Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Létání se kvůli změně klimatu prodraží. Peníze půjdou z kapes nás všech, míní šéf Delty

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Cílem je do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Na tom se během klimatického summitu COP26 v Glasgow dohodlo 23 zemí. Efektivnější využívání energií, udržitelná letecká paliva, elektrická letadla. To však znamená nemalé náklady, které budou hradit všichni, řekl v rozhovoru pro BBC Ed Bastian.

  „Jsme v odvětví, které je klasifikováno jako obtížně dekarbonizovatelné, protože zatím nemáme potřebná biopaliva ani udržitelná letecká paliva (SAF),“ prohlásil šéf americké letecké společnosti Delta, Ed Bastian. „Postupem času nás to bude všechny stát víc. Je to nicméně správný přístup, který musíme zvolit,“ uvedl pro BBC.

  Mnohé letecké a palivové společnosti do SAF již investují. Usilují také o přeměnu potravinového odpadu na letecké palivo, snaží se čistit vzduch od oxidu uhličitého. To však v takovém množství stojí více než tradiční trysková paliva.

  Letectví momentálně představuje pouhá 2,5 % celosvětových emisí uhlíku. Podle vlády USA se má ovšem celosvětová poptávka po leteckém palivu do roku 2050 více než zdvojnásobit.

  Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) má oproti době před pandemií počet osobních letů do roku 2050 vyskočit z 4,5 miliardy na 10 miliard. Generální ředitel IATA Willie Walsh řekl BBC, že ačkoli je výroba speciálních leteckých paliv velkou výzvou, lze toho díky správné spolupráci vlády a průmyslu docílit.

  „V posledních desetiletích jsme byli svědky podobné expanze ve vývoji solární a větrné energie,“ připomněl Walsh a naznačil, že snížení emisí v letectví je jen další podobnou etapou.

  Zajisté nic není nemožné. Profesor energetiky a dopravy na University College London Andreas Schafer se však pozastavuje nad tím, že se to dotkne financí všech, kteří budou chtít leteckou dopravu využívat. Budou k tomu dle jeho slov zapotřebí ne miliardy, ale dokonce biliony dolarů.

  Ekologická organizace Greenpeace ustanovení summitu COP26 napadá. Prý jde o podvod

  Podle předběžných výsledků průzkumu profesorova týmu by se ceny letenek musely zvýšit o 10 až 20 procent, aby pokryly potřebné náklady. Ozývá se i organizace Greenpeace, která ve své kampani nazývá ekologickou dohodu ,bezostyšným greenwashingem‘, což jsou dezinformace šířené organizací za účelem prezentovat environmentálně zodpovědný veřejný obraz sama sebe.

  „Tato dohoda je plná podvodů v podobě kompenzací a přehnaného optimismu ohledně takzvaných ‚udržitelných leteckých paliv‘ a budoucích návrhů letadel,“ říká Klara Maria Schenk z Greenpeace. „Ale chybí jedna věc, která je potřeba k dosažení cíle omezit nárůst teploty na 1,5 °C. Tou je hmatatelné upřednostnění zeleného cestování a omezení letů,“ uvádí.

  To se částečně dařilo během pandemie. Mnoho podniků a jednotlivců výrazně zmenšilo svou uhlíkovou stopu. Ed Bastian je však přesvědčen, že počet letů se vrátí na úroveň před pandemií.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Severokorejský vůdce varuje před "hodně velkým úsilím"

  V příštím roce bude potřeba „hodně velké úsilí“, varuje severokorejský vůdce. Jinak ekonomika selže

  Aby mohla Severní Korea pokračovat v rozvoji na poli obrany, zemědělství a stavebnictví, musí se příští rok připravit na "hodně velké úsilí". Ve středu to uvedl severokorejský vůdce Kim Čong-un na schůzce hlavní komise vládnoucí dělnické strany. Dále prohlásil, že i když jeho země stále čelí ekonomickým problémům, podařilo se vládě dodržet pětiletý ekonomický plán.
  Austrálie zahájí vyšetřování technologických gigantů Meta a Google

  Austrálie oznámila vyšetřování technologických gigantů. Zaměří se na Meta a Google

  Podle australského premiéra Scotta Morrisona zahájí parlament rozsáhlé vyšetřování největších světových technologických společností. Výsledkem by mohly být nové zákony regulující jejich fungování. Příslušná komise se nejspíše zaměří především na firmu Alphabet vlastnící Google a na Meta, pod kterou spadá Facebook, WhatsApp nebo Instagram.
  Meta, Facebook

  Britský úřad nařídil společnosti Meta prodat platformu Giphy

  Britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) nařídil mateřské společnosti Facebooku, Meta Platforms, aby prodala platformu pro tvorbu a sdílení krátkých animovaných obrázků Giphy. To dle něj zabrání gigantovi sociálních sítí posílit svou moc.
  Jack Dorsey odstoupí z pozice generálního ředitele Twitteru

  Spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey odstoupí z pozice generálního ředitele

  Sociální síť Twitter změní generálního ředitele. V pondělí z pozice odstoupil spoluzakladatel společnosti Jack Dorsey. Přenechá jí současnému technickému řediteli Parag Agrawalovi. Důvodem je podle Dorseyho zefektivnění chodu firmy, jelikož ve své pozici zároveň řídil společnost Square. O odchodu tedy rozhodl sám.
  Vedení British Airways zastavilo lety do Hong Kongu

  Vedení British Airways zastavilo lety do Hongkongu. Část posádky tam musela zůstat v karanténě

  Letecká společnost British Airways se o víkendu rozhodla pozastavit lety do Hongkongu poté, co muselo více členů posádky zůstat v tamní karanténě. Kvůli přísným pravidlům musí ve vládou zřízeném centru izolaci podstoupit i naočkovaní lidé bez příznaků a s negativním testem. Státy po celém světě zavádějí nové restrikce kvůli šíření nové varianty koronaviru omikron.
  Black Friday

  Nová varianta covid-19 zamávala s akciemi obchodních domů právě na Black Friday

  Akcie provozovatelů obchodních domů v USA v pátek klesly. Stalo se tak kvůli zprávám o nové variantě covid-19, takzvané africké mutaci, která může být odolná vůči stávajícím vakcínám.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama