Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Švýcarští vědci vytvořili dřevěnou podlahu, která dokáže proměnit kroky v elektřinu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vědci ze Švýcarska vyvinuli novou technologii, díky které můžete při chůzi vyrobit elektřinu. Prototyp „nanogenerátoru“ tvoří dřevěná podlaha, která při nášlapu vyrábí obnovitelnou energii. O studii, která se objevila v odborném časopise Matter, informuje The Guardian.

  Energetická účinnost budov by se mohla výrazně zlepšit tím, že se stavebním materiálům umožní přeměnit mechanickou energii jejich obyvatel přímo na užitečnou elektřinu, píší autoři studie v úvodu práce.

  Vědci proto vyvinuli high-tech technologii, která umožňuje vyrábět elektřinu neobvyklým způsobem. Zařízení využívá dřevo v kombinaci se silikonovým povlakem a zabudovanými nanokrystaly.

  Fenomén, který k tomu využívají, se nazývá triboelektřina. Ta vzniká třením látek o sebe. Jako když k vám v dětství někdo přiběhl a začal vám třít balónkem vlasy. Elektrony totiž třením mohou přecházet z jednoho objektu na druhý. V případě této technologie k tomu dochází v důsledku kontaktu a oddělení, když dojde k došlápnutí.

  Dřevo jako takové je strašný triboelektrický materiál, ale dřevo je vynikající stavební materiál,“ uvedl pro The Guardian Guido Panzarasa ze švýcarských institucí ETH Zürich a Swiss Federal Laboratories for Materials Science and Technology Dübendorf. Dřevo sice nemá silnou tendenci ztrácet ani přitahovat elektrony, ale má jiné výhody. Jedná se o přírodní a obnovitelný zdroj, který také ukládá oxid uhličitý.

  Silikon a nanokrystaly přinesou kýžené vlastnosti

  Z toho důvodu, že samo o sobě požadované vlastnosti nemá dostatečně dobré, pokryli vědci jeden kus silikonem (získává elektrony) a druhý kus nanokrystaly (ztrácí elektrony).

  I přesto ale záleží na typu dřeva. Ukázalo se, že radiálně řezaný smrk, který se běžně používá pro stavbu v Evropě, generuje 80krát více elektřiny než přírodní dřevo. Smrk je navíc levný a dostupný a má příznivé mechanické vlastnosti, dodává Panzarasa.

  K výrobě elektřiny není potřeba ale celá podlaha. Pro pohon domácích LED lamp a různých malých elektronických zařízení stačil vědcům menší kus než je běžný papír formátu A4. Při nášlapu člověka dokázal takový prototyp rozsvítit žárovku.

  Představte si, že s těmito druhy zařízení vytvoříte podlahu, množství energie, které by mohli produkovat lidé, kteří jen chodí,“ řekl Panzarasa. Uvádí, že tím chtěli ukázat, jak je možné upravit dřevo relativně ekologickým postupem, aby bylo triboelektrické.

  Profesor Nick Jenkins, který se studie nezúčastnil, podotknul pro The Guardian, že v případě, že by byl ale potřeba nepřetržitý přísun energie, například pro osvětlení, pak by to k zajištění vstupního výkonu vyžadovalo nepřetržitý pohyb.

  Panzarasa dodal, že se však jedná pouze o data dokazující koncept a technologie potřebuje více práce, než bude možné ji rozšířit pro průmyslové využití.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Rostlina tabáku

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama