ZprávyStovky londýnských policistů budou patrně propuštěny za sexuální násilí

Stovky londýnských policistů budou patrně propuštěny za sexuální násilí

Stovky londýnských policistů budou pravděpodobně propuštěny za sexuální a domácí násilí. Prohlásil to dnes šéf metropolitní policie Mark Rowley, který se tak podle agentury Reuters patrně pokouší získat zpět důvěru veřejnosti poté, co se jeden z policistů přiznal k 24 znásilněním a řadě dalších sexuálních deliktů.

Londýnská metropolitní policie, kterou v posledních letech otřásaly skandály, se dostala do další krize poté, co se 48letý David Carrick přiznal, že během téměř dvou desetiletí, kdy sloužil jako policista, spáchal 24 znásilnění, zatímco jeho kolegové propásli šanci ho zastavit.

Případ následuje po řadě odhalení závažných pochybení v policejním sboru, který je s více než 43.000 policisty a zaměstnanci největším v Británii. Je také zodpovědný za vedení reakce země na terorismus a otázky, jako je vydávání osob.

Rowley, který byl před čtyřmi měsíci pověřen vedením čistky, uvedl, že je vyšetřováno asi 800 policistů v souvislosti s tisícovkou stížnostní na sexuální a domácí násilí. Dodal, že v tomto procesu bude zrušeno mnoho pracovních míst.

„Mám desítky tisíc fantastických mužů a žen, ale mám stovky těch, kteří by tu neměli být. Chystám se to vyřešit,“ řekl dnes Rowley stanici BBC. „Systematicky prověřujeme každého zaměstnance policie a policistu, kterého máme z minulosti nějak poznačeného, zda se podílel na incidentech zahrnujících domácí násilí nebo sexuální zneužívání,“ dodal.

Pro policii je „velkolepé selhání“, že Carrick zůstal ve službě tak dlouho, uvedl dnes také Rowley. „Od svého nástupu do funkce (v září) jsem jasně řekl, že jedním z mých hlavních úkolů je obnovit naši integritu a vypořádat se s těmi, kteří ji kazí – s lidmi jako David Carrick a upřímně řečeno s mnoha dalšími,“ dodal.

Ministryně vnitra Suella Bravermanová dnes řekla parlamentu, že ji dosavadní kroky londýnské policie povzbudily. „Ještě je třeba ujít určitou cestu, aby si policejní sbor získal důvěru lidí, kterým slouží. Je nezbytné, aby metropolitní policie a další složky zdvojnásobily své úsilí o vymýcení zkorumpovaných policistů. To může znamenat, že v krátké době vyjdou najevo další šokující případy,“ prohlásila.

Důvěra veřejnosti v metropolitní policii byla zasažena odhalením její kultury korupce, rasismu a misogynie, uvedla agentura Reuters.

V posledních letech byl jeden policista uvězněn za znásilnění a vraždu Londýňanky Sarah Everardové, kterou unesl, když šla domů. Soudy poté rozhodly, že tvrdý zásah policistů při vigilii na její počest byl nezákonný. Jiný policista ve službě byl odsouzen za členství v neonacistické skupině, další dva byli uvězněni za sdílení fotografií z místa činu po vraždě dvou sester a vyšetřování jedné jednotky odhalilo diskuse o bití žen, přičemž jeden z nich posílal kolegyni zprávy, že ji znásilní.

Metropolitní policie je od roku 2021 předmětem nezávislého přezkumu, jehož první zjištění dospěla k závěru, že v souvislosti s řešením obvinění z nevhodného chování policistů je nutná „radikální“ reforma.

Případ Carricka, jednoho z nejaktivnějších sexuálních delikventů v Británii, který se přiznal k 24 případům znásilnění, vyvolal otázky ohledně neschopnosti odhalit jeho počínání. Již dříve se dostal do povědomí policie kvůli devíti incidentům včetně obvinění z obtěžování, napadení a znásilnění v letech 2000 až 2021, ale nebyl obviněn z žádného trestného činu. Carrick využíval svého mocenského postavení k ovládání a zastrašování svých obětí a říkal jim, že nikdo neuvěří jejich slovu proti slovu sloužícího policisty.

Doporučujeme

Sázel na únos Madura. Americký voják skončil v poutech

Americký voják speciálních jednotek zapojený do operace na sesazení venezuelského diktátora Nicoláse Madura byl zatčen za neoprávněné nakládání s utajovanými informacemi. Na predikčním trhu Polymarket vsadil na americký útok na jihoamerickou zemi a únos jejího prezidenta během několika hodin více než 33 tisíc dolarů (asi 683 tisíc korun).

Ruské drony útočily na Oděsu, zabily dva seniory a 15 zranily

Seniorský pár v noci na dnešek zemřel při ruském útoku na Oděsu, informovala ukrajinská Státní služba pro mimořádné informace (DSNS) a městská vojenská správa. Dalších 15 lidí je zraněných. Ruské bezpilotní letouny zasáhly obytné domy, civilní infrastrukturu i nákladní loď mířící do přístavu.

Příměří mezi Izraelem a Libanonem bylo prodlouženo o tři týdny, oznámil Trump

Izrael a Libanon se dohodly na prodloužení příměří o tři týdny. Křehké uklidnění situace ale dál provázejí útoky, politické napětí i nejistota kolem role Hizballáhu. Informovaly o tom agentury Reuters a AP News.

