ZprávySucho téměř vyprázdnilo vodní nádrž, španělsko-portugalská hranice odhalila vesnici duchů

Sucho téměř vyprázdnilo vodní nádrž, španělsko-portugalská hranice odhalila vesnici duchů

Španělsko, které během roku láká na své pláže, hory, i paellu, nyní turistům nabízí pohled na vesnici duchů. Sucho totiž téměř vyprázdnilo tamní vodní nádrž a odhalilo vesnici zatopenou před třiceti lety. Informuje o tom agentura Reuters.

Někteří lidé místům, která vypadají jako ze scény strašidelného filmu, vysloveně holdují. Není proto divu, že znovuobjevená španělská vesnice se těší oblibě turistů a na místo proudí davy lidí.

Vesnice duchů vznikla poté, co sucho téměř vyprázdnilo přehradu na španělsko-portugalské hranici. Bývalá vesnice Aceredo, která se nachází na severozápadě země v Galicii, byla zatopena v roce 1992.

Nádrž Alto Lindoso je nyní na 15 % své kapacity, uvádí agentura. Na očích se tak znovu objevily ruiny odhalující podrobnosti o životě před třiceti lety.

Je to, jako bych se díval na film. Mám pocit smutku…Myslím, že to je to, co se stane v průběhu let kvůli suchu a všemu tomu se změnou klimatu, řekl pro Reuters důchodce Maximino Pérez Romero.

Na fotkách je patrno, že i původně blátivá půda je již popraskaná vlivem sucha. Na místě jsou mimo jiné vidět trosky, zřícené střechy, ale i fontánky na vodu.

U místa, kde kdysi bývala kavárna, byly naskládané bedny s prázdnými lahvemi od piva a u kamenné zdi rezivělo polorozpadlé staré auto, popisuje mrazivou scénu dále agentura Reuters.

Energetické společnosti i sucho

Dle Maríe del Carmen Yañez, starostky Lobiosu, jehož je Aceredo součástí, je na vině nedostatek dešťů v posledních měsících, ale i portugalská energetická společnost. Firma EDP, která nádrž spravuje, totiž dle ní přehradu poměrně agresivně využívá.

EDP ale pro agenturu Reuters uvedlo, že nízké hladiny nádrží byly způsobeny suchem, a že hospodaří s vodními zdroji efektivně.

V loňském roce si však na způsob využívání nádrží energetickými společnostmi dle agentury stěžovalo několik španělských vesnic.

Portugalská vláda 1. února nařídila, aby se u šesti vodních nádrží, včetně Alto Lindoso, kvůli zhoršujícímu se suchu téměř zastavilo využívání vody pro výrobu elektřiny a zavlažování, uvádí agentura Reuters.

Podle údajů ministerstva životního prostředí jsou totiž španělské nádrže na 44 % své kapacity. To je výrazně pod průměrem, který za poslední desetiletí činil přibližně 61 %.

Doporučujeme

Muž s nožem útočil v Londýně na členy židovské komunity, dva zranil

Útočník v severním Londýně pobodal dva členy židovské komunity, policie jej zadržela. Incident přišel po sérii žhářských útoků na židovské objekty v této oblasti.

Trump tlačí na Írán kvůli dohodě, zvažuje další možnosti

Americký prezident Donald Trump zvažuje další postup v oblasti Hormuzského průlivu, přičemž vyzval Írán k uzavření dohody. Pokračující blokáda ochromuje globální obchodní trasy i energetické trhy už dva měsíce.

Spojené arabské emiráty opouštějí ropný kartel OPEC

Spojené arabské emiráty po téměř šedesáti letech opouštějí OPEC. Rozhodnutí má začít platit 1. května a znamená citelnou ránu pro organizaci, která se dlouhodobě snaží ovlivňovat světové ceny ropy pomocí těžebních limitů. SAE byly jedním z jejích největších producentů.

KOMENTÁŘ: Rozpadá se ropný kartel? Takto trh ovlivní, že Emiráty opouštějí OPEC

Spojené arabské emiráty už v pátek oficiálně vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Překvapivé rozhodnutí může vést k větším cenovým výkyvům komodity a také ke snížení vlivu celé organizace. Proč?

William a Kate slaví 15 let manželství. Pár zveřejnil nový snímek s dětmi

Už je to 15 let, co si britský princ William vzal Kate Middleton. Obřad tehdy sledoval celý svět. U příležitosti křišťálové svatby manželé na sociálních sítích zveřejnili novou rodinnou fotografii z velikonočního pobytu v anglickém Cornwallu, na níž jsou se svými třemi dětmi.

Oteplování dělá z aljašských štik hladovější predátory

Oteplování řek na jihu centrální Aljašky mění chování štiky obecné. Nepůvodní dravec v teplejší vodě loví víc ryb a může dál zvyšovat tlak na lososy, jejichž populace už v regionu slábnou.

Bývalý ředitel FBI Comey je obviněn z vyhrožování Trumpovi smrtí

Bývalý ředitel FBI James Comey čelí obvinění z vyhrožování smrtí americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Toho se měl dopustit na fotografii, kterou krátce zveřejnil na sociálních sítích.

Hasiči v ruském Tuapse podle úřadů dostali pod kontrolu požár rafinerie

Požár rafinerie ve městě Tuapse v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska mají hasiči pod kontrolou. Dnes o tom s odvoláním na prohlášení místních úřadů informovala agentura TASS. Zařízení zachvátily plameny v noci na úterý po útoku ukrajinských dronů. Prezident Vladimir Putin v úterý vyslal na místo ministra pro mimořádné situace Alexandra Kurenkova, který na zásah dohlíží. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, pravidelně podniká vzdušné údery na ruské vojenské a energetické objekty, aby tak omezila možnosti Moskvy financovat válku.

Velryba Timmy míří do Severního moře, remorkér ji táhne k Dánsku

Remorkér táhnoucí člun s velrybou, kterou dobrovolníci v úterý vyprostili z mělčiny na severu Německa, míří do Severního moře. Za noc urazil zhruba 50 kilometrů a dnes ráno se nacházel u ostrova Fehmarn. Osud mladého keporkaka přezdívaného Timmy poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.

Trump ztrácí podporu republikánů. Děsí je astronomické výdaje na obranu

Americký prezident Donald Trump dál ztrácí podporu svých spojenců, včetně klíčových republikánů v Kongresu. Vadí jim astronomické navýšení výdajů na obranu, které má dosahovat 44 procent. Ministerstvo obrany tak obdrží 1,5 bilionu dolarů (asi 34,5 bilionu korun), a to na úkor zdravotnictví, vzdělávání a bytových programů.

Evropská komise: Meta kvůli slabé ochraně dětí na sítích porušuje pravidla EU

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že sítě Instagram a Facebook od americké technologické společnosti Meta Platforms porušují unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Podle EK nedokázaly řádně identifikovat, posoudit a zmírnit rizika spojená s přístupem nezletilých osob mladších 13 let k těmto službám. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Firmě hrozí vysoká pokuta.

Nenápadná, ale drsná slova: Karel III. poslal Trumpovi jasný vzkaz

Britský král Karel III. se v americkém Kongresu vyjádřil ke směřování americké politiky strategicky umírněně, přímočaře, ale kriticky. Slova znepokojení zabalil do úcty k hostitelům takovým způsobem, že se nedostal do křížku s americkou administrativou ani samotným prezidentem. Král zdůraznil důležitost pomoci Ukrajině a sounáležitosti Severoatlantické aliance (NATO).

Cena benzinu v USA je nejvýše od začátku války s Íránem, činí 4,18 USD za galon

Cena benzinu ve Spojených státech se vyšplhala nejvýše od začátku války s Íránem. Galon, který má téměř 3,8 litru, se v úterý prodával v průměru za 4,18 dolaru (87 Kč). To je po přepočtu 22,89 Kč za litr. Před válkou stál méně než tři dolary za galon, vyplývá z údajů automobilového svazu AAA. Za podobně vysoké ceny se benzin prodával naposledy po začátku ruské invaze na Ukrajinu z února 2022, uvedla agentura DPA.

Trump na státní večeři s Karlem III. řekl, že USA vojensky porazily Írán

Americký prezident Donald Trump na státní večeři s britským králem Karlem III. a dalšími hosty řekl, že Spojené státy vojensky porazily Írán. Informovala o tom agentura AFP s tím, že šlo o Trumpovo první veřejné vyjádření k této citlivé věci během Karlovy nynější návštěvy USA. Karel III. se ve svém projevu zaměřil na přetrvávající význam vztahu mezi Londýnem a Washingtonem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama