-0.5 C
Czech
Sobota 3. ledna 2026
Protext ČTKStovky lůžek pro ukrajinské uprchlíky. Developer GARTAL zdarma nabízí bývalý hotel Mars...

Stovky lůžek pro ukrajinské uprchlíky. Developer GARTAL zdarma nabízí bývalý hotel Mars v Praze

Praha 8. března 2022 (PROTEXT) – Developerská a investiční skupina GARTAL rozšiřuje svou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, kteří potřebují v Česku ubytovat. V prostorách bývalého hotelu Mars na Kubánském náměstí v Praze nabídne zdarma ubytování pro 200 žen a dětí, a to včetně stravy. „Organizujeme také další materiální pomoc,“ říká ředitel společnosti Rostislav Petchenko, který pochází z jihoukrajinského Chersonu.

Mezi společnosti, které se rozhodly pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny, se záhy po vypuknutí konfliktu zařadila také developerská a investiční skupina GARTAL. V rámci první vlny pomohl GARTAL zprovoznit dočasný azylový dům na Praze 8 s téměř 100 lůžky, který společnost vybavila nábytkem, lednicemi, pračkami, lůžky a dalším potřebným materiálem. Od 11. března pak GARTAL nabídne ubytování dalším 200 uprchlíkům v prostorách bývalého hotelu Mars na Kubánském náměstí v Praze. K dispozici budou dvou a třílůžkové pokoje s příslušenstvím a případnou přistýlkou. Vybavení každého pokoje bude zahrnovat také lednici, mikrovlnou troubu a rychlovarnou konvici.

„K dispozici bude také zázemí s jídelnou, kde budeme bezplatně zajišťovat pro ubytované stravování. V objektu bude stálá služba a budeme také poskytovat výpomoc při vyřizování dokumentů a hledání dalšího ubytování,“ popisuje ředitel skupiny GARTAL Ing. Rostislav Petchenko s tím, že bude společnost pravidelně na sociálních sítích zveřejňovat seznamy nutných věcí k dovybavení.

„Já osobně ani naše společnost nemůže zůstat stranou, proto považujeme za svou povinnost uprchlíky podpořit a nabídnout jim zdarma ubytování,“ říká ředitel společnosti GARTAL s tím, že se nejedná o první ani jediný krok. „V pomoci budeme pokračovat. A chtěl bych vyvolat řetězovou reakci, aby i další firmy nezůstali nečinní a udělali vše, co můžou,“ říká Petchenko, který sám pochází z jihoukrajinského Chersonu. „Vždy jsem měl sen o velké rodině za společným stolem. Povídáme si, vzpomínáme na staré dobré časy. Lidem na Ukrajině se ten sen najednou rozplynul, bojí se o svoje životy a prchají ze své vlasti,“ dodává Petchenko, který do Česka přišel v 16 letech a dnes stojí v čele společnosti GARTAL, která se zabývá zejména rezidenční výstavbou bytových domů v Praze a jejím blízkém okolí.

DŮLEŽITÉ INFORMACE K UBYTOVÁNÍ

Ubytovací zařízení bude otevřeno od 11. 3. 2022. Pro podání žádosti o ubytování se prosím obracejte na organizaci Dům Dobra, která bude objekt spravovat a poskytovat další pomoc uprchlíkům.

Kontakty: www.dumdobra.cz, telefon: +420 722 330 337.

Materiální pomoc lze navážet přímo na místo do ulice Bajkalská – Vršovice (Hotel Mars), z Kubánského náměstí není přístup. Potraviny, drogerii a případně léky je možné nosit od 11. 3. na stejnou adresu.

Kontakt pro média:

Petr Fiala, ředitel marketingu

e-mail: p.f@gartal.cz

Reklama

Doporučujeme

Zelenskyj do funkce šéfa prezidentské kanceláře jmenoval Budanova

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes do funkce šéfa své kanceláře jmenoval dosavadního ředitele ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyryla Budanova. Hlava státu na síti X zdůraznila, že Ukrajina se nyní musí více zaměřit na svou bezpečnost a obranu. Předchozího vlivného vedoucího prezidentské kanceláře Andrije Jermaka vloni Zelenskyj odvolal v souvislosti s vyšetřováním korupce v ukrajinské energetice.

Saúdská Arábie podnikla údery proti separatistům v jižním Jemenu

Saúdská Arábie, která je spojencem jemenské vlády, dnes provedla údery proti separatistům podporovaným Spojenými arabskými emiráty na jihu Jemenu, uvedl podle agentury AP zástupce separatistů. Podle agentury AFP při útoku zahynulo sedm lidí a několik dalších bylo zraněno. Cílem operace vedené Rijádem je převzít kontrolu nad tábory Jižní přechodné rady (STC) v provincii Hadramaút u hranic se Saúdskou Arábií.

Ukrajinské úřady informují o raněných po ruských nočních náletech

Ruské útoky si během noci vyžádaly dva zraněné v Záporožské a dva zraněné v Dněpropetrovské oblasti, v Chersonské oblasti ruský dron zranil řidiče sanitky jedoucí pro dva zraněné po předchozím útoku, uvedly úřady v těchto regionech na jihovýchodě Ukrajiny. Ruské úřady naopak tvrdí, že počet obětí ukrajinského útoku na ves Chorly v okupované části Chersonské oblasti stoupl z 24 na 27; Kyjev popírá, že by zaútočil na civilní cíl, a ruská tvrzení odmítá jako dezinformaci. Ukrajinské drony podle médií během noci opět zaútočily na rafinerii v Novokujbyševsku v ruské Samarské oblasti.

Trump pohrozil Íránu intervencí na ochranu pokojných demonstrantů

Americký prezident Donald Trump dnes uvedl, že pokud Írán bude střílet a zabíjet pokojné demonstranty, přispěchají jim Spojené státy na pomoc. Šéf Bílého domu se takto vyjádřil na své sociální síti Truth Social.

Nezvykle čistý start roku. Novoroční ovzduší bylo nejlepší za 22 let

Silvestrovská půlnoc obvykle přináší prudký nárůst znečištění. Letos ale data ukázala jiný obraz. Ovzduší na Nový rok bylo nezvykle čisté a meteorologové mluví o nejlepších hodnotách za víc než dvě dekády. Co se změnilo a proč tentokrát pyrotechnika nezanechala takovou stopu?

Venezuela propustila přes 80 lidí uvězněných po povolebních protestech

Venezuelská vláda dnes oznámila, že nechala propustit v uplynulých hodinách 88 lidí zadržených po prezidentských volbách v roce 2024. Venezuelské nevládní organizace informovaly dříve o propuštění 87 lidí, píší agentury. Jedná se o druhý podobný krok v krátké době, poté co v prosinci úřady nařídily propustit 99 lidí.

Venezuela je připravena jednat s USA o boji proti drogám, řekl Maduro

Venezuela je připravená jednat se Spojenými státy o boji proti drogám či o investicích do ropného sektoru. V noci na dnešek to řekl venezuelský prezident Nicolás Maduro, napsala agentura AFP. Madura americká vláda považuje za jednoho z vůdců venezuelského Kartelu sluncí. Maduro také jednoznačně nepotvrdil úder na venezuelské území, o kterém v minulých dnech informovala americká média.

Rozsáhlé protesty v Íránu si již vyžádaly nejméně šest mrtvých

Pokračující střety mezi demonstranty a bezpečnostními složkami v Íránu si vyžádaly první oběti na životech, podle tiskových agentur zemřelo nejméně šest lidí. Zemi kvůli prudce rostoucí inflaci zasáhly největší protesty za poslední tři roky, které se v několika regionech změnily v násilí.

Ceny ropy za rok 2025 spadly nejvíc od pandemie covidu

Ropný trh má za sebou nejprudší roční pokles od covidové pandemie. Cena ropy v roce 2025 klesla zhruba o pětinu a podle části analytiků může tlak na zlevňování pokračovat i v prvních měsících roku 2026.

Zelenskyj v novoročním projevu: Mírová dohoda je z 90 procent hotová, Donbasu se nevzdáme

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v novoročním projevu oznámil, že mírová dohoda o ukončení války s Ruskem je podle něj hotová z devadesáti procent. Zároveň však varoval, že zbývající část jednání bude zásadní nejen pro budoucnost Ukrajiny, ale i celé Evropy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama