EkonomikaTéměř třetina Britů nemá kvůli pandemii covidu-19 peníze

Téměř třetina Britů nemá kvůli pandemii covidu-19 peníze

Podle průzkumu britského Úřadu pro finanční etiku (FCA) bojuje kvůli pandemii s financemi 27% dospělých Angličanů, píše CNN.

Studie ukázala, že téměř třetina dospělých Britů se kvůli pandemii stala „finančně zranitelnou“. To znamená, že nemají jak splácet dluhy, úvěry či nemají peníze na to, aby pokryli případné dlouhodobější zdravotní problémy či ztrátu zaměstnání. Takových lidí je v Británii 27,7 milionů, toto číslo se mezi březnem a říjnem 2020 zvýšilo o 15 %. Přímo ve finanční nouzi je pak 14,2 milionů, toto číslo stouplo o 3,5 milionu. Propad financí podle studie FCA utrpělo 40 procent Britů, přičemž nejvíce spadli na dno mladí dělníci, živnostníci a černoši.

Od začátku pandemie se výrazně zvedl počet lidí, kteří jsou v tíživé finanční situaci,“ řekla Nisha Arora, ředitelka odboru zákaznické politiky ve FCA. Podle ní se finanční tíseň způsobená pandemií nejvíce dotkla lidí mezi 18-34 lety, živnostníků, pracovníků s nízkým příjmem a etnických menšin. „Je pravděpodobné, že od doby, kdy jsme studii zpracovali, se jejich situace ještě zhoršila,“ dodala.

Ačkoliv vláda premiéra Borise Johnsona zavedla různé kompenzační programy na pomoc pracovníkům a podnikatelům, země zůstává ve striktním lockdownu. Dá se tedy očekávat, že finanční tíseň bude ještě nějaký čas pokračovat.

30% dospělých v říjnu 2020 uvedlo, že očekávají, že budou během následujícího půl roku vydělávat méně a čtvrtina uvedla, že se svým příjmem horko těžko vyjde. Jeden ze šesti lidí si odložil splátky hypotéky, aby jim zbyly alespoň nějaké peníze.

Jeden mladý muž v průzkumu uvedl: „Když zaplatím všechny nutné poplatky, zbyde mi na celý měsíc 75 liber (2200 korun). To je absolutně šílené v porovnání s tím, na co jsem byl dřív zvyklý.“

Třetina už téměř nemá na jídlo

Koronavirová pandemie dolehla na peněženky Britů tak tvrdě, že třetina dospělých začala šetřit i na základních potravinách. 11% oslovených začíná využívat potravinové banky.

Úřad, který je největším bankovním regulátorem ve Spojeném království, uvedl, že studie vykázala i některé pozitivní výsledky. 15 % účastníků průzkumu uvedlo, že je na tom nyní finančně lépe než před pandemií, a u necelé poloviny se finanční situace vůbec nezměnila.

Doporučujeme

Hegseth varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA

Americký ministr obrany Pete Hegseth dnes varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA nebo americkou námořní základnu v zátoce Guantánamo, píše Reuters. Podle šéfa Pentagonu by nákup takových zbraní znamenal pro Havanu konfrontaci se Spojenými státy, ze které by nevyšla úspěšně.

Izraelské údery zabily na jihu Libanonu 12 lidí

Při dnešních izraelských úderech v oblasti jiholibanonského města Súr zahynulo 12 lidí, píše agentura AFP s odvoláním na zdravotnický zdroj. Izraelská armáda dnes oznámila, že na jihu Libanonu zadržela dva lidi, které odvezla do Izraele k výslechu. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyšle příští týden do Libanonu tým, který prošetří možná porušování mezinárodního humanitárního práva. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf úřadu Volker Türk.

Hadi Alodid, útočník z Belfastu, stojí před soudem. Jeho oběť přišla o oko

Třicetiletý Hadi Alodid obviněný z pokusu o vraždu stanul ve středu před soudem v Belfastu. Podle obžaloby měl při útoku nožem vážně zranit jiného muže, který následkem napadení přišel o levé oko.

OpenAI míří na burzu a čeká ji tlak Wall Street

OpenAI udělala další krok ke vstupu na americkou burzu. Firma stojící za ChatGPT podala důvěrný registrační dokument a může se zařadit mezi nejhodnotnější burzovní debuty v historii. Pro velké společnosti kolem umělé inteligence tím ale začíná nová etapa, ve které už nebude stačit jen silný příběh o budoucnosti.

