Reklama

Svatební šaty princezny Diany může veřejnost obdivovat na výstavě. Poprvé za 25 let

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Ikonické svatební šaty princezny Diany jsou zpět v centru pozornosti. Ve čtvrtek se otevírá nová výstava s názvem Royal Style in the Making, jejíž ústředním prvkem je slavná Dianina róba, kterou navrhli Elizabeth a David Emanuel. Šaty na expozici v Kensingtonském paláci zapůjčili synové princezny, princ William a princ Harry.

Návštěvníci budou moci prozkoumat detaily šatů od nadýchaných rukávů zdobených mašličkami po dechberoucí vlečku o délce téměř 8 metrů, která na svatbě Diany a prince Charlese v roce 1981 vyplňovala uličku v katedrále sv. Pavla.

Je to poprvé za zhruba 25 let, co jsou princezniny svatební šaty s doplňky vystaveny. Dříve byly součást expozice v Althorpu, v domě, kde Diana strávila dětství.

Návrhářka Elizabeth Emanuel magazínu People prozradila, že se nemůže dočkat, až dílo znovu uvidí. „Bude to jako vidět starého přítele po všech těch letech,“ popsala své pocity. „Dnes jsem se znovu dívala na ty obrázky a nemůžu uvěřit, kolik flitrů jsme na šaty našili. Bude to nádherná výstava,“ dodala Emanuel.

Ve videu na výstavě Elizabeth Emanuel vzpomíná, jak Diana telefonovala, aby ji a jejího tehdejšího manžela požádala o návrh šatů. „Byl to jeden z těch zvláštních okamžiků, kdy víte, že váš život už nikdy nebude stejný,“ řekla podle BBC Emanuel.

Expozice zahrnuje i řadu dalších módních návrhů určených členům královské rodiny

Výstava prozkoumá jedinečný vztah mezi módními návrháři a klienty z královské rodiny, uvedla charita Historic Royal Palaces. Bude zahrnovat další historické kousky jako návrh šatů z roku 1937 na korunovaci Alžběty, matky vládnoucí panovnice Alžběty II.

Kurátor výstavy Matthew Storey ve svém prohlášení uvedl: „Naše letní výstava v Kensingtonském paláci připomene některé z největších talentů britského návrhářství, jejichž práce pomohla utvářet vizuální identitu královské rodiny ve dvacátém století.“

„Budeme zkoumat, jak fungovalo partnerství mezi jednotlivými designéry a klienty, a odhalíme proces, který stojí za vytvořením řady nejdůležitějších módních návrhů v historii monarchie. Jedním z vrcholů bude nepochybně Diana, svatební šaty princezny z Walesu z dílny dua Emanuel, které se v paláci objeví poprvé za 25 let. Pro fanoušky módy navíc máme v rukávu překvapení!“ dodal Storey.

Mezi zajímavosti výstavy patří originální módní skici, doposud nezveřejněné fotografie z kolekce Royal Ceremonial Dress Collection a další dříve nevystavené předměty.

Princezně Dianě by v červenci bylo 60 let

Prezentace svatebních šatů odstartuje období oslav v paláci na počest zesnulé princezny. V červenci by William a Harry měli v areálu paláce odhalit tolik očekávanou sochu své matky. Dianě, která zemřela v roce 1997 po autonehodě v Paříži, by 1. července bylo 60 let.

Expozice Royal Style in the Making bude k vidění až do 2. ledna 2022.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Chrissy Teigen
Americká modelka Chrissy Teigen porušila měsíční ticho na sociálních sítích, aby se na Twitteru omluvila za kyberšikanu několika lidí. „Pro mé dřívější hrozné tweety prostě neexistuje žádná omluva,“ napsala Teigen, manželka zpěváka Johna Legenda.
Královna Alžběta oslavila 95. narozeniny
Britská královna Alžběta v sobotu přihlížela vojenské přehlídce v areálu hradu Windsor při příležitosti oficiální oslavy svých 95. narozenin, prvních od smrti manžela prince Philipa před dvěma měsíci.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama