menu

26.3 C
Czech
Sobota 20. července 2024

Studenti díky projektu MOJE VIZE NULA opět mění k lepšímu bezpečnost na silnicích

Sledujte nás na sítích

Praha 25. června 2024 (PROTEXT) – Šestý ročník projektu MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice je téměř u konce a opět přinesl zajímavé myšlenky, nápady a úspěšné práce. Všechny mají stejný cíl. Přispět ke zlepšení stavu nehodovosti a zkvalitnění dopravy na českých silnicích. Do finále se dostalo šest nejlépe ohodnocených projektů, na kterých pracovali studenti ze středních a vysokých škol téměř po celý školní nebo akademický rok. Zabojovat o co nejlepší umístění v soutěži museli ještě při prezentaci svých vizí ve čtvrtek 13. června 2024 v prostorech Pojišťovny Kooperativa v Praze, kde odborná porota vybrala vítěze letošního ročníku. Vítězkou se stala studentka Vysoké školy báňské v Ostravě s projektem „BEE-BOT programujeme pro bezpečnost dětí na silnicích“. Autoři všech finálových projektů získají finanční odměnu a příležitost nahlédnout do praxe v oboru díky placeným studentským stážím.

Reklama

„Podrobnější pohled na statistické údaje publikované na webovém portálu Dopravní nehody v ČR odhalil, že při dopravních nehodách zemřelo v loňském roce 52 mladých jedinců ve věku 15 až 24 let, z toho bylo 32 řidičů motorových vozidel. Dalších 232 mladých utrpělo těžké zranění, z toho bylo 110 motoristů. Projekt MOJE VIZE NULA proto právem cílí na zástupce nastupující generace, která patří v silničním provozu k nejohroženějším. Aktivní zapojení studentů do řešení projektů je přiměje k aktivnímu zamyšlení se nad potřebou důsledně dodržovat pravidla bezpečného pohybu na silnicích,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0.

Studenti si v průběhu školního/akademického roku mohli vybrat ze šesti nejrůznějších oblastí týkajících se jejich studijního oboru a zpracovat projekt s cílem řešit dopravní problémy. Do soutěže se přihlásilo celkem 118 projektů, které předložili jak jednotliví studenti, tak celé skupiny z fakult vysokých škol a univerzit, vyšších odborných škol a středních škol. Ve svých projektech navrhovali úpravy silnic, hodnotili bezpečnost úseků pozemních komunikací, věnovali se asistenčním systémům a jiným ochranným prvkům, další vytvořili marketingové kampaně zaměřené na zlepšení chování na silnicích.

O umístění nerozhodla pouze úroveň vypracovaného projektu, ale také prezentace návrhů před porotou složenou ze zástupců Platformy VIZE 0, Policejního prezidia ČR, Asociace autoškol, Týmu silniční bezpečnosti, pojišťovny Kooperativa, společností AUREL a GORNEX. Dále Ministerstvem dopravy ČR, Ministerstvem vnitra ČR, Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. V neposlední řadě České kanceláře pojistitelů, která projekt financuje.

Za prvním oceněným projektem stojí Adéla Barbušinová z Vysoké školy báňské v Ostravě. BEE-BOT programujeme pro bezpečnost dětí na silnicích je projekt, který využívá již existujícího robota BEE-BOT, který by žáci společně s pedagogem naprogramovali tak, aby bezpečně překonal křižovatku. Porota ocenila jak využití již existující technologie, tak moderní pojetí výuky dopravní výchovy a mezioborové vzdělávání.

Reklama

Pomoc nablízku je projekt studentky Vysoké školy báňské Elišky Kuncové. Hlavní myšlenkou je doplnění autolékárničky o další prvky a její umístění na místo, kde bude v případě potřeby opravdu po ruce. Porota pozitivně hodnotila otevření tohoto tématu. Tento nápad se umístil na druhém místě.

Třetí místo vybojovala Nikol Stepková, taktéž z Vysoké školy báňské v Ostravě, s projektem Zkouška ze zdravotnické přípravy v autoškolách. Toto téma poskytlo prostor pro diskusi a odborná komise velice kvitovala připomenutí i tohoto tématu.

Projekt nesoucí název Anatomie opilce, který představili studenti ze Slezské univerzity v Opavě se umístil na čtvrtém místě. Jedná se o studentský krátkometrážní film, který cílí na mladé lidi. Hlavním tématem je vliv návykových látek na naše chování, a to v momentě, kdy se stáváme účastníky silničního provozu. Ve filmu se setkávají dvě dějové linky, příběh dvou mladých lidí, kteří se pod vlivem alkoholu a silných emocí stávají řidičem a chodcem, jejichž cesty se bohužel střetnou.

Ve finálovém kole svůj nápad prezentovala rovněž studentka z Vysoké školy báňské v Ostravě, který se svým projektem BAS – Biometriko-alkoholový senzor obsadila 5. místo.

Matěj Czorniak z Vysoké školy báňské v Ostravě se ve svém projektu Intuitivní navigování křižovatkou zabýval využitím led světel zabudovaných do vozovky, která by napomáhala ve složitějších křižovatkách ke správnému zařazení a následnému projetí křižovatkou. Podle autora projektu by to pomohlo snížit nehodovost a zvýšit pozornost řidičů právě v křižovatkách.

Podle umístění obdrží autoři šesti finálových projektů finanční výhru v celkové výši 102 500 Kč. Za pomoci partnerů soutěže budou mít jeho autoři možnost uvést svůj nápad do praxe. Další příležitostí, které se úspěšným studentům dostane, je poskytnutí placených stáží. Mladé lidi chválí i ředitel Nadace Kooperativa Milan Medek: „Ani letos soutěžící nezklamali a opět nás přesvědčili, že si právem zaslouží podílet se na rozsáhlejších projektech. Projekt nabízí možnost, jak uplatnit vlastní nápady, svůj pohled na bezpečnost silničního provozu do již zavedených projektů. Přínosem pro obě strany je šance pracovat s vysoce kvalifikovanými odborníky na dopravně bezpečnostních projektech.“

Soutěž MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice, vyhlášená Platformou VIZE 0, spolufinancovaná prostředky Fondu zábrany škod ČKP a organizovaná Týmem silniční bezpečnosti (Bezpečně na silnicích o.p.s.) se uskutečnila ve školním/akademickém roce 2023-2024.

O Fondu zábrany škod

Fond zábrany škod je upraven zákonem č. 30/2024 Sb., a věcně ho spravuje Česká kancelář pojistitelů, profesní organizace pojišťoven, které jsou oprávněny na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla (povinné ručení). Tyto pojišťovny do fondu zábrany škod odvádí ročně 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Prostředky z fondu jsou rozdělovány mezi základní složky IZS, tedy hasiče, policisty a záchranáře, ostatní složky IZS a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích a programy prevence v oblasti škod z provozu vozidel. Více informací: www.fondzabranyskod.cz.

Kontakt:

Ladislav Slánský

Bezpečně na silnicích o.p.s.

E: [email protected]

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vzpomínkové akce k výročí invaze ukazují, jak je Kypr i po 50 letech rozdělený

Vzpomínkové akce k dnešnímu 50. výročí turecké invaze na Kypr ukazují, jak je ostrov stále rozdělený. Na severu, kde vládne proturecká vláda, se slaví, zatímco na řeckojazyčném jihu si politici připomínají padlé vojáky a mluví o černém výročí, píší agentury Reuters a AFP. Ceremonií se účastní i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Den ale stráví na opačných stranách ostrova, společné jednání v plánu není. Politici se na budoucnosti ostrova neshodnou.

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.
Reklama

DOPORUČUJEME

V Holešově vzniká další okružní křižovatka v místní části Všetuly

Holešov 18. července 2024 (PROTEXT) - V Holešově postupně vzniká systém okružních křižovatek, které by měly zlepšit plynulost a bezpečnost průjezdu tímto městem. Zlínský...

V Třinci rekonstruují most za nemocnicí Sosna, průjezd není možný

Třinec 18. července (PROTEXT) - Město Třinec v rámci další koordinační schůzky upravilo harmonogram rekonstrukce zhruba čtyři kilometry dlouhého úseku silnice III/4682, která v...

Společnost Porsche Česká republika připomíná důležitost recyklace

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - Společnost Porsche Česká republika spustila novou kampaň, která připomíná široké motoristické veřejnosti přínosy recyklace a správný postup při...

Vital Strategies: Mezinárodní olympijský výbor vyzván k ukončení sponzoringu prodejci slazených nápojů

Paříž 19. července 2024 (PROTEXT/PRNewswire) - Přední globální odborníci a aktivisté v oblasti zdraví vyzývají k celosvětovému ukončení sponzoringu sportovních akcí výrobci slazených limonád,...

3Kino EduFilm: Podpořte nás a hlasujte pro vzdělání!

Praha 18. července 2024 (PROTEXT) - "I blbost je lepší než totalita" je slavný výrok George Orwella. Jaká je souvislost mezi vzděláním a totalitou?...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Vzpomínkové akce k výročí invaze ukazují, jak je Kypr i po 50 letech rozdělený

Vzpomínkové akce k dnešnímu 50. výročí turecké invaze na Kypr ukazují, jak je ostrov stále rozdělený. Na severu, kde vládne proturecká vláda, se slaví, zatímco na řeckojazyčném jihu si politici připomínají padlé vojáky a mluví o černém výročí, píší agentury Reuters a AFP. Ceremonií se účastní i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Den ale stráví na opačných stranách ostrova, společné jednání v plánu není. Politici se na budoucnosti ostrova neshodnou.

Při nočních úderech zahynuli na Ukrajině dva civilisté, uvádí úřady

Ruské údery zabily v noci na dnešek na východě Ukrajiny dva civilisty. Podle agentury AFP to uvedly ukrajinské úřady. Ukrajinské weby informují i o dalších ruských útocích na energetickou soustavu. Úřady ruské Rostovské oblasti ohlásily, že v noci protivzdušná obrana zničila 26 dronů. Útok si podle nich nevyžádal žádné oběti. Podle ukrajinských médií však zasáhl leteckou základnu Millerovo.

ANALÝZA: Ukrajinu vojenská pomoc zachránila, k vítězství to ale nestačí

Všechno špatné je k něčemu dobré. Masivní ofenzíva ruské armády v Charkovské oblasti Západu ukázala, že i když se zdá vítězství Ruska na Ukrajině vzdálené, bez vojenské pomoci tomu tak není. Situace pro obránce vypadala opravdu bledě, ale právě to pohnulo Kongresem v otázkách balíčku pomoci a administrativou prezidenta Joe Bidena, která ukrajinské armádě povolila používat americké zbraně k útokům na území Ruska. Ale to nestačí.

Zemřela bývalá ukrajinská poslankyně Irina Farionová, byla zavražděna

V pátek večer byla ve Lvově na Ukrajině zavražděna bývalá poslankyně Irina Farionovová. Kontroverzní politička, známá svými nacionalistickými názory a podporou ukrajinského jazyka, podlehla v nemocnici střelnému zranění hlavy.

Číňané málo utrácejí a šetří, ale chudobou to způsobeno není

Jedinou vzpruhou čínské ekonomiky je silná průmyslová výroba a export. Lidé však na domácím trhu neutrácejí a není to tím, že by peníze neměli. V Číně skončilo plenární zasedání, kde komunisté téma ekonomické krize projednávali jako hlavní bod.

Ukrajina a Rusko hlásí mrtvého a raněné civilisty po ostřelování a náletech

Nejméně devět lidí, včetně čtrnáctiletého chlapce, utrpělo zranění při ruském ostřelování ukrajinského města Čuhujiv v Charkovské oblasti na severovýchodě země, oznámil dnes šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Na sociální síti Telegram zároveň zveřejnil snímky škod způsobených ruskou palbou okolo čtvrté hodiny ráno (kolem 03:00 SELČ). Ranění nejsou v ohrožení života, uvedl. Rusové informovali o jednom mrtvém a dvou zraněných při náletech ukrajinských dronů.

Zemřel Bob Newhart, profesor Proton ze seriálu Teorie velkého třesku

Ve věku 94 let zemřel legendární americký komik Bob Newhart, který si svým bezelstným stylem vydobyl přízeň fanoušků i řadu ocenění. Herec zemřel doma v Los Angeles po sérii krátkých onemocnění, uvedl jeho publicista v prohlášení.

Ruská prokuratura chce 18 let vězení pro amerického novináře Gershkoviche

uská prokuratura navrhla soudu, aby amerického novináře Evana Gershkoviche odsoudil na 18 let vězení. Oznámily to dnes tiskové agentury. Zpravodaj amerického listu The Wall Street Journal strávil už více než rok za mřížemi ruské vazební věznice kvůli obvinění ze špionáže, které odmítá on i jeho zaměstnavatel a rovněž americká vláda, napsala agentura AP. Média dříve uváděla, že žurnalistovi hrozí až 20 let vězení. Soud vynese rozsudek ještě dnes odpoledne, napsala agentura AFP s odvoláním na mluvčí soudu.

Trump přijal nominaci do voleb a zopakoval, že přežil s boží pomocí

Bývalý americký prezident Donald Trump v závěru čtyřdenního sjezdu Republikánské strany přijal v noci na dnešek SELČ nominaci do listopadových prezidentských voleb. V úvodu svého projevu vyzval ke sjednocení strany i celé země a prohlásil, že chce být prezidentem všech Američanů. Během více než devadesátiminutové řeči však brzy přešel ke svému tradičně útočnému tónu, píší světové tiskové agentury.

Dron unikl protivzdušné obraně a zabil v Tel Avivu člověka. K útoku se přihlásili Hútíové

Jemenští povstalci Hútíové se na sociální síti X (dříve Twitter) přihlásili k dronovému útoku v centru izraelského hlavního města Tel Aviv. Izraelská armáda vyšetřuje, jak je možné, že nebyly aktivovány systémy protivzdušné obrany. Rebelové ještě chystají k útoku oficiální vyjádření.
Reklama
Reklama