Evropu chrání před hlubší energetickou krizí slunce. Šetří miliardy

Válka na Blízkém východě dál otřásá energetickými trhy a drží ceny ropy i zemního plynu vysoko. Evropa však díky rychlému rozvoji solární energetiky zvládá dopady krize výrazně lépe, než by tomu bylo ještě před několika lety.

Premiér Netanjahu bude kandidovat v letošních volbách, uvedla jeho strana Likud

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude opět kandidovat v letošních parlamentních volbách. Podle agentur to dnes oznámila jeho strana Likud. Datum voleb nebylo dosud stanoveno, musejí se ale konat nejpozději v říjnu. Server The Times of Israel upozornil, že oznámení přichází poté, co americký prezident Donald Trump v úterý vyjádřil pochybnosti, zda bude Netanjahu usilovat o znovuzvolení.

Příliš mnoho dusíku může oslabit lesní ekosystémy

Lesní půda patří k největším zdrojům přirozených toků uhlíku mezi pevninou a atmosférou. Pod povrchem nepřetržitě pracují kořeny i mikroorganismy, které rozkládají organickou hmotu a přitom uvolňují oxid uhličitý. Tento proces, označovaný jako půdní respirace, se však v mnoha částech světa začíná měnit.

Vstup SpaceX na burzu může dál tlačit na kryptoměny

Plánovaný vstup SpaceX na burzu může mít dopad i na kryptoměnový trh. Analytici upozorňují, že obří nabídka akcií by mohla odčerpat část peněz z rizikovějších aktiv, včetně bitcoinu a dalších kryptoměn. Trh už teď sleduje, zda se investoři nezačnou přesouvat právě k akciím Muskovy vesmírné firmy.

V Belfastu po brutálním útoku nožem vypuklo protiimigrační násilí

Severní Irsko v úterý večer zachvátily násilné protesty proti migrantům. Maskovaní demonstranti v Belfastu zapalovali domy a vozidla v reakci na brutální útok nožem. Policie v souvislosti s napadením obvinila třicetiletého Súdánce z pokusu o vraždu.

KOMENTÁŘ: Je to oficiální, OpenAI míří na burzu. Konkurent má ale zatím větší hodnotu

OpenAI oficiálně požádala o vstup na burzu. Jedna z nejsledovanějších společností světa tak zřejmě už brzy nabídne veřejnosti své akcie. Snadné to ale mít nebude. Jednak musí obhájit svou tržní kapitalizaci a jednak se bude potýkat s konkurentem, který stihne debut na burze dřív.

Ruské síly útočily na Charkov, po ukrajinském útoku hoří rafinérie v Samaře

Ruské síly v noci na dnešek podnikly 26 útoků na ukrajinské město Charkov, které si podle místních úřadů vyžádaly pět zraněných. Také Ukrajina pokračovala v úderech na ruské cíle, po jednom z nich vypukl požár v Kujbyševské ropné rafinérii ve městě Samara, informoval server Ukrainska Pravda s odvoláním na informace a nahrávky očitých svědků zveřejněné na ruské síti Telegram.

Pákistánské údery v Afghánistánu mají nejméně 13 mrtvých, uvedl Tálibán

Pákistánské vzdušné údery ve třech afghánských provinciích si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a 14 zraněných. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí vládního hnutí Tálibán Zabíhulláh Mudžáhid.

Hrozí další růst cen. Zásoby ropy klesají na minima za desítky let

Zásoby ropy v nejvyspělejších ekonomikách se blíží k nejnižším úrovním od začátku vedení záznamů v roce 2003, napsal server The Korea Times s odkazem na americký Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby nahrazují výpadek dodávek ropy z Blízkého východu.

USA uvedly, že dokončily odvetné údery na Írán, ten ohlásil protiútoky

Spojené státy dokončily odvetné údery na Írán za sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Dnes nad ránem SELČ to na síti X oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská média mezitím s odvoláním na vojenské velení a revoluční gardy podle agentury Reuters uvedla, že íránské síly v reakci na nové americké údery podnikly útoky na základny USA v regionu Perského zálivu, mimo jiné na velitelství americké páté flotily v Bahrajnu. Podle informací serveru Axios vypustil Írán nejméně čtyři balistické střely a několik dronů na základny USA v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku.

Ariana Grande je po třech letech single

Ariana Grande je po třech letech opět nezadaná. Se svým partnerem Ethanem Slaterem se rozešla už před několika měsíci. Oba se podle lidí z jejich okolí rozešli v dobrém a nadále spolu vycházejí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama