5.1 C
Czech
Sobota 8. listopadu 2025
ZprávySúdán: Milice přistoupily na třídenní příměří s cílem evakuovat civilisty

Súdán: Milice přistoupily na třídenní příměří s cílem evakuovat civilisty

Polovojenské Jednotky rychlé podpory (RFS) souhlasily s třídenním příměřím. Cílem je otevřít humanitární koridory pro evakuaci civilistů v Chartúmu, kterým dochází hlavně potraviny. Během šest dní trvajících bojů se súdánskou armádou zemřelo nejméně 350 osob. Z oblasti uprchly tisíce lidí. Upozornil na to server France 24 a deník The Guardian.

Polovojenské milice souhlasily se 72hodinovým příměřím. V Chartúmu totiž zůstali uvězněni civilisté, kterým dochází zásoby základních potřeb. V ulicích metropole při jejich shánění riskovali během ostřelování život.

Jednotky RFS navíc rabovaly a civilisty napadaly. V médiích se objevovaly zprávy o sexuálním násilí. Vyhlášené příměří se shoduje se Svátkem ukončení půstu, který zakončuje muslimský měsíc ramadán, píše France 24.

Na třídenní příměří naléhal na virtuálním setkání s představiteli Arabské ligy, Africké unie a dalšími organizacemi generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres.

„Došlo k silnému konsenzu o odsouzení pokračujících bojů v Súdánu a volání po zastavení bojů coby bezprostřední priority,“ prohlásil před novináři Guterres, podle kterého by mělo být civilistům umožněno uniknout a vyhledat lékařskou pomoc.

Obětí přibývá

V hlavním městě navíc zůstalo uvězněno mnoho cizinců, včetně obyvatel USA nebo Japonska. Žádné koordinované evakuace však vlády kvůli příliš vysokým bezpečnostním rizikům neplánují.

Čtyři vojenská letadla ale evakuovala 177 příslušníků egyptských leteckých sil účastnících se společného cvičení se súdánskou armádou. Krátce po vypuknutí konfliktu před šesti dny je zajmuly jednotky milic.

Podle nejnovějších údajů zemřelo v Súdánu následky bojů nejméně 350 lidí a tisíce jich byly zraněny. Z oblasti Dárfúru uprchlo před konfliktem podle OSN až 20 000 osob, hlavně žen a dětí bez potravin, vody, léků a přístřeší.

Utíkají hlavně do sousedního Čadu, na jehož hranicích má OSN vlastní týmy, které uprchlíkům před násilím pomáhají. Milice získaly kontrolu nad řadou vojenských základen, vypálily zařízení humanitárních organizací a vládní úřady, píše The Guardian.

Čtvrtina obyvatel v Súdánu čelila již před vypuknutím války kvůli neshodám armády a milic o přechodu k civilní vládě hladu. Světový potravinový program (WFP) zastavil činnost v zemi poté, co tam zemřeli tři jeho pracovníci.

Doporučujeme

V Norimberku vrcholí přípravy na vánoční trhy, které jsou mladší, než se myslelo

Přípravy na vánoční trhy v Norimberku vrcholí. Na Hlavním náměstí už stojí několik desítek dřevěných stánků a další desítky dělníci v příštích dnech postaví. Odložit naopak město muselo přípravy na oslavy 400. výročí trhů, které chystalo na rok 2028. Nový výzkum totiž ukázal, že jsou o 50 let mladší, než se původně myslelo. Norimberský Christkindlesmarkt patří navzdory tomu k nejstarším a největším vánočním trhům v Německu. Milionům návštěvníků, včetně mnoha českých, se otevře už 28. listopadu.

Trump povolal Národní gardu do Portlandu nelegálně, rozhodla soudkyně

Americký prezident Donald Trump povolal Národní gardu do města Portland ve státě Oregon nelegálně, rozhodla v pátek federální soudkyně Karin Immergut, která tak jako první natrvalo zablokovala Trumpovo nasazení vojenské síly v jednom z demokraty vedených měst. O to se prezident pokouší rovněž v Los Angeles, Chicagu či Washingtonu. Rozhodnutí soudkyně nahrazuje její předchozí prozatímní příkaz, který dočasně zabránil nasazení gardistů v Portlandu v reakci na protesty proti imigračním raziím, píše agentura Reuters.

Maďarsko dostalo podle Orbána výjimku z amerických sankcí na ruský plyn a ropu

Maďarsko získalo výjimku z amerických sankcí, která mu umožní nadále bez postihu odebírat ruský plyn a ropu, uvedl dnes podle agentury AP premiér Viktor Orbán po schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Podle maďarské agentury MTI se výjimka vztahuje na plynovod TurkStream a ropovod Družba. Úřad maďarského premiéra po schůzce v tiskové zprávě také uvedl, že USA zrušily veškeré americké sankce, které měly dopad na projekt maďarské jaderné elektrárny Paks II.

