Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Studie prokázala, že syntetické chemikálie ve spotřebním zboží předčasně zabíjejí lidi

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Takzvané ftaláty, obsažené v mnoha druzích zboží – dětských hračkách, obalech na jídlo, makeupech, parfémech a podobně – jsou zodpovědné za předčasnou smrt zhruba 100 000 Američanů ročně. O studii, která to zjistila, informuje CNN.

  Studie, která v úterý vyšla v prestižním vědeckém časopise Environmental Pollution, ukazuje, že ftaláty mohou jen v USA předčasně zabít ročně zhruba 91 tisíc až 107 tisíc lidí vě věku 55-64 let. U lidí, kteří jsou ftalátům vystaveni, existuje větší riziko zemřít na jakoukoliv chorobu, zejména ale na srdeční nemoci. Studie rovněž odhaduje, že tato předčasná úmrtí mohou americkou ekonomiku každý rok ochudit o 40 až 47 miliard dolarů. Ftaláty jsou chemické látky, které se používají jako změkčovadla do plastů, a najdeme je téměř všude.

  Tato studie doplňuje rostoucí databázi údajů o vlivu plastů na lidský organismus. Podporuje důvody pro omezení nebo vyloučení používání plastů z oblasti veřejného zdraví a obchodu,“ uvedl hlavní autor studie Leonardo Trasande, profesor pediatrie, environmentální medicíny a zdraví obyvatelstva na univerzitě v New Yorku.

  Plasty ničí hormony

  Podle Národního institutu pro environmentální zdravotní vědy ftaláty narušují tělesný mechanismus pro tvorbu hormonů, známý jako endokrinní systém, a jsou spojovány s vývojovými, reprodukčními, mozkovými, imunitními a dalšími problémy. „Sebemenší hormonální poruchy mohou způsobit významné vývojové a biologické účinky,“ konstatuje institut.

  Dřívější výzkumy spojovaly ftaláty s reprodukčními problémy, jako jsou malformace pohlavních orgánů, nesestouplá varlata u chlapců a nižší počet spermií u dospělých mužů, stejně jako nízkou hladinu testosteronu. Ftaláty rovněž podle předešlých studií souvisí s dětskou obezitou, astmatem, kardiovaskulárními problémy a rakovinou. „Tyto chemikálie mají na svědomí mnoho trestných činů,“ řekl Trasande, který rovněž na univerzitě řídí Centrum pro zkoumání environmentálních rizik na NYU Langone. „A faktem je, že když se podíváte na všechny důkazy, poskytuje to strašidelný vzorec znepokojení.“

  Aktuální studie měřila koncentraci ftalátů v moči u více než 5 000 dospělých ve věku 55 až 64 let a porovnávala tyto hodnoty s rizikem předčasného úmrtí v průměru po dobu 10 let, uvedl Trasande.

  Obezita, cukrovka, rakovina

  Výzkumníci kontrolovali již existující srdeční onemocnění, cukrovku, rakovinu a další běžné choroby, špatné stravovací návyky, fyzickou aktivitu a tělesnou hmotnost, řekl.
  Nikdy vám však neřeknu, že se jedná o definitivní studii,“ řekl Trasande pro CNN. „Jde o časový snímek, který může ukázat pouze určitou souvislost.“

  Poznatek, jak moc ftaláty lidský organismus ovlivňují, by podle něj prokázala pouze dvojitě zaslepená, randomizovaná studie. Takovou však nikdy nikdo neudělá. „Z etických důvodů nemůžeme záměrně vystavovat lidi potenciálně jedovatým látkám,“ řekl.

  Ale už víme, že ftaláty ovlivňují mužský pohlavní hormon testosteron, který je prediktorem kardiovaskulárních onemocnění v dospělosti. A víme už také, že tato expozice může přispívat k mnoha stavům spojeným s úmrtností, jako je obezita a cukrovka,“ řekl výzkumník.

  Lidé by se podle něj měli vyhýbat plastům, co jen mohou. „Nikdy nedávejte plastové nádoby do mikrovlnné trouby nebo myčky nádobí, kde může teplo narušit jejich výstelku, takže se mohou snáze vstřebat,“ doporučil. „Kromě toho vaření doma a omezení používání zpracovaných potravin může snížit úroveň expozice chemickým látkám, se kterými přicházíte do styku.“

  Chemici se ohrazují

  Americká chemická rada (ACC), která zastupuje americký chemický, plastikářský a chlorový průmysl, se proti zjištění studie ohradila. „Velká část obsahu nejnovější studie Trasandeho a dalších je prokazatelně nepřesná,“ napsala ve vyjádření pro CNN Eileen Conneelyová, vrchní ředitelka ACC pro chemické výrobky a technologie. Dodala, že studie hází všechny ftaláty do jedné skupiny. Nezmiňuje se o tom, že průmysl tvrdí, že vysokomolekulární ftaláty, jako jsou DINP a DIDP, mají nižší toxicitu než ostatní ftaláty.

  Studie nebere v úvahu všechny ftaláty jednotlivě a důsledně ignorují nebo bagatelizují existenci vědecky podloženýchzávěrů týkajících se bezpečnosti vysokomolekulárních ftalátů,“ napsala Conneelyová.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama