ZprávySvětový potravinový program zastavil své operace v Súdánu. Zahynuli tři jeho pracovníci

Světový potravinový program zastavil své operace v Súdánu. Zahynuli tři jeho pracovníci

Světový potravinový program Organizace spojených národů (WFP) v neděli oznámil, že dočasně zastavil veškeré operace v Súdánu. Důvodem je smrt jeho tří zaměstnanců předchozí den během střetů mezi súdánskou armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Informovala o tom agentura Reuters či server Sky News.

„Zatímco hodnotíme vyvíjející se bezpečnostní situaci, jsme nuceni dočasně zastavit všechny operace v Súdánu,“ uvedla v prohlášení výkonná ředitelka WFP Cindy McCain. „WFP je odhodlána pomáhat súdánskému lidu, který čelí hrozné potravinové nejistotě. Ale nemůžeme vykonávat svou život zachraňující práci, pokud není zaručena bezpečnost a zabezpečení našich týmů a partnerů.“

Tři zaměstnanci WFP byli zabiti a dva zraněni při střetech v Kabkabiya v Severním Dárfúru, informovala agentura Reuters. WFP neupřesnila jejich národnosti. McCain také řekla, že pro zaměstnance WFP bylo obtížné operovat poté, co bylo v sobotu na súdánském letišti v Chartúmu při přestřelce „výrazně poškozeno“ letadlo Humanitární letecké služby OSN (UNHAS). Incident podle ní vážně ovlivnil schopnost organizace přesouvat humanitární pracovníky a pomoc v Súdánu.

Drancování objektů OSN a humanitárních prostor

Dříve v neděli OSN odsoudila zabití zaměstnanců WFP s tím, že zemřeli při plnění svých povinností. Volker Perthes, vedoucí mise OSN pro integrovanou pomoc při přechodu (UNITAMS), která byla zřízena v roce 2020 na podporu demokratické transformace Súdánu, ve svém prohlášení uvedl, že byl také „zděšen zprávami o střelbě, která zasáhla OSN a další humanitární prostory. Stejně tak zprávami o drancování objektů OSN a dalších humanitárních prostor na několika místech v Dárfúru.“

V boji o moc mezi súdánskou armádou a RSF zatím přišlo o život 56 civilistů. Zraněno bylo 595 osob včetně bojovníků.

Boje propukly v sobotu mezi armádními jednotkami věrnými generálu Abdel Fattah al-Burhanovi a Jednotkami rychlé podpory (RSF), které vede generál Mohamed Hamdan Dagalo, známý jako Hemedti. Jedná se o první podobný incident od doby, kdy obě země spojily své síly a v roce 2019 svrhly prezidenta Umara Hassana al-Bašíra.

Výzvy k zastavení bojů přichází ze všech stran

Globální vůdci se snaží uklidnit situaci. A nejen oni. Prezident Jižního Súdánu Salva Kiir a etiopský premiér Abiy Ahmed telefonovali s oběma vůdci ve snaze uklidnit násilí.

Egypt a Jižní Súdán nabídly, že budou prostředníkem mezi armádou a polovojenskou armádou, informoval server Sky News. Keňský prezident William Ruto a ugandský prezident Yoweri Museveni také telefonovali s generálem al Burhanem.

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken konzultoval se svými protějšky ze Saúdské Arábie a Emirátů a sdílel jejich názor, že „je nezbytné, aby všechny strany okamžitě ukončily nepřátelství“.

Bývalý súdánský premiér Abdalla Hamdok řekl: „Mír zůstává pro súdánský lid jedinou možnou volbou, jak se vyhnout uvržení země do občanské války.“

„Všichni jsme byli svědky důsledků občanské války v mnoha oblastech Afriky a arabského světa. Tomu se musíme vyhnout a stále se můžeme vyhnout takové katastrofické situaci. Proto vyzývám k okamžitému příměří a dosažení dohody, která povede k trvalému zastavení bojů.“

Doporučujeme

Evropa se dusí. Současná vlna veder přitom jen tak neskončí

Velkou část Evropy od 19. června svírá úmorná vlna veder. Meteorologové přitom varují, že následující dny úlevu nepřinesou, napsal server Phys. Nejdramatičtější situace je ve Francii, kde musely školy upravit vyučování a domácnosti postihují výpadky proudu kvůli přetíženému elektrickému vedení. Ve Velké Británii i Francii se tento týden očekávají teploty kolem 40 stupňů Celsia.

Co jste vůbec za lidi? OSN obviňuje Izrael z cíleného zabíjení dětí v Gaze

Izraelské operace v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu splňují definici genocidy. Izraelské obranné síly (IDF) úmyslně útočily na děti, aby zničily budoucnost Palestiny. V nové zprávě to napsala nezávislá vyšetřovací komise Organizace spojených národů (OSN). Izraelské ministerstvo zahraničí text označilo za „propagandistický článek stejně hrozný jako ten předchozí“.

Bolívie chce zakročit na území, kde se ukrývá bývalý prezident Morales

Bolivijský prezident Rodrigo Paz ve středu prohlásil, že plánuje získat zpět území, kde bývalého socialistického prezidenta Eva Moralese brání jeho stoupenci před zatčením. Morales se stal lídrem opozičních protestů, které v zemi od začátku května požadují Pazovu rezignaci, informovala agentura AFP.

ANALÝZA: Rusku docházejí dobrovolníci a peníze. Nábor do armády se zadrhává

Írán v reakci na americko-izraelské údery zablokoval Hormuzský průliv. Ukrajina provádí mohutné dronové útoky na rafinerie v hloubi Ruska. Zasadit nepříteli tvrdý úder je totiž možné i jinak než vojenskou silou na bojišti. Stejně bolestivé mohou být i ekonomické škody. Vladimir Putin se na Ukrajině ocitl v pasti podobně jako Donald Trump v Íránu. Oba musí za zahájení svých válek platit více, než možná čekali.

Trump slíbil rychlou pomoc USA po katastrofálních zemětřeseních ve Venezuele

Dvě silná zemětřesení, která krátce po sobě ve středu zasáhla Venezuelu, si podle amerického prezidenta Donalda Trumpa vyžádala zničující počet obětí. Stejně jako venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez nezveřejnil žádný konkrétní údaj. Spojené státy jsou podle šéfa Bílého domu připravené Venezuele pomoci.

Pozůstalost Leonarda Cohena odmítla použití Hallelujah na Trumpově akci

Správci odkazu Leonarda Cohena se ohradili proti tomu, aby na akci Donalda Trumpa zazněla slavná píseň Hallelujah. Skladba měla být součástí programu akce Freedom 250 ve Washingtonu. Trump ji přitom už v minulosti používal při svých politických akcích, ačkoliv se proti tomu opakovaně ozývali držitelé práv i umělci spojení s písní.

Dodávky ropy po otevření Hormuzského průlivu rychle zaplavují trh

Po znovuotevření Hormuzského průlivu na základě americko-íránské dohody trh rychle zaplavují dodávky ropy, uvedla agentura Bloomberg. Obchodníci hlásí výrazný nárůst nabídky v Evropě i v Asii, což vytváří tlak na ceny. Cena barelu severomořské ropy Brent se ve středu poprvé od začátku války dostala pod 74 dolarů, dnes byla kolem 07:30 SELČ už na zhruba 72,60 USD. Cena americké lehké ropy WTI ve středu klesla pod 70 dolarů za barel a dnes kolem 07:30 SELČ se barel prodával za 69,45 USD.

Silné zemětřesení zasáhlo Venezuelu. Otřáslo hlavním městem Caracas

Silné zemětřesení o magnitudě 7,1 zasáhlo severní část Venezuely a otřáslo také metropolí Caracas. Obyvatelé ve spěchu opouštěli budovy, některé stavby utrpěly škody a úřady vydaly varování před možnou vlnou tsunami.

V Krasnodarském kraji znovu hoří ropný sklad, zasáhly ho trosky dronu

V ropném skladu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska vypukl požár poté, co se na něj zřítily trosky dronu. Dnes o tom informovala agentura TASS s odvoláním na místní úřady.

Oceán stále čeká na investice

Zdravý oceán je základem potravinové bezpečnosti, ochrany klimatu i fungování světové ekonomiky. Přesto patří mezi nejvíce přehlížené oblasti z hlediska financování. Odborníci upozorňují, že bez výrazně vyšších investic nebude možné zajistit dlouhodobě udržitelné využívání mořských zdrojů ani ochranu ekosystémů, na kterých závisí miliardy lidí.

Sevastopol je po ukrajinském útoku bez elektřiny a paliva

Sevastopol, největší město na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym, je z velké části bez elektřiny v důsledku ukrajinského útoku. Moskvou dosazený šéf místní správy Michail Razvožajev to oznámil na síti Telegram. Za nejvážnější označil situaci na západě města, který bude bez proudu do večera.

Inspektoři MAAE navštíví íránská jaderná zařízení, uvedl šéf agentury Grossi

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) provede inspekce íránských jaderných zařízení. Na tiskové konferenci v Japonsku to dnes uvedl šéf MAAE Rafael Grossi. Agentura podle něj začne velmi brzy pracovat na upřesnění postupů, termínů a lokalit, píše agentura Reuters. Grossi se odvolal na memorandum o porozumění, které minulý týden podepsaly Spojené státy a Írán. Obě země přitom v úterý ohledně návštěv inspektorů vydaly protichůdná vyjádření, což Grossi podle agentury AP označil za slovní přestřelku. Náměstek íránského ministra zahraničí Kázem Gharíbabádí později Grossiho slova ohledně inspekcí odmítl.

Keiko Fujimori se stane novou prezidentkou Peru

Konzervativní politička Keiko Fujimori získala v peruánských prezidentských volbách náskok, který už její soupeř nedokáže smazat. Země se tak zřejmě vrátí ke jménu, které peruánskou politiku ovlivňuje už desítky let a zároveň dál rozděluje společnost.

Markéta Vondroušová dostala čtyřletý zákaz činnosti

Tenistka Markéta Vondroušová přišla o možnost hrát profesionální tenis na čtyři roky. Nezávislý tribunál potvrdil nejvyšší možný trest za odmítnutí dopingové kontroly z prosince loňského roku. Wimbledonská vítězka z roku 2023 se ještě může odvolat k Mezinárodní sportovní arbitráži CAS.

Technologické akcie se po propadu chystají k růstu

Americké technologické akcie se po prudkém začátku týdne pokoušejí o návrat nahoru. Nervozita kolem ocenění firem spojených s umělou inteligencí během dvou dnů smazala z tržní hodnoty společností v indexu Nasdaq 100 téměř 1,3 bilionu dolarů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama