Více
  9.9 C
  Czech
  Úterý, 4 října, 2022

  Světová obchodní organizace prosadila částečné stažení patentů na vakcíny a přísnější pravidla pro rybaření

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Po pěti dnech vyjednávání se Světová obchodní organizace (WTO) domluvila na nových pravidlech pro mezinárodní obchod. Částečné uvolnění patentů na vakcíny umožní jejich výrobu a distribuci také rozvojovým státům. Regulace nelegálního rybaření by zase měla zabránit ničení oceánů. Na společném prohlášení se 164 států nemohlo shodnout a schůzi proto prodloužilo o dva dny. Informoval o tom server BBC a Al Jazeera.

  Na první ministerské schůzi za poslední čtyři roky se zástupci 164 států pod záštitou Světové obchodní organizace (WTO) dohodli na nových pravidlech týkajících se mezinárodního obchodu. Účastníci konference se však na jejím závěrečném výstupu nemohli původně shodnout, a proto událost nakonec prodloužili o dva dny. Mezi hlavní výsledky jednání patří například částečné uvolnění patentů na vakcíny.

  Rozvojové státy tak budou moct vyrábět vlastní vakcíny proti Covidu-19 a distribuovat je do dalších zemí. Nařízení však po pěti letech přestane platit, nevztahuje se rovněž na testy a další léčiva. „Výsledky demonstrují, že je WTO schopná reagovat na naléhavé události naší doby,“ okomentovala závěr jednání ředitelka organizace Ngozi Okonjo-Iweala. V pátek o tom informoval server BBC.

  Výsledek jednání rovněž Okonjo-Iweala označila za „bezprecedentní“. Dalším důležitým rozhodnutím organizace je omezení dotací rybaření. Státy by tak měly více regulovat peníze, které rybářům posílají. Často se totiž dostanou k ilegálním organizacím, které loví také v chráněných oblastech nebo ignorují stanovené limity týkající se maximálního počtu vylovených ryb. Jedná se o první rozhodnutí WTO týkající se udržitelného rozvoje a klimatu.

  Nepraktická a příliš byrokratická, míní kritici o Světové obchodní organizaci

  Někteří ministři nebo odborníci ale výsledek konference WTO kritizovali. Podle nich nejsou její regulace dostatečně přísné nebo rozsáhlé. Například britská ministryně obchodu Anne-Marie Trevelyan uvedla, že dohoda týkající se rybaření „nesahá tak daleko, jak si někteří zástupci přáli“. Jednání organizace totiž spočívá na principu konsensu. Jakýkoli stát tak může debatu kvůli potřebě jednomyslnosti jednoduše zablokovat.

  Organizace proto v posledních letech čelí kritice poukazující na její rozsáhlou byrokracii, nepraktičnost a neschopnost dosáhnout dohody. Kromě zmíněných rozhodnutí se pak na červnové schůzi státy podle serveru Al Jazeera domluvily také na zachování moratoria na tarify týkající se online obchodování. Zástupci členských států také zveřejnili společné prohlášení, ve kterém přislíbili podporu mezinárodnímu obchodu a zřekli se případného omezování exportů.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS