajsko konstituční monarchií, nebo absolutní monarchií“, řekl Thitinan Pongsudhirak, profesor politologie na Chulalongkornově univerzitě.