Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) zaútočily drony na vojenskou základnu a další objekty v blízkosti letiště v přístavu Port Súdán, řekl dnes podle Reuters mluvčí súdánské armády. Je to poprvé, kdy útoky RSF dosáhly města na východě země. Armáda reagovala rozmístěním většího množství vojáků kolem klíčových objektů ve městě a mimo jiné uzavřela silnice vedoucí k armádnímu velitelství.
Podle mluvčího nebyly hlášeny žádné oběti. RSF se k incidentu nevyjádřily. Jednotky v posledních několika měsících útočily na elektrárny v oblastech pod kontrolou armády ve středu a také na severu země, údery si ale nevyžádaly velké ztráty na životech.
Rapid Support Forces militants in Sudan have launched a drone strike on Port Sudan, targeting a military air base and nearby facilities, the army says, in their first attack to reach the eastern port city
— TRT World (@trtworld) May 4, 2025
🔗 https://t.co/4x8mMbuyu9 pic.twitter.com/kixvrfnglq
Dnešní dronový útok na Port Súdán je považován za posun v dvouletém konfliktu mezi súdánskou armádou a RSF. Východní oblasti země, kde nalezlo útočiště velké množství vysídlených obyvatel, byly dosud útoků ušetřeny.
V březnu armáda vytlačila RSF z jejich posledních bašt v súdánské metropoli Chartúmu. RSF mají ale stále pod kontrolou některé části města Omdurmán ležícím přímo přes řeku Nil, a upevnily svoji pozici na západě země, čímž Súdán rozdělily na dvě nepřátelské zóny.
Generál súdánské armády Abdal Fattáh Burhán a velitel RSF Muhammad Hamdán Dagalo v zemi v roce 2021 společně provedli vojenský převrat, ale později se rozešli kvůli neshodám ohledně rozdělení moci. Spor v dubnu 2023 přerostl v otevřený ozbrojený střet.
Videos show the moment Sudan’s paramilitary Rapid Support Forces (RSF) carried out a drone attack on an airbase near Port Sudan airport, according to the Sudanese army.
— Al Jazeera English (@AJEnglish) May 4, 2025
Port Sudan has been perceived as the safest place in the war-torn country. pic.twitter.com/RYSznczVKX
Súdánské organizace na ochranu lidských práv dlouhodobě obviňují armádu i RSF z cílených útoků proti civilistům a civilní infrastruktuře.
V občanské válce ve zhruba padesátimilionové zemi dosud zahynulo nejméně 28.000 lidí, píše agentura AP. Podle aktuálních dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) muselo od začátku bojů opustit své domovy téměř 13 milionů lidí. Loni v prosinci Výbor pro kontrolu hladomoru (FRC) oznámil, že v několika oblastech Súdánu se rozšířil hladomor.