Peking představil plány na zlepšení dostupnosti pobřežní provincie Fu-ťien pro tchajwanské podniky. Tchaj-pej to odmítl jako marnou snahu Číny získat si „tchajwanské srdce a mysl“. Peking nabízí ostrovnímu státu volbu mezi mírem a prosperitou či válkou a úpadkem. První scénář počítá s „ekonomickým pohlcením“ ostrovního státu. Informují o tom Reuters a Al-Džazíra.
Čína představila plány na přeměnu pobřežní provincie Fu-ťien na zónu integrovaného rozvoje. Počítá se zpřístupněním provincie tchajwanským podnikům, upozornila agentura Reuters.
Místopředseda čínské Národní komise pro rozvoj a reformy Cong Liang řekl, že Peking prohloubí společný rozvoj mezi čínským městem Sia-men a tchajwanským okresem Ťin-men, tvořeným stejnojmenným souostrovím u čínského pobřeží.
Taiwan rejects China’s integrated development plan as politicised cash grab https://t.co/UBa29jQIU4 pic.twitter.com/QXck9aa0x4
— CNA (@ChannelNewsAsia) September 14, 2023
Tento plán podle televize Al-Džazíra počítá s uspíšením vybudování plynového, elektrického a dopravního spojení mezi oběma zeměmi. Peking rovněž podporuje energetickou spolupráci mezi čínským městem Ning-te a Tchaj-wanem.
Představitelé Ťin-menu chtějí navíc postavit „mírový most“, který by je spojil s městem Sia-men. Obyvatelé souostroví Čínu za hrozbu nepovažují a vyslovují se pro prohloubení vzájemných ekonomických vztahů.
Čína se snaží Tchaj-wan „pohltit“
Ťin-men, který ještě před rokem 1949 patřil k provincii Fu-ťien, chtějí proměnit v demilitarizovanou zónu, souostroví je přitom považováno za frontovou linii jakéhokoli potenciálního konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem.
Tchaj-pej však má opačný postoj než Ťin-men. Jedná se podle něj o další marný pokus Číny získat si tchajwanský lid. Ekonomické výhody a rovnost považuje za pouhou zástěrku pro začlenění tchajwanského lidu a podniků do čínských systémů.
„Zřejmě je to pokus přilákat do pevninské Číny tchajwanské fondy a talenty pro podporu vlastní ekonomiky,“ uvedla tchajwanská Rada pro záležitosti pevninské Číny. Komunistický stát čelí po pandemii ekonomickým a systémovým problémům.
Čína si nárokuje Tchaj-wan jako odtrženou provincii. Dává ostrovnímu státu na výběr mezi mírem a prosperitou či válkou a úpadkem. První scénář ovšem znamená ekonomické pohlcení země. A přesně o to se nyní podle Tchaj-peje Čína snaží.
Ve čtvrtek narušily tchajwanský vzdušný prostor čínské stíhačky. Minulý týden proplula ve vzdálenosti 111 kilometrů od ostrovní země čínská letadlová loď Šan-tung. Čína v poslední době vojenskou aktivitu kolem ostrova stupňuje.