Trump chce koupit Spirit Airlines za peníze daňových poplatníků

Americký prezident Donald Trump zvažuje neobvyklý zásah do leteckého trhu. Místo klasické finanční pomoci by stát podle něj mohl koupit zadlužené Spirit Airlines, stabilizovat firmu a později ji prodat se ziskem. Cílem má být záchrana pracovních míst i udržení konkurence mezi aerolinkami.

Čelní srážka dvou vlaků v Dánsku. Pět lidí je v kritickém stavu

V Dánsku na železničním přejezdu severozápadně od Kodaně se ve čtvrtek brzy ráno čelně srazily dva vlaky. Nehoda si podle zdravotnických zdrojů vyžádala pět těžce zraněných a dalších třináct lidí utrpělo lehčí zranění.

Třinec vyrovnal finále na 2:2 a zlomil Pardubice doma

Finále extraligy nabralo dramatický směr. Třinec zvládl i druhý domácí zápas a po výhře 4:2 dorovnal sérii s Pardubicemi na 2:2. Oceláři tak rychle odpověděli na úvodní porážky z venku a znovu ukázali, že se s nimi musí počítat.

Velšští farmáři žalují firmu kvůli plánovaným elektrickým vedením

Pět set velšských farmářů míří k soudu. Podali hromadnou žalobu na energetickou firmu Green Gen Cymru. Tvrdí, že při plánování nových tras elektrických stožárů porušuje jejich práva a zastrašuje místní lidi.

Rusko bude pozváno na summit G20 na Floridě, mluví se o účasti Putina

Rusko obdrží pozvánku na summit zemí G20, který se bude konat v prosinci na Floridě, napsala v noci na dnešek agentura AFP s odvoláním na zdroj z Bílého domu. List Washington Post s odkazem na představitele administrativy Donalda Trumpa napsal, že prezident má v úmyslu pozvat na schůzku v Miami i šéfa Kremlu Vladimira Putina. Sám Trump dnes novinářům řekl, že o pozvánce pro Putina neví a že pochybuje, že by Putin přijel, i když by to podle něj bylo přínosné. Moskva se k možné Putinově účasti na summitu přímo nevyjádřila.

Princ Harry nečekaně dorazil do Kyjeva a promluvil o válce

Princ Harry překvapil nečekanou návštěvou Ukrajiny. V Kyjevě se setkal s vojáky i zástupci organizací a zdůraznil dopady války i potřebu další podpory. Jeho vyjádření byla otevřenější než u většiny členů královské rodiny.

Akcionáři Warner Bros schválili gigantické spojení s Paramountem

Mediální svět čeká největší otřes posledních let. Akcionáři společnosti Warner Bros Discovery drtivou většinou hlasů podpořili převzetí firmy konkurenčním studiem Paramount Skydance v transakci za 111 miliard dolarů. Pokud obchod posvětí i antimonopolní úřady, vznikne kolos ovládající značky jako Harry Potter, Hra o trůny nebo zpravodajskou síť CNN. Spojení obou gigantů má zásadně změnit tvář Hollywoodu i streamovacích služeb.

Marihuana už v USA nepatří mezi nejnebezpečnější drogy

Spojené státy americké přistoupily k historickému kroku v drogové politice. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa oficiálně změnila klasifikaci marihuany, která byla desítky let vedena v nejpřísnější kategorii vedle heroinu nebo LSD. Nově se přesouvá do mírnější skupiny látek, kam patří například anabolické steroidy. Tento posun má zásadní dopad na vědecký výzkum i budoucí dostupnost konopné léčby pro americké pacienty.

Trump nařídil námořnictvu střílet na lodě, jež rozmisťují miny v Hormuzu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že nařídil americkému námořnictvu střílet na lodě, které rozmisťují miny ve vodách Hormuzského průlivu. Americké minolovky podle něj současně vodní cestu od min čistí. Šéf Bílého domu to napsal na sociální síti Truth Social s tím, že nařídil ztrojnásobení snah o odminování úžiny. Šéf Bílého domu v dalším příspěvku bez poskytnutí důkazů tvrdí, že USA mají naprostou kontrolu nad Hormuzským průlivem. Ten podle něj zůstane uzavřen, dokud Teherán neuzavře s Washingtonem dohodu.

EU schválila dvacátý balík sankcí proti Rusku, Maďarsko a Slovensko ustoupily

Členské státy Evropské unie dnes finálně schválily dvacátý balík sankcí proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Informovalo o tom kyperské předsednictví EU. Maďarsko a Slovensko ve středu uvedly, že nebudou nová omezení blokovat, jestliže bude ruská ropa opět proudit ropovodem Družba do obou zemí. Dnes se tak stalo.

FBI vyšetřuje možnou spojitost mezi úmrtími a zmizeními nejméně deseti vědců

Nejméně deset vědců, kteří se ve Spojených státech zabývali výzkumem jaderných technologií, letectví a vesmíru, v posledních letech zemřelo nebo zmizelo. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se začal zabývat možnou spojitostí mezi jednotlivými případy. Výbor Sněmovny reprezentantů pro dohled vedený republikány tento týden oznámil, že spustí vlastní vyšetřování zpráv o úmrtích a zmizeních těchto osob, jež měly přístup k citlivým vědeckým informacím, píše web stanice CNN.

Čína přečkala americká cla. Válka s Íránem si však vybírá daň

Špatně placení dělníci mají strach o práci, zatímco prudce rostou výrobní náklady a spotřebitelské ceny. O ulici dál lidem mávají humanoidní roboti na technologickém veletrhu. To je realita Číny, která odolala americkým clům, válku s Íránem však začíná pociťovat. Konflikt zamrzl v patové situaci. Hormuzský průliv zůstal zablokován.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama