ZprávyŠvédsko nemělo lockdown. Přesto má méně nadúmrtí než většina zemí Evropy

Švédsko nemělo lockdown. Přesto má méně nadúmrtí než většina zemí Evropy

Švédsko se už na začátku pandemie koronaviru vydalo svou vlastní cestou, kterou mnozí proklínali. Na rozdíl od většiny zemí neprovedlo téměř žádnou uzávěru ekonomiky. Data za loňský rok nyní ukazují, že co se týče zemřelých, je na tom Švédsko lépe než země, které lockdowny zavedly, píše agentura Reuters.

Švédsko mělo podle analýzy Eurostatu za rok 2020 7,7% nárůst úmrtí oproti průměru, zatímco země, které zavedly přísné protiepidemické restrikce a uzavřely svoji ekonomiku, skončily mnohem hůře. Španělsko zaznamenalo 18,1% nadúmrtí, Belgie 16,2%, Česká republika zhruba 15%.

Drtivá většina zemí přitom přijala plošný lockdown jako jediný recept, jak se s epidemií vypořádat. Ve většině zemí, Českou republiku nevyjímaje, ale nové případy koronaviru, stejně jako hospitalizace, rostly i během lockdownu. Oproti nim se Švédsko rozhodlo pro cestu dobrovolných opatření. Zaměřilo se na správnou hygienu a sociální distanc (scházet se může jen méně než osm lidí), ale obchody, školy a restaurace nechalo otevřené.

Švédsko na tom v počtu nadúmrtí bylo lépe, než 30 evropských států, i tak ale dopadlo výrazně hůře než ostatní skandinávské země. V Dánsku zemřelo jen o 1,5% více, než je dlouhodobý průměr, Finsko zaznamenalo 1% nadúmrtí a Norsko dokonce žádná.

Epidemiologové: Pozor na data

Hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell Reuters řekl, že analýza rozhodně vyvolává pochybnosti o lockdownech. „Myslím, že by se lidé měli zamyslet nad tím, jestli plošná uzávěra ekonomiky skutečně funguje,“ řekl Tegnell. „Možná má krátkodobý efekt, ale když ji zkoumáme z dlouhodobého hlediska, máme čím dál tím větší pochybnosti o její účinnosti,“ dodal. Epidemiolog, před pandemií širší veřejnosti prakticky neznámý, nyní za své rozhodnutí dostává jak výhrůžky smrtí, tak květiny.

Jiní odborníci ale upozorňují na to, že správně interpretovat data o zemřelých během pandemie je velmi složité, do hry může vstupovat mnoho jiných proměnných. „Všichni musíme být při zkoumání těchto dat velmi obezřetní. Ať už je zdroj jakýkoliv, žádný není dokonalý,“ řekl Reuters britský epidemiolog Mark Woolhouse. „Je ale pravda, že to vypadá, že švédská strategie byla relativně úspěšná,“ dodal.

Švédi jsou obecně zdravější

Podle odborníka na infekční choroby z nottinghamské univerzity Keitha Neala je třeba počítat i s faktory jako je věková struktura, zdravotní stav populace a průměrná velikost domácnosti. Ve Švédsku žije například 5,1% lidí nad 80 let, tedy méně, než je evropský průměr (5,8%). Švédská populace je také obecně zdravější než zbytek Evropy.

Ve Švédsku zemřelo s covidem-19 přes 13 tisíc lidí, ačkoliv u některých mohla být příčina smrti jiná, než nemoc samotná. Nyní v zemi zuří třetí vlna koronaviru, země zaznamenává velmi vysoká čísla nově nakažených. Minulý týden jich bylo kolem 7 tisíc, což je nejvíce od prosince loňského roku. I tak je to v přepočtu obyvatel mnohem méně než v Česku, které mělo na vrcholu pandemie násobné přírůstky při srovnatelném počtu obyvatel.

Doporučujeme

Švédsko se chystá darovat Ukrajině několik gripenů JAS 39 C/D

Švédská vláda se chystá oznámit, že daruje Ukrajině "několik" vojenských letounů Gripen starší verze JAS 39 C/D. Zároveň zahájí jednání s Kyjevem o plánovaném prodeji strojů v nejmodernější verzi E. Ukrajina bude tento nákup financovat s pomocí půjčky od Evropské unie. Bez uvedení zdroje o tom ve středu pozdě večer informoval švédský deník Aftonbladet.

Ukrajina ratifikovala dohodu o půjčce 90 miliard eur od Evropské unie

Ukrajinský parlament dnes jasnou většinou hlasů ratifikoval dohodu s Evropskou unií o půjčce ve výši 90 miliard eur (2,2 bilionu Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Peníze jsou rozdělené na roky 2026 a 2027 a první platbu slíbila Evropské unie poskytnout nejpozději na začátku června. Dvě třetiny půjčky půjdou na obranu před ruskou invazí a zbývající třetinu Ukrajina využije v rozpočtu k reformám a modernizaci.

Ukrajina hlásí noční útoky 147 ruskými drony, Rusko oznámilo ukrajinské údery

Rusko během noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu 147 drony a raketou Kinžal. Na síti Telegram o tom ráno informovala ukrajinská protivzdušná obrana. Údery bezpilotními stroji oznámilo i ruské ministerstvo obrany, podle kterého ruské síly zlikvidovaly 62 ukrajinských dronů. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí bojů jsou dronové útoky obou stran konfliktu.

Ropa opět zdražuje po íránském úderu na americkou základnu

Írán zaútočil na nespecifikovanou americkou základnu na Blízkém východě, uvedla stanice CNBC. Stalo se tak po americkém preventivním úderu na cíle v jižním Íránu. Ceny ropy reagují růstem, stále se však pohybují pod psychologickou hranicí 100 dolarů za barel.

USA při úderu na loď v Tichém oceánu zabily dva muže, označily je za pašeráky

Armáda Spojených států ve středu při útoku na loď na východě Tichého oceánu zabila dva muže. V noci na dnešek SELČ to oznámilo to velitelství americké armády SOUTHCOM, které na síti X zveřejnilo záznam úderu. Velitelství dále uvedlo, že plavidlo se používalo k pašování drog a že oba zabití členové posádky byli narkoteroristé.

Jill Biden o debatě manžela s Trumpem: Myslela jsem, že má Joe mrtvici

Jill Biden v nedělním rozhovoru s televizí CBS přiznala, že předvolební debata z roku 2024 ji „vyděsila k smrti“. Bála se, že její manžel, bývalý demokratický prezident Joe Biden, má během živého vysílání mrtvici. Předvolební debata vedla k sérii událostí, které vyústily v odstoupení Bidena z předvolební kampaně.

USA patrně útočily na íránskou základnu, Teherán provedl odvetný úder

Spojené státy oznámily, že provedly nové "obranné" údery v jižním Íránu. Světové agentury to uvedly s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Podle agentury AFP americký představitel ve středu večer řekl, že americká armáda sestřelila čtyři íránské drony a provedla letecké údery na pozemní základnu na jihu země. Jde o druhou takovou operaci v tomto týdnu. Íránské revoluční gardy uvedly, že v reakci na úder poblíž letiště Bandar Abbásu udeřily na americkou leteckou základnu. Neupřesnily kde, ale vzdušné útoky hlásil Kuvajt.

Odvolaná ministryně spravedlnosti USA Pam Bondi oznámila, že má rakovinu

Bývalá americké ministryně spravedlnosti Pam Bondi trpí rakovinou štítné žlázy. Oznámila to jen několik týdnů poté, co ji prezident Donald Trump odvolal z čela ministerstva.

Zelenskyj požádal Trumpa o další rakety na protivzdušnou obranu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dopise svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi a Kongresu Spojených států naléhavě požádal o dodání dalších raket Patriot na protivzdušnou obranu. Ukrajina jich má kritický nedostatek v situaci, kdy Rusko zesílilo útoky na Kyjev a dalšími údery hrozí. O dopise dnes informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Ukrajina se pátým rokem brání ruské vojenské invazi.

KOMENTÁŘ: Muskova SpaceX míří na burzu. Miliardář mezitím odkryl plán na sloučení s Teslou

Vesmírná společnost SpaceX dostala zelenou pro vstup na burzu, její akcie se začnou veřejně obchodovat už v polovině června. V top 10 nejhodnotnějších amerických akciových společností tak bude mít zřejmě Elon Musk hned dva zástupce. Jeho plán na podmanění burzovního světa tím ale nekončí.

Izrael v Pásmu Gazy zabil šéfa ozbrojeného křídla Hamásu, potvrdilo hnutí

Izraelská armáda dnes uvedla, že při útoku v Pásmu Gazy zabila nového velitele ozbrojeného křídla palestinské teroristické organizace Hamás Muhammada Údu. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Jeho smrt dnes potvrdil také Hamás. Úda byl do funkce jmenován teprve před týdnem, kdy nahradil svého předchůdce Izzadína Haddáda. Toho izraelská armáda zabila v polovině května.

USA čeká neobvykle dlouhé léto. Klimatologové mluví o anomálii

I když léto v USA nebude nekonečné, bude zdánlivě nejdelší, jaké do roku 2037 uvidíme. Newyorský meteorolog John Davitt hovoří o meteorologické zvláštnosti. Svátek Memorial Day ve Spojených státech signalizuje začátek léta a svátek Labor Day jeho konec. Letos však prvně zmíněný svátek připadl na co nejdřívější termín a druhý na co nejpozdější. Zatímco loni trvalo americké léto mezi těmito svátky 99 dní, letos to bude 106 dní.

Hladina moří stoupá stále rychleji

Hladina světových moří roste a tempo se v posledních desetiletích výrazně zrychlilo. Hlavní roli hraje oteplování oceánů, které se rozpínají, a také tající ledovce a ledové štíty. Nová zjištění zároveň pomohla vysvětlit rozpor, který vědcům dlouho komplikoval přesnější výpočty.

Konec švýcarské dominance? Bohatí přesouvají miliony do Hongkongu

Hongkong předběhl Švýcarsko jakožto největší globální centrum pro správu zahraničního majetku. Za důvod označilo hlavně příliv bohatých klientů z Číny. Je nepravděpodobné, že se tento trend zvrátí. Centra v Asii totiž rostou rychleji než bezpečný evropský přístav, jakým je Švýcarsko.

Pravděpodobnost války s USA je nízká, ale jsme připraveni, uvedly íránské gardy

Je nepravděpodobné, že by se během diplomatických jednání mezi Spojenými státy a Íránem válka obnovila, uvedly dnes podle agentury Tasním íránské revoluční gardy. Zdůraznily však, že jsou připraveny čelit novému útoku. Příměří mezi USA a Íránem platí od 8. dubna a Washington a Teherán od té doby prostřednictvím Pákistánu neúspěšně jednají o mírové dohodě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama