Více
  1.7 C
  Czech
  Středa, 26 ledna, 2022

  Střelec z Michiganu se před útokem choval podivně, shodli se učitelé. Na sítích se chlubil pistolí

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Chování Ethana Crumbleyho (15), který je obviněný z vraždy čtyř spolužáků na střední škole Oxford Community v Michiganu, řešily těsně před útokem školní orgány. Student vysílal znepokojivé signály i na sociálních sítích. Informuje o tom CNN.

  Šlo vražednému běsnění patnáctiletého Ethana Crumbleyho, po kterém zůstaly čtyři oběti a sedm zraněných, zabránit? Tuto otázku zřejmě nikdy nezodpoví, snad kromě střelce samotného. Ten je v tuto chvíli ve vazbě a odmítá mluvit s policií. Leccos však mohlo naznačit teenagerovo chování nedlouho před tím, než na školní chodbě vytáhl otcovu pistoli a začal střílet do spolužáků.

  Ukázalo se, že znepokojivé chování studenta druhého ročníku nahlásili den před střelbou hned dva učitelé nezávisle na sobě. A také byl dvakrát předvolaný na ředitelství školy. Podruhé se jednání zúčastnili i oba jeho rodiče, bylo to jen několik hodin předtím, než zaútočil.

  Patnáctiletý Crumbley byl ve středu jako dospělý obviněn z terorismu, vraždy a dalších celkem čtyřiadvaceti trestných činů.

  První zpráva o podivném chování studenta přišla v pondělí. „Učitelka ve třídě viděla a slyšela něco, co jí připadalo znepokojivé“, řekl šerif okresu Oakland Michael Bouchard moderátorce Brianně Keilar v pořadu CNN New Day. „Poradili se o tom s vedením školy a zatelefonovali jeho rodičům,“ dodal.

  V úterý – několik hodin před střelbou – „jiný učitel v jiné třídě viděl chování, které se mu zdálo divné, a přivedl dítě do kabinetu. Sešel se s vedením školy, zavolal rodiče a nakonec bylo rozhodnuto, že se může vrátit do třídy,“ řekl šerif. Ten den už měl Crumbley ve škole pistoli. Nedlouho poté šel podle bezpečnostních kamer na záchod s batohem na zádech. Z něj vyšel s nabitou zbraní v ruce.

  Nejhorší školní střelba za čtyři roky

  Postupoval chodbou „metodickým tempem“, uvedli prokurátoři, střílel na studenty na chodbách a ve třídách, než se vzdal přivolaným policistům. Spáchal nejhorší masovou vraždu na půdě americké školy od února 2018. Tehdy Nikolas Cruz (19) zastřelil na floridské střední škole 17 lidí a stejně tolik zranil. V lednu příštího roku by měl soud rozhodnout, jestli Cruz dostane trest smrti či doživotí. I Crumbley, byť patnáctiletý, nyní čelí hrozbě doživotního vězení.

  Bouchard odmítl upřesnit, jaké chování konkrétně považovali učitelé za znepokojující. Podle BBC měl hoch kreslit podivné obrázky se zkrvavenými mrtvolami a k nim psát, že „na to nemůže přestat myslet“. Dodal, že jeho oddělení „nebylo nikdy informováno o tom, že by existovaly nějaké obavy ohledně jeho chování“. Na otázku, proč se Crumbley mohl v úterý vrátit do třídy, Bouchard odpověděl: „To vše bude součástí vyšetřování. Proč si mysleli, že to je správný krok.“

  Na pozdější tiskové konferenci v odpovědi na otázku CNN řekl: „Ve světle toho, kde se dnes nacházíme, bychom určitě byli rádi, kdybychom bývali byli součástí této diskuse a informací.“ Odmítl nicméně spekulovat, zda by takové informace mohly střelbě zabránit.

  Ve čtvrtečním videoprohlášení ředitel školy Tim Throne uvedl, že po schůzce s Crumbleym a jeho rodiči nebylo proti studentovi přijato žádné disciplinární opatření. „Byl předvolán do kanceláře, ale žádný kázeňský postih mu nebyl udělen. Do té doby neměl žádné kázeňské postihy. Ano, jeho rodiče byli 30. listopadu v areálu školy,“ řekl Throne. Podle svědectví několika spolužáků byl Ethan ve škole ostatními studenty šikanován.

  Tátovu pistoli fotil na Instagram

  Podivnější jsou ale signály, které mladík vysílal těsně před střelbou ze svého domova. Pistoli Sig Sauer, kterou si koupil jeho otec jen čtyři dny před střelbou, si vyfotil na svůj instagramový účet a napsal k tomu „Právě jsem dostal svou novou krásku, Sig Sauer 9mm. Zodpovím jakékoliv vaše dotazy“. Účet je nyní smazaný.

  Po střelbě našli vyšetřovatelé v Crumbleyho mobilním telefonu dvě videa – pořízená v noci před střelbou -, na kterých mluví o střelbě a zabíjení studentů na střední škole, uvedl poručík šerifa Tim Willis při Crumbleyho středečním obvinění.

  Dalším důkazem, který vyšetřovatelé objevili, je deník, který měl Crumbley v batohu a který podrobně popisuje jeho „touhu vystřílet školu a zavraždit studenty„, řekl Willis. Jeho rodiče byli podle některých informací už zadrženi a čelí obvinění z neúmyslného zabití. Dopustili, aby se patnáctiletý hoch vůbec dostal ke zbrani a munici.

  Podle detektivů jeho rodiče nejspíš vůbec netušili, co se jejich syn chystá udělat.I to je ale předmětem aktivního vyšetřování,“ uvedl poručík. Server Dailymail přišel se zprávou, že Crumbleyho matka Jennifer napsala exprezidentovi Donaldu Trumpovi v roce 2016 otevřený dopis, v němž ho chválila za to, že hájí právo Američanů na držení zbraně.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Darius Sessoms zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem

  Muž zastřelil pětiletého syna svých sousedů před domem. Stát pro něj nyní žádá trest smrti

  Darius Sessoms (26) stanul v pondělí před soudem za to, že znenadání zastřelil pětiletého chlapce, syna svých sousedů. Státní zástupce Severní Karolíny požaduje trest smrti.
  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem

  Saúdská Arábie ukončila třicetiletý spor s Thajskem o ukradené drahokamy, píše BBC

  Saúdská Arábie a Thajsko ukončily třicetiletý spor, který rozpoutala krádež šperků a série vražd. Obnovení diplomatických vztahů země oznámily, když Rijád navštívil thajský premiér Prajutch Čan-Oča.
  Další pomoc pro Tongu

  Další pomoc pro Tongu: Australská loď po výskytu koronaviru na palubě předala zásoby bezkontaktně

  Rozsah humanitární pomoci poskytované souostroví Tonga po odklizení sopečného popela z letiště postupně roste, uvedl ve středu Červený kříž. Na místo dorazila i australská válečná loď, která po zjištění nákazy koronavirem u desítek členů posádky prostředky předala bezkontaktně.
  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie zadržela další dva muže v souvislosti s útokem v synagoze v USA

  Britská policie dnes oznámila, že zadržela v Manchesteru další dva muže v souvislosti s útokem v texaské synagoze z poloviny ledna. Policie v Anglii zadržela už dříve jiné čtyři lidi, dva z nich však byli bez obvinění opět propuštěni.
  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy

  V Thajském zálivu do moře uniklo až 160.000 litrů surové ropy z ropovodu. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
  Karl Nehammer

  Rakousko ukončí lockdown pro neočkované, přibylo rekordních 34.011 nakažených

  Rakousko příští pondělí ukončí plošnou uzávěru pro lidi neočkované proti covidu-19. Oznámili to dnes kancléř Karl Nehammer a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein. Experti z krizové koordinační skupiny už podle nich opatření nepovažují za smysluplné. Devítimilionové Rakousko přitom zaznamenalo poprvé více než 30.000 nově nakažených za 24 hodin. Oficiálně jich úřady hlásí 34.011. Podle Nehammera jsou nynější počty nakažených v souladu s předpovídanými čísly.
  Reklama
  Reklama
  Reklama