Student vyvraždil v Kanadě celou rodinu, dostal doživotí

Kanadský soud poslal na doživotí do vězení dvacetiletého studenta Febria De-Zoysu, který v březnu 2024 zavraždil v Ottawě šest lidí, včetně čtyř malých dětí. O podmínečné propuštění může požádat nejdříve po 25 letech.

Trump chce s Orbánem mluvit o schůzce s Putinem, Orbán ocenil mírovou snahu USA

Americký prezident Donald Trump řekl v Bílém domě maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi, že s ním chce jednat o budoucí schůzce s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Orbán následně před novináři prohlásil, že Maďarsko a Spojené státy vedou jako jediné promírovou politiku, pokud jde o ukončení války na Ukrajině. Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské invazi.

Francie doporučila svým občanům co nejdříve opustit Mali

Francie dnes doporučila svým občanům, aby co nejdříve opustili Mali. Bezpečnostní situace v hlavním městě Bamako i v dalších oblastech země se podle francouzského ministerstva zahraničí již několik týdnů zhoršuje, přičemž hlavní silnice jsou terčem teroristických útoků. Francouzští občané mají podle ministerstva opustit zemi komerčními lety, napsala agentura AFP. Mali od začátku září čelí blokádě dovozu paliv, kterou zavedli tamní džihádisté.

Musk slaví. Akcionáři mu otevřeli cestu k tomu stát se prvním světovým bilionářem  

Elon Musk získal, co chtěl. Platový balíček v hodnotě až jednoho bilionu dolarů, pro který hlasovalo během valného shromáždění přes 75 procent akcionářů. Miliardář, možná budoucí bilionář, tak zaznamenal drtivé vítězství. Výsledky vzbudily různorodé reakce, někteří investoři je kritizují. Musk však bude muset dosáhnout náročných milníků, aby peníze získal.

Generální tajemník OSN na COP30 varoval před morálním selháním lidstva

Klimatická konference COP30 v Brazílii začala ostrými slovy generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Označil neplnění cíle udržet oteplení pod 1,5 °C za „morální selhání“ a varoval, že svět stojí na pokraji nevratných změn.

Meghan se po osmi letech vrací k herectví

Vévodkyně ze Sussexu po několikaleté herecké pauze míří zpět na filmová plátna. Čtyřiačtyřicetiletá Meghan, známá především ze seriálu Suits, získala menší roli ve filmu Close Personal Friends.

EK bude jednat s Belgií o reparační půjčce pro Ukrajinu ve výši 140 miliard eur

Evropská komise se snaží zintenzivnit jednání s belgickou vládou o zajištění takzvané reparační půjčky ve výši 140 miliard eur pro Kyjev, čas se totiž krátí a Ukrajině na jaře dojdou peníze, napsal bruselský server Politico. Belgický premiér Bart De Wever se proto dnes schází s vysokými úředníky Evropské komise, kteří se ho budou snažit ujistit, že veškerá finanční a právní rizika spojená s použitím zmrazených ruských aktiv pro půjčku Ukrajině jsou vyřešena.

Letiště v belgickém Lutychu bylo uzavřeno kvůli dronům, podruhé v tomto týdnu

Letiště v belgickém Lutychu dnes dočasně přerušilo provoz kvůli zpozorovaným dronům. Je to už druhý podobný incident tento týden. Informovala o tom agentura Belga s odvoláním na společnost Skeyes, která zajišťuje v Belgii letový provoz.

USA zabily tři muže při úderu na další loď v Karibiku údajně pašující drogy

Americká armáda ve čtvrtek zabila tři muže při úderu na loď, která údajně pašovala drogy v mezinárodních vodách v Karibském moři. Na sociální síti to v noci na dnešek oznámil americký ministr obrany Pete Hegseth, který zabité označil za "narkoteroristy". Podle agentury AP jde již o sedmnáctý úder, který USA od září podnikly proti plavidlům u pobřeží Venezuely a poslední dobou také ve východní oblasti Tichého oceánu. Počet obětí podle AP čtvrtečním útokem stoupl nejméně na 69.

Policie v německém Hanau zadržela Rumuna podezřelého z pomalování aut krví

Německá policie dnes zadržela 31letého Rumuna, kterého podezřívá, že pomaloval téměř 50 aut, několik poštovních schránek a několik domů v hesenském městě Hanau lidskou krví. Na mnoha místech přitom nakreslil hákové kříže. Policie o tom informovala v tiskové zprávě.

Nancy Pelosi oznámila svůj odchod z politiky. Příští rok už kandidovat nebude

Nancy Pelosi, první a dosud jediná žena v čele Sněmovny reprezentantů USA a jedna z nejvýraznějších postav Demokratické strany, odchází do politického důchodu. Oznámila, že po téměř čtyřech desetiletích v Kongresu už nebude znovu kandidovat